بانک مرکزی در گزارش تحلیل تحولات اقتصاد کلان خود در آبان ماه، روند تورم دوازده ماهه و نقطه به نقطه را کاهشی اعلام کرد و افزود: رشد نقدینگی در پایان آبان ماه امسال به ۴۲ درصد رسید که نسبت به پایان سال گذشته، ۲۴.۲ درصد رشد یافته است.

حجم نقدینگی به ۴۳۱۵ هزار میلیارد تومان رسید

به گزارش کارآفرین نیوز، بانک مرکزی در این گزارش اعلام کرد، با وجود کاهش تورم نقطه به نقطه، تورم ماهانه همچنان در سطح نسبتاً بالایی قرار داشته است.

بانک مرکزی عامل اصلی تورم این ماه را همچون روند چند ماه اخیر به افزایش نسبتاً بالای قلم «ارزش اجاری مسکن» مرتبط دانسته است.

بررسی تورم ماهانه اقلام کالایی به تفکیک دوام نشان می‌دهد که کالاهای بادوام که نوسانات قیمت آنها همبستگی بالایی با نوسانات بازار ارز دارد، در این ماه تورم ماهانه منفی قابل توجهی را ثبت کردند و عمده تورم ماهانه اقلام کالایی از محل افزایش قیمت کالاهای بی‌دوام همچون اقلام دارویی و کالاهای کم‌دوام همچون پوشاک شکل گرفت.

در آبان‌ماه گروه «خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها» که طی ماه‌های اخیر سهم قابل توجهی از تورم ماهانه را تشکیل می‌داد با تورم ماهانه منفی همراه بود.

بانک مرکزی در ادامه گزارش به حزوه تجارت خارجی کشور نیز اشاره کرد. بر این اساس طی هشت‌ماهه سال جاری ارزش صادرات گمرکی در حدود ۳۱.۱ میلیارد دلار بوده که نشانگر افزایش حدود ۴۲ درصدی آن در مقایسه با دوره مشابه سال ۱۳۹۹ است.

ضمن آنکه ارزش واردات گمرکی در این بازه زمانی نیز حدود ۳۲.۰ میلیارد دلار گزارش شده است که حاکی از افزایش ۳۸ درصدی آن نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

براین اساس ، توازن نسبی میان جریان صادرات و واردات کالایی مشاهده می شود.

همچنین گزارش بانک مرکزی حکایت از افزایش شاخص قیمت مسکن معامله شده، دارد. بر اساس اطلاعات اخذ شده از سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران طی این ماه نسبت به ماه قبل ۱.۲ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۷.۷ درصد افزایش را تجربه نمود.

بورس نیز در آبان ماه افت ۳.۴ درصدی را نسبت به مهر ماه تجربه کرد.

روند کاهنده متوسط ارزش روزانه معاملات در بازار بین‌بانکی نسبت به ماه‌های گذشته به همراه تشدید روند صعودی نرخ سود در این بازار طی آبان‌ماه سال جاری حاکی از کاهش سطح ذخایر مازاد بانک ها در بازار بین بانکی (به واسطه انتشار اوراق بدهی دولت) است که این موضوع در افزایش سهم بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در پایه پولی نیز قابل مشاهده است.

گزارش تحولات اقتصاد کلان بانک مرکزی

به تبع تداوم رویکرد دولت بر عرضه بازاری انواع اوراق مالی اسلامی دولتی از مسیر تعدیل نرخ‌های بازدهی این اوراق، روند افزایشی نرخ بازده اسناد خزانه اسلامی در آبان ماه ۱۴۰۰ نیز ادامه یافت؛ به نحوی که در این ماه نرخ بازده اسناد مذکور با سـررسیدهای یک، دو و سه‌ساله، به‌ ترتیب با ۱.۲۶، ۰.۶۷ و ۰.۱۴ واحـد درصـد افزایش نسبت به ماه قبل به ترتیب به ۲۳.۴۰، ۲۳.۸۹ و ۲۳.۹۸ درصد رسید.

بخش دیگری از گزارش به حجم نقدیگی آبان ماه مربوط بود که براساس گزارش بانک مرکزی این رقم معادل ۴۳۱۵۹.۵ هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به پایان سال گذشته ۲۴.۲ درصد رشد داشته است.

گزارش تحولات اقتصاد کلان بانک مرکزی

از طرفی نرخ رشد نقدینگی در دوازده ماهه منتهی به آبان‌ماه ۱۴۰۰ به ۴۲.۰ درصد رسید که ۲.۷ واحد درصد از آن مربوط به افزایش پوشش آماری مذکور است.

نکته دیگر به رشد پایه پولی مربوط بوده که در دوازده ماه منتهی به آبان، معادل ۳۵.۸ درصد بوده است که حکایت از رشد ۱۷.۸ درصدی در مقایسه با انتهای سال ۹۹ دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =