کارشناس صنعت خودرو گفت: با رفع تحریم‌ها و برداشت موانع نقل و انتقالات پول از طریق شبکه بانکی و کاهش نرخ ارز، شاهد افت ۲۰ درصدی قیمت قطعات وارداتی و به تبع، کاهش قیمت خودرو خواهیم بود.

قیمت‌ها در بازار خودرو ۲۰ درصد کاهش می‌یابد

فربد زاوه در گفتگو با کارآفرین نیوز، در خصوص وضعیت بازار خودرو با توجه به برگزاری مذاکرات برجام، اظهار کرد: تحریم خودروسازی ایران در پی خروج آمریکا از برجام ضربه سختی به این صنعت وارد کرده و قطعا اگر توافقاتی در این دور از مذاکرات صورت گیرد، تغییرات مثبتی در این بازار اتفاق می افتد.

وی افزود: به نتیجه رسیدن مذاکرات علاوه بر اینکه روی صنعت خودرو اثرگذار است، نرخ ارز را هم کاهش می دهد و کاهش این نرخ در پایین آمدن هزینه های تامین قطعات و ساخت خودرو تاثیر قابل توجهی دارد بنابراین، نمی توان اثرگذاری آن را نادیده گرفت و باید به آن امید داشت.

فشار تحریم‌ها بر صنعت خودرو و تامین قطعات

این کارشناس صنعت خودرو تصریح کرد: خودروسازی جزو صنایع تحریم شده ایران است که این تحریم، به صورت مستقیم بازار را در زمینه تامین قطعات مورد نیاز خودروسازان و مصرف کنندگان با محدودیت مواجه کرده و به موجب آن، حتی قیمت های قطعات موجود در بازار افزایش چند برابری داشتند.

خودرو

اثر ۲۰ درصدی تحریم‌ها بر هزینه‌های تامین قطعات خودرو

وی ادامه داد: با اینکه قطعه سازان داخلی برخی از قطعات را تولید کردند، اما واقعیت این است که روند تولید برخی خودروها به دلیل نبود قطعه مشابه داخلی آن، با مشکل و وقفه روبرو شده و حالا اگر توافقی صورت گیرد و تحریم ها رفع شوند، امکان خرید مستقیم این قطعات فراهم می شود و هزینه های خرید قطعات (حتی واسطه گری ها در بازار خودرو) تا حد زیادی کاهش می یابد.

زاوه خاطرنشان کرد: بررسی ها نشان می دهد که رفع تحریم ها و حل موانع نقل و انتقالات پول با شرکت های خارجی، می تواند تا ۲۰ درصد قیمت قطعات وارداتی باکیفیت اروپایی و ژاپنی صنعت خودروسازی را کاهش دهد و به تبع، شاهد افت قیمت خودرو باشیم.

وی تاکید کرد: نرخ ارز تاثیر مستقیم بر بازار خودرو ندارد و تغییرات قیمتی این بازار (کاهش و افزایش قیمت ها) ناشی از رشد تورم است.

این کارشناس صنعت خودرو گفت: رفع تحریم ها زمانی اثر کامل روی کاهش قیمت ها در بازار خودرو دارد که ساختار مدیریتی این صنعت تغییر کند و کوچک سازی دولت در این بخش صورت گیرد، در غیر این صورت، بعد از مدتی بازار خودرو دچار رکود می شود و فقط برای مدت کوتاهی، کاهش قیمت را شاهد خواهیم بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.