آیین‌نامه اجرایی مالیات انواع خودروهای سواری و وانت دوکابین که ارزش آن بیش از یک میلیارد تومان است ابلاغ شد.

مالیات خودروهای لوکس بالای یک میلیارد تومان مشخص شد

به گزارش کارآفرین نیوز، این آیین نامه در ۲۱ آذر ماه سال جاری و براساس تکلیف مقرر شده در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ تصویب شد. براین اساس به منظور جلوگیری از فعالیت های سوداگرانه و تنظیم گری در بازار خودرو، کلیه مالکین انواع خودروهای سواری و وانت دوکابین اعم از اشخاص حقوقی غیردولتی به ازای هر خودروی بالاتر از ۱۰ میلیارد ریال و اشخاص حقیقی به نام خود و فرزندان کمتر از ۱۸ سال و محجور تحت تکفل با ارزش مجموع بالاتر از ۱۰ میلیارد ریال، باید مالیات پرداخت نمایند.

نرخ مالیات سالانه برای خودروهای سواری و وانت دوکابین با ارزش روز از مبلغ ۱۰ میلیارد و یک ریال تا ۱۵ میلیارد ریال نسبت به مازاد ۱۰ میلیارد ریال معادل یک درصد، از ۱۵ میلیارد و یک ریال تا ۳۰ میلیارد ریال نسبت به مازاد ۱۵ میلیارد ریال معادل ۲ درصد، از ۳۰ میلیارد و یک ریال تا ۴۵ میلیارد ریال نسبت به مازاد ۳۰ میلیارد ریال معادل ۳ درصد و نسبت به مازاد ۴۵ میلیارد ریال معادل ۴ درصد تعیین شد.

مالیات از خودروهای لوکس

همچنین براساس این قانون در صورتی که یک خودرو دارای چندین مالک باشد، هر یک از آنها به نسبت سهم خود از ارزش آن خودرو با اضافه نمودن ارزش سایر خودروهای تحت تملک باید مالیات خود را پرداخت نمایند.

در بخش دیگری از این آیین نامه ذکر شده است که کلیه اشخاص مشمول باید مالیات سالانه مجموع ارزش خودروهای خود را حداکثر تا پایان بهمن ماه سال ۱۴۰۰ پرداخت نمایند. در صورت عدم پرداخت مالیات در موعد مقرر، سازمان امور مالیاتی کشور می تواند از طریق عملیات اجرایی مندرج در قانون مالیات های مستقیم، مالیات متعلق را وصول نماید.

متن کامل آیین نامه از این قسمت قابل مشاهده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =