نرخ تورم سالانه در آذر ماه امسال با کاهش نسبت به ماه قبل به ۴۳.۴ درصد و نرخ تورم ماهانه نیز به ١,٧ درصد رسید که در مقایسه با ماه قبل، ٠.٨ واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارها در آذرماه

به گزارش کارآفرین نیوز، بر اساس اطلاعات منتشره مرکز آمار ایران نرخ تورم نقطه‌ای (درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل) در آذر ماه ١۴٠٠ به عدد ٣۵,٢ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٣۵.٢ درصد بیشتر از آذر ١٣٩٩ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده اند.

طبق این آمار، نرخ تورم نقطه ‌ای آذر ماه ١۴٠٠ در مقایسه با ماه قبل ٠,۵ واحد درصد کاهش داشته است. به طوری که نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با کاهش ۴.٩ واحد درصدی به ۴١.۵ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ١.۶ واحد درصدی به ٣١.٨ درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ٣۵,٠ درصد است که نسبت به ماه قبل ٠.٣ واحد درصد کاهش داشته و این نرخ برای خانوارهای روستایی ٣۶.٢ درصد بوده که که نسبت به ماه قبل ١.٢ واحد درصد کاهش داشته است.

تغییرات نرخ تورم ماهانه خانوارها

بررسی ها نشان می دهد که، نرخ تورم ماهانه آذر ١۴٠٠ به ١,٧ درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل، ٠.٨ واحد درصد کاهش داشته و تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ١.۴ درصد و ١.٨ درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ١,۶ درصد است که نسبت به ماه قبل ٠.٨ واحد درصد کاهش داشته و این نرخ برای خانوارهای روستایی ١.٨ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٠.٩ واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم سالانه

بررسی نرخ تورم سالانه آذر ماه ١۴٠٠ برای خانوارهای کشور نشان می دهد که این نرخ در این بازه به ۴٣,۴ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل، ١.٠ واحد درصد کاهش داشته است.

علاوه بر آن، نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۴٢,٧ درصد و ۴٧.٠ درصد است که برای خانوارهای شهری ٠.٩ واحد درصد کاهش و برای خانوارهای روستایی ١.٣ واحد درصد کاهش داشته است.

تورم

همچنین، دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آذر ماه ١۴٠٠ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۴٢,٧ درصد برای دهک نهم تا ۴۶.٢ درصد برای دهک دوم است.

تغییرات قیمت‌ها در آذرماه

همچنین بررسی ها نشان می دهد که در گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه ادویه و چاشنی (زعفران، رب گوجه فرنگی و سس گوجه فرنگی)، گروه دخانیات و گروه سبزیجات (سیب‌زمینی، گوجه فرنگی و پیاز) است.

در گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات، گروه پوشاک و کفش (انواع پوشاک)، گروه حمل و نقل (انواع خودروی سواری) و گروه مبلمان و لوازم خانگی (ظروف بلور و پلاستیکی آشپزخانه) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌ و در ماه جاری گروه میوه و خشکبار و گروه انواع گوشت (گوشت مرغ) نسبت به ماه گذشته کاهش قیمت داشته‌اند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =