فلفل، کیوی و حالا سیب زمینی؛ محصولات صادراتی که مرجوع شده و دلیل آن هم آلودگی اعلام شد، تا رفته رفته اعتبار محصولات کشاورزی ایران به شدت تنزل پیدا کند و در کنار مسئله صادرات و اقتصاد کشاورزی، حالا بحث نگرانی از سلامت مردم نیز جدی شود.

داستان دنباله‌دار مرجوع شدن محصولات کشاورزی ایران

به گزارش کارآفرین نیوز؛ تنها مدت زمان کوتاهی از برگشت فلفل ایرانی از روسیه و پس از آن مرجوع شدن کیوی ایران از هند می گذرد که خبرها حاکی است این بار سیب زمینی ایران از ازبکستان بازگشت داده شده و ازبکستان و ترکمنستان مانع واردات سیب زمینی ایران به کشورهای خود شده اند!

حیدر ساکن برجی؛ رئیس اتحادیه بارفروشان مشهد در این مورد گفته است که «بعد از برداشت محصولات کشاورزی، این محصولات باید طی دوره‌ای در قرنطینه باشند، در حالی که پس از گذراندن دوره قرنطینه، سموم همچنان در محصولات کشاورزی باقی مانده که این مسئله سلامت انسان را تهدید می‌کند.»

سیب زمینی

تایید وجود سموم در محصولات کشاورزی کافی است تا واردکنندگان بدون تامل، این محصولات را بازگشت بدهند تا هم از سلامت شهروندان خود مراقبت نمایند و هم به گونه ای اخطار بدهند که محصولات شما آلوده است.

سلامت شهروندان ایران چه؟

این مرجوع شدن ها صدای اخطاری است که باید شنیده شود و پیش از هر چیز، سوالی که در ذهن خطور کند این است که اگر این محصولات، واقعا آلوده هستند پس تکلیف شهروندان ایرانی که از آنها مصرف می کنند، چیست؟ در حالی که یقینا محصولات بهتر و با کیفیت بیشتر، برای صادرات استفاده می شود و دیگر محصولات، برای استفاده داخل ارائه می شود، در این شرایط، مردم چکار کنند؟ و چگونه اطمینان حاصل نمایند که محصولات مورد استفاده آنها مسموم نیست؟ و اگر فلفل و کیوی و سیب زمینی بازگشت داده شده اند، چه ضمانتی وجود دارد که سایر محصولات کشاورزی، سالم هستند؟

میوه

پیش از این دکتر رضا ارجمندی رییس اسبق سازمان حفظ نباتات کشور در گفتگو با کارآفرین نیوز درخواست کرده بود که این سازمان، ضمن ارائه گزارش مبسوطی از این اتفاقات، پاسخگو بوده و با ذکر دلایل مرجوع شدن محصولات کشاورزی ایران، اطمینان لازم را در مورد سالم بودن محصولات، به مردم بدهند.

ارتباطی به سموم ندارد!

اما مسعود گیل آبادی؛ رییس انجمن تولیدکنندگان سموم در گفتگو با خبرنگار کارآفرین نیوز، ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص دلایل بازگشت محصولات از کشورهای هدف صادرات، مشکل را در نوع سموم به کار رفته ندانست و گفت: فلفل صادرشده به روسیه به خاطر این موضوع بازگشت داده شد که سموم به کار رفته در آن، در روسیه ثبت نشده بود و روسیه بر اساس استانداردهای خودش، فلفل را مرجوع کرد، در حالی که چهار قلم سم استفاده شده در فلفل ها در ۱۲۰ کشور دنیا ثبت شده و الان هم یک تیم ایرانی برای رفع این مشکل در حال سفر به روسیه هستند.

مسعود گیل آبادی

اشاره گیل آبادی به سفر هیاتی از وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صمت، وزارت امور خارجه و کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی به روسیه است که پیش تر، ذبیح الله اعظمی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از آن خبر داده بود.

این نماینده مجلس همچنین گفته بود: «در این سفر درصدد هستیم تا موضوع سموم قارچ کش استروبی، قارچ کش توپاز، کنه کش سان مایت و حشره کش استامی پراید را با کشور روسیه برطرف کنیم.»

گیل آبادی در مورد بازگشت کیوی ایران از هند نیز گفت: موضوع بازگشت کیوی از هند، اتفاقا به خاطر عدم مبارزه با آفت بوده و آفتی که در اثر استفاده نکردن سموم ایجاد شده بود، باعث شد که این محصولات از هند مرجوع شوند.

وی درباره سخنان «ساکن برجی» رئیس اتحادیه بارفروشان مشهد که مشکل را کیفیت سموم وارداتی از چین دانسته و گفته بود که «پس از گذراندن دوره قرنطینه، سموم همچنان در محصولات کشاورزی ایران باقی مانده که این مسئله سلامت انسان را تهدید می‌کند» به این پاسخ بسنده کرد که ایشان این سخنان را تکذیب کرده است.

وظیفه بخش ترویج، نظارت بر کار کشاورزان است

رییس انجمن تولیدکنندگان سموم ایران موضوع سمپاشی و نحوه استفاده از سم در محصولات کشاورزی را دارای اهمیت بالایی عنوان کرد و گفت: اگر سموم مورد استفاده قرار نگیرند، ۳۵ تا ۵۰ درصد محصولات در اثر آفت از بین خواهند رفت اما برای استفاده سموم، اگرچه تولیدکنندگان دستورالعمل هایی را اعلام می کنند، اما بخش ترویج در وزارت کشاورزی باید بر روی کار کشاورزان نظارت داشته باشد و آنها را آموزش بدهد.

وی سموم موجود در بازار را دارای لیبل مورد تایید سازمان حفظ نباتات ذکر کرد و استانداردهای این سموم را همان استانداردهای فائو خواند و گفت: پیش از شیوع کرونا، شرکت ها در زمینه آموزش فعال تر بودند اما بعد از کرونا این آموزش ها مجازی شدند و مثل سابق فراگیر نیست.

کشاورزی مدرن

گیل آبادی همچنین درباره اینکه پیش از هر صادراتی مبدا و مقصد، استانداردها را با همدیگر چک و بررسی و هماهنگ می کنند، گفت: برای صادرات محصولات کشاورزی میان کشورها تفاهم نامه هایی وجود دارد که پروتکل ها را در زمینه های مختلف مانند نحوه برداشت، نحوه بسته بندی و... مشخص کرده، اما ما به عنوان تولیدکنندگان سموم از اجرا شدن یا نشدن این پروتکل ها اطلاع نداریم.

بازی قیمت‌های بازار

گیل آبادی در عین حال احتمال داد که ممکن است بازی قیمت های بازار باعث شود که محصولات زودتر از موعد برداشت شوند یا در قرنطینه نمانند و ادامه داد: این اتفاقات ضربه زدن به صادرات و کشاورزی کشور است در حالی که برای به دست آوردن همین بازارها تلاش های زیادی شده و ادامه این روند به اقتصادی کشاورزی ما ضربه بیشتری خواهد زد.

محصولات کشاورزی

اگرچه مشخص است که ادامه این روند به اقتصاد کشاورزی ایران لطمه خواهد زد، اما مشخص نیست که اطمینان بخشی به مردم داخل کشور در مورد سلامت محصولات کشاورزی باید توسط وزارت بهداشت صورت گیرد یا سازمان حفظ نباتات یا هر دو؟ و چرا اقدام یا توضیحی در این خصوص تا به حال وجود نداشته است؟

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =