عضو شورای عالی کار با اشاره به اینکه پیشنهاد دولت درباره افزایش دو ساله سنوات خدمت قبل از بازنشستگی قابل اجرا نیست، شکاف دستمزد کارگران با سبد معیشت را قابل توجه خواند و افزود: تعیین دستمزد به صورت منطقه‌ای عملیاتی نیست.

شرایط تعیین دستمزد منطقه‌ای شاغلان مهیا نیست

به گزارش کارآفرین نیوز؛ فرامرز توفیقی در گفتگو با خبرنگار کارآفرین نیوز، در پاسخ به پرسشی در مورد تعیین دستمزد کارگران برای سال آینده و ارتباط آن با میزان افزایش حقوق مستخدمین دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۱ گفت: اگرچه گزارش مرکز پژوهش های سازمان تامین اجتماعی در مورد تعیین دستمزد منطقه ای به اصرار نماینده کارفرما، در جلسات کمیته دستمزد مورد بررسی قرار گرفته، اما بضاعت و استطاعت برای ورود به دستمزد منطقه ای مهیا نیست.

چرا دستمزد منطقه‌ای قابل انجام نیست؟

وی به تورم های مختلف در مناطق مختلف کشور اشاره کرد و ادامه داد: در صورتی می توان در مورد دستمزد منطقه ای صحبت کرد که حداقل سبد معاش کارگران تامین شود، به طوری که الان می بینیم استان های کم برخوردار، تورم بالاتری دارند و معلوم نیست چگونه می توان دستمزد این مناطق را تعیین نمود؛ بالاخص اینکه سرانه بودجه به همین مناطق کم برخوردار، رقم کمتری را شامل می شود.

توفیقی ضمن انتقاد از پایین بودن سرانه بودجه در مناطق کم برخوردار، گفت: برای اینکه به تفکر مزد منطقه ای نزدیک شویم باید تفکر توانمندسازی و میل به سرمایه گذاری را ایجاد کنیم، لذا نمی توانیم سرانه بودجه در مناطق کم برخوردار را پایین نگه داریم.

کارگر

وی کار کارگر را دارای ارزش افزوده خواند و گفت: کارگر حاصل دسترنج خود را برای تولید کالا می گیرد و پول بدون پشتوانه خلق نمی کند که عامل تورم است.

توفیقی سهم دستمزد کارگر در قیمت تمام شده کالا را ۶ تا ۱۵ درصد عنوان کرد و افزود: کارگر گوشه اندکی از قیمت تمام شده کالا را دریافت می کند و باید پرسید که آیا دستمزد کارگران، تورم ایجاد می کند؟

وی ضمن اینکه به این پرسش خود، پاسخ منفی داد، گفت: نه تنها ماده ۷ قانون کار، بلکه ماده ۴۱ و ۱۴۹ نیز اجرا نشده اند، به طوری که سبد معیشت با دستمزد کارگران فاصله زیادی گرفته است.

توفیقی دو مقطع فاز اول هدفمندی یارانه و همچنین سال های ۹۷ تا ۹۹ را دورانی دانست که شکاف دستمزد با سبد معیشت افزایش یافت و بیان داشت: این شکاف باعث شده که طلاق افزایش و موالید کاهش یابد.

حداقل دستمزد از تورم تاثیر می‌گیرد، نه برعکس

وی میزان افزایش حقوق مستخدمین دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۱ را در تعیین دستمزد کارگران موثر عنوان کرد و گفت: هر دوی این مباحث از اندیشه کلان اقتصادی دولت نشات می گیرند و کارفرماها اغلب به کارفرمای بزرگ که همان دولت است، نگاه می کنند.

این کارشناس ارشد حوزه کار تاکید کرد: تحقیقات و گزارش ها می گویند که حداقل دستمزد از تورم تاثیر می گیرد، نه برعکس. در صورتی که برخی به اشتباه اصرار دارند که تورم ناشی از حداقل دستمزد است.

وی سیاست انقباض مالی را مختص به دستمزد بگیران ندانست و گفت: انقباض مالی در ارکان موثر و متولی تولید باید اتفاق بیفتد.

پیشنهاد افزایش سنوات خدمت در لایحه بودجه ایراد دارد

توفیقی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره پیشنهاد افزایش سنوات خدمت در لایحه بودجه، گفت: بودجه همان طور که از نامش پیداست برنامه ای برای یک سال است و همان طور که پیشنهاد افزایش قیمت حامل های انرژی در بودجه نمی آید موضوعات بازنشستگی و سنوات خدمت نیز باید خارج از لایحه بودجه مطرح شود و وارد کردن این موضوعات در لایحه بودجه، از لحاظ قانونی ایراد دارد.

تامین اجتماعی

ادغام اشتباه تامین اجتماعی در وزارت کار

وی ادغام سازمان تامین اجتماعی در وزارت کار را اساسا اشتباه خواند و گفت: در اثر این اشتباه، سازمان تامین اجتماعی دائما از دولت های مختلف طلبکار بوده که لازم است دولت بدهی خودش را به این سازمان پرداخت کند و اجازه دهد که تامین اجتماعی بتواند برای خود و اعضایش تصمیم گیری نماید.

نماینده کارگری شورای عالی کار، افزایش سنوات خدمت را ناشی از بالا رفتن میانگین سنی ایرانیان و کاهش موالید عنوان کرد و گفت: با این کار بخشی از اشتغال از دست می رود.

وی پیشنهاد کرد به جای اینکه سنوات خدمت کارگران از ۳۰ سال به ۳۲ سال افزایش یابد تا مشکل سازمان تامین اجتماعی کم شود، دولت نحوه پرداخت بدهی خود به سازمان تامین اجتماعی را در بودجه مشخص نماید.

////////////////////

تهیه و تنظیم از امیر بابایی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =