بررسی ها نشان می‌دهد با اینکه قیمت‌ها در بازار مسکن به ثبات نسبی رسیده، ولی هنوز بسیاری از خانواده‌ها توان خرید و یا اجاره مسکن را ندارند.

پیش‌بینی وضعیت بازار مسکن تا پایان ۱۴۰۰

به گزارش کارآفرین نیوز، مسکن یکی از نیازهای اولیه و اساسی هر فردی است که متاسفانه امروزه تامین این نیاز به دلیل شرایط بد اقتصادی کشور، به دغدغه ای مهم و حتی آرزویی برای افراد و خانواده ها تبدیل شده است.

رشد افسارگسیخته قیمت ها در بازار مسکن طی سال های اخیر بیش از همه معیشت اقشار کم درآمد و محروم را تحت تاثیر قرار داده و آن ها را وادار به حاشیه نشینی و حتی زاغه نشینی کرده است. بررسی ها نشان می دهد که در حال حاضر، سهم مسکن از سبد خانوارها به بیش از ۷۰ درصد رسیده که این معضلی جدی است و معیشت جامعه را تهدید می کند.

آنچه مسلم است، بازار مسکن در حال حاضر جزو بی سروسامان ترین بازارهای کشور است و برخلاف گذشته که قیمت خرید و فروش و رهن و اجاره مسکن هر چند سال یکبار دستخوش تغییر می شد، امروزه قیمت ها در این بازار لحظه ای افزایش پیدا می کند و در آن خبری از کاهش یا ثبات قیمت هم نیست، به طوری که متوسط قیمت هر متر مربع مسکن در شهر تهران در حال حاضر ۳۰ میلیون تومان برآورد شده که این رقم هیچ تناسبی با سطح درآمدی مردم ندارد.

افزایش بیش از حد قیمت ها در بازار مسکن، از توان خرید و اجاره مسکن بسیاری افراد کاسته و لازم است هر چه سریعتر اقدامی برای کنترل و کاهش قیمت ها در این بازار شود و مسئولان مربوطه به ساماندهی آن بپردازند.

بازار مسکن

لازم به ذکر است که رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی پیش تر ضمن بیان اینکه مسکن دغدغه حاکمیت و رئیس جمهوری و مشکل مردم است که به صورت جدی پیگیری خواهد شد، اظهار کرد: سهم هزینه مسکن در سبد خانوار سهم بزرگی است، به طوری که در متوسط کشور بالای ۳۷ درصد و در شهرهای بزرگ مانند تهران بیش از ۵۰ درصد است.

لزوم طراحی بسته‌های حمایتی تامین مسکن

وی با بیان اینکه سه قشر از جامعه نیازمند مسکن هستند، اذعان کرد: یکی از این اقشار طبقات بالای جامعه هستند که نیازی به خدمات و کمک مالی دولت ندارند. بخش دوم متوسطین جامعه هستند که نیاز به حمایت دولت دارند که بسته‌ های حمایتی برای آن‌ها پبش بینی شده است و بخش سوم هم تنها با حمایت مشکلشان مرتفع نمی ‌شود، بلکه نیاز به کمک مالی دولت دارند.

در این راستا، طرح نهضت ملی مسکن در دستور کار دولت قرار گرفته و بر اساس آن قرار است چهار میلیون مسکن طی چهار سال از سوی دولت ایجاد شود، تا از این طریق بخشی از نیاز مردم و مستاجران جهت تامین سرپناهی برای خانواده‌شان رفع شود.

هر چند که «طبق اعلام محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، ۷۵۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن در مراحل مختلف از جمله کلنگ زنی و اجرا و ساخت قرار دارد» اما هنوز هم آنطور که باید اجرای این پروژه تاثیری روی قیمت ها در بازار مسکن نداشته و امیدواریم به زودی شاهد کنترل قیمت ها در این بخش باشیم.

مسکن

به منظور اطلاع دقیق تر از وضعیت قیمت ها در بازار مسکن به گفتگو با مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران پرداختیم و او اظهار کرد: اکنون قیمت ها در بازار مسکن با ثبات نسبی همراه شده و پیش بینی می شود در صورتی که تشنجی در این بازار ایجاد نشود، قیمت ها تا پایان فصل زمستان به همین منوال باشد.

وی با بیان اینکه قیمت ها در حال حاضر در بخش اجاره بها با کاهش ۱۵ درصدی و در بخش خرید و فروش با کاهش اندکی همراه شده است، یادآور شد: در صورتی که بانک مرکزی و مرکز آمار از ارائه آمار غلط درباره وضعیت بازار مسکن جلوگیری کنند، این بازار به مرور و بر اساس میزان عرضه و تقاضا به تعادل می رسد و شاهد افزایش قیمت نخواهیم بود.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه قیمت مسکن طی سال های اخیر افزایش زیادی داشته، به طور طبیعی از میزان تقاضا برای خرید کاسته شده، با این حال برخی افراد که پیش از افزایش دوباره قیمت ها در سال جاری توان خرید واحدی مثلا دو خوابه با متراژ ۷۰-۸۰ متری داشتند، اکنون خانه ای یک خوابه با متراژ کمتر خریداری می کنند و آنطور نیست که تقاضا به صفر رسیده باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =