بورس در هفته پایانی پاییز رکورد شکنی کرد و با ۶۶ هزار واحد رشد نسبت به هفته گذشته، بازدهی ۵.۱ درصدی را ثبت کرد.

هفته رکورد شکنی بورس

به گزارش کارآفرین نیوز، بازار سهام در هفته جاری شاهد یک صعود تاریخی بود، به گونه ای که در اولین روز زمستان، سبزترین روز سال را سپری کرد.

شاخص کل در پایان روز چهارشنبه هفته گذشته (۲۴ آذر ماه) در حالی با رقم یک میلیون و ۲۹۳ هزار واحد به معاملات خود پایان داد که این رقم در (یکم دی ماه) به یک‌ میلیون و ۳۵۹ هزار واحد رسید.

در این هفته، شاخص کل هم وزن نیز پس از مدت ها صعودی بود و بازدهی ۳.۸ درصدی را ثبت کرد. شاخص هم وزن نیز در پایان هفته گذشته ۳۴۴ هزار و ۵۰۵ واحد بود که در هفته جاری این عدد به ۳۵۷ هزار و ۷۶۴ واحد رسید.

بورس

در روز چهارشنبه، شاهد جدی ترین خروج پول حقیقی ها از صندوق ها با اوراق درآمد ثابت بودیم که در ۴۵ روز اخیر بی سابقه بوده است. همچنین پس از ۱۹ روز کاری، ورود پول حقیقی ها نیز به بازار سرمایه شکل گرفت.

از سوی دیگر تراز سرانه معاملات اشخاص حقیقی به مثبت ۹ میلیون تومان جهش یافت.

به عقیده کارشناسان اهرم ها و مولفه های انگیزشی دولت، سبب ایجاد فضای مثبت در میان معامله گران شده است. محسن رضایی، معاون اقتصادی رئیس جمهور در روز سه شنبه گفته بود دولت با اعمال بسته های حمایتی و اصلاحات جدی در بازار سهام، در پی تحریک شاخص بورس به کانال ۱.۷ میلیون واحد است.

همچنین سیگنال های مثبت مذاکرات وین به گوش می رسد. براساس اخبار منتشر شده متن پایه تنظیم و طرفین در خصوص ۸۰ درصد موضوعات به توافق رسیده اند.

روابط ایران و عربستان در پاکستان نیز از اتفاقات مثبت دیگری بوده که هر چند تاثیر چندانی بر شاخص بورس ندارد، اما اخبار مثبت سیاست خارجی سبب افزایش اعتماد و کاهش ابهامات در بورس خواهد شد.

تحلیل گران اعتقاد دارند، همین رویدادها انگیره کافی برای خوش بینی رفتار معامله گران را نیز به دنبال داشته باشد، با وجود اینکه این رفتارها در بازار سهام هیجانی تلقی می شود.

پیش بینی بورس برای هفته آینده

کارشناسان اعتقاد دارند، تصمیم ده گانه دولت، سبب شده است ریسک بودجه از روی بورس برداشته شود و همین سیگنال مثبتی برای بازار سهام بوده است.

بورس

با وجود اینکه بازار سهام مدت ها در مسیر اصلاح بوده، اما برای مدتی باید نوسان در این بازار صورت بگیرد و همزمان ارزش معاملات نیز افزایش پیدا کند.

به عقیده تحلیل گران، ادامه سبزپوشی بورس، به روند شاخص هم وزن بستگی دارد و در صورتی که این شاخص بتواند سطح ۳۶۵ هزار واحد فتح کند، روند مثبت بورس ادامه دار خواهد بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =