شرایط و نحوه پرداخت تسهیلات ۲۵۰ تا ۴۵۰ میلیون تومانی طرح نهضت ملی مسکن از سوی بانک مرکزی و معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اعلام شد.

پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن در ۴ مرحله

به گزارش کارآفرین نیوز، بانک مرکزی اواخر آذرماه دستورالعمل پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن در تهران (۴۵۰ میلیون تومان) و سایر کلانشهرها (۴۰۰ میلیون تومان) و سایر شهرها و روستاها (به ترتیب ۳۵۰ و ۲۵۰ میلیون تومان) را برای اجرا به بانک های عامل ابلاغ کرد.

در ماده ۸ این دستورالعمل آمده است که مجموع دوره مشارکت مدنی و فروش اقساطی این تسهیلات حداکثر ۲۰ سال (حداکثر سه سال مشارکت مدنی) خواهد بود.

همچنین، در تبصره ۱۵ این ماده آمده است: با عنایت به طولانی بودن دوره بازپرداخت و افزایش سود متعلقه در صورت تمایل و درخواست متقاضی تقسیط تسهیلات مزبور در دوره‌های زمانی کوتاه‌تر (۸، ۱۰، ۱۲، ۱۵ و.. ساله) امکان‌پذیر است.

بر این اساس بانک عامل باید میزان کل سود پرداختی و اقساط ماهانه تسهیلات در دوره‌های بازپرداخت مختلف را به متقاضی اعلام کند. تقسیط پلکانی تسهیلات بنابر درخواست متقاضی و با تایید بانک عامل قابل اقدام است.

مسکن ملی

بر همین اساس، معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی نحوه پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن را به این شرح اعلام کرد: به استناد ماده ۴ قانون جهش تولید مسکن و مصوبه جلسه مورخ ۱۴۰۰/۰۸/۱۱ شورای پول و اعتبار، تسهیلات ساخت مسکن در شهرهای مختلف بر اساس سقف‌های تعیین شده (شهر تهران ۴۵۰۰ میلیون ریال، شهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت ۴۰۰۰ میلیون ریال، مراکز استان‌ها ۳۵۰۰ میلیون ریال، سایر شهرها ۳۰۰۰ میلیون ریال، روستاها ۲۵۰۰ میلیون ریال) با ثبت درخواست در این سامانه و معرفی به بانک‌های عامل قابل پرداخت است.

نحوه اعطای تسهیلات به صورت مرحله‌ای و متناسب با پیشرفت فیزیکی پروژه (به صورت تدریجی) در هر یک از مراحل، به این شرح است: پی‌کنی-فونداسیون ۱۰ درصد، اسکلت- سقف ۴۰ درصد، سفت کاری ۲۵ درصد، نازک کاری ۲۵ درصد.

طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی، بانک عامل می‌تواند حداکثر تا ۲۰ درصد از کل مانده تسهیلات مشارکت مدنی را با تایید وزارت راه و شهرسازی و اخذ ضمانت نامه بانکی پرداخت کند. بدیهی است مبلغ مزبور از پرداخت‌های هر یک از مراحل آتی به تناسب سهم الشرکه مستهلک می‌شود. نرخ سود این تسهیلات نیز معادل نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار در زمان انعقاد قرارداد است و در زمان حاضر نرخ سود مصوب این شورا ۱۸ درصد است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =