۴ میلیون و ۹۰۰ هزار فقره چک در مهر ماه امسال در کل کشور وصول و حدود ۴۷۶ هزار فقره چک نیز برگشت خورد. همچنین در این ماه، بیش از یک چهارم کل چک‌های برگشتی مربوط به تهران بوده است.

۴۷۶ هزار فقره چک بلامحل برگشت خورد

به گزارش کارآفرین نیوز، در سال جاری بانک مرکزی اقداماتی را در زمینه بازگشت اعتبار به چک های صادره در نظام بانکی انجام داد به نحوی که صدور و دریافت چک منوط به ثبت اطلاعات صادر کننده و دریافت کننده چک در سامانه چکاوک و یا اپلیکیشن های پیش بینی شده برای آن شد.

بانک مرکزی معتقد است از این طریق می توان امکان کاهش چشمگیر صدور چک های بلامحل را فراهم کرد و از سویی نیز طبق مقررات مصوب در اصلاح قانون چک، صدور دوباره دسته چک برای افرادی که اقدام به صدور چک بلامحل می کنند، تقریبا به صفر خواهد رسید.

۴ استان دارای بالاترین میزان چک برگشتی

بررسی وضعیت چک های وصولی در مهرماه سال جاری که آمار آن توسط بانک مرکزی ارائه شده نشان می دهد که در این ماه بیش از ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار فقره چک به ارزش بالغ بر ۱۷۴۳ هزار میلیارد ریال وصول شد که به نسبت ماه قبل از نظر تعداد ۲۴.۹ درصد رشد داشته است.

بر پایه این گزارش، به بیان دیگر در مهر ماه امسال ۹۱.۲ درصد از چک های مبادله شده به لحاظ تعدادی وصول شده که این آمار از نظر مبلغی، ۸۶.۹ درصد بوده است.

طبق آمارهای ارائه شده در مهر ماه سال جاری، بیشترین میزان چک های برگشتی به لحاظ تعداد مربوط به تهران، اصفهان، خراسان رضوی و آذربایجان شرقی بوده است. مجموع چک های برگشتی در این استان ها ۵۳ درصد کل چک های برگشتی کشور بوده و سهم مابقی استان ها در این بخش، ۴۷ درصد بوده است.

نمودار چک برگشتی

۴۱۶ هزار چک رمزدار وصول شد

در مهر ماه امسال حدود ۴۷۶ هزار فقره چک به ارزش حدود ۲۶۲ هزار میلیارد ریال برگشت خورد که نسبت به ماه قبل به لحاظ تعدادی ۳۲.۹ درصد و مبلغی ۱۶.۶ درصد کاهش نشان می دهد. حدود ۱۲۲ هزار فقره چک به ارزشی حدود ۱۲۷ هزار میلیارد ریال طی مهر ماه امسال در تهران برگشت داده شد که ۷.۹ درصد کل چک های برگشتی کشور را شامل می شود.

همچنین در مهر ماه سال جاری، حدود ۴۱۶ هزار فقره چک رمزدار به ارزشی حدود ۱۵۱۴ هزار میلیارد ریال وصول شد که به نسبت ماه قبل از آن، ۲۱.۴ درصد در تعداد کمتر شده است.

اخبار مرتبط:

موارد اصلاحی قانون صدور چک ابلاغ شد

هموطنان از پذیرش چک‌های ثبت نشده در سامانه صیاد خودداری کنند

امکان استعلام چک به صورت اینترنتی فراهم شد

افزایش ۵ درصدی مبالغ چک های برگشتی

جدول صدور و وصول چک در مهر ماه

به صورت کلی، طبق آمارها در مهر ماه سال جاری تعداد و مبلغ چک های مبادله ای نسبت به ماه قبل از آن و همچنین ماه مشابه سال قبل، کمتر بوده است. در بخش مربوط به تعداد و مبلغ چک های وصولی نیز آمار کاهشی بوده و در مبلغ چک های برگشتی، آمارها نسبت به ماه مشابه سال قبل بیشتر شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =