سازمان بین‌المللی کار در پایان سال میلادی، گزارشی تصویری از اهم رویدادها و نشست‌های مهم این سازمان منتشر کرد.

گزارش سالانه تحولات بازار کار جهان منتشر شد

سازمان بین المللی کار با هدف تدوین مقررات و قوانین بین المللی در جهت بهینه سازی شرایط و روابط کار در سال ۱۹۱۹ و پس از پایان جنگ جهانی اول تاسیس شد که ایران نیز از همان نخستین سال ها در آن عضویت دارد. اولین دبیر کل این سازمان آلبرت توماس بود.

این سازمان در روزهای پایانی سال ۲۰۲۱، گزارشی از تلاش ها و اقدامات برای بهبود محیط و شرایط کاری منتشر کرده است. در آغاز این گزارش آمده است: با وجود تداوم پاندمی، سالی پُر اهمیت و پُرکار در دنیای روابط کاری سپری کردیم. فراز و نشیب های بسیاری در محیط کار جهانی پشت سر گذاشتیم: لحظاتی خوشایند و لحظاتی پر از تجربه و عبرت برای آینده. در دومین سال پس از کشف ویروس کووید- ۱۹، بازگشت تدریجی مردم به بازار کار روند عادی تری پیدا کرد.

سازمان جهانی کار

این سازمان در آستانه برگزاری نشست رهبران گروه G۲۰ در اکتبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) نسبت به کُندی روند بازیابی بازار کار و تبعیض های جنسیتی فاحش در بازار کار به ویژه در کشورهای در حال توسعه هشدار داده بود.

کودکان کار

در ۱۰ ژوئن ۲۰۲۱ (۲۰ خرداد ۱۴۰۰) در آستانه روز جهانی مبارزه با کار کودکان، سازمان بین المللی کار و یونیسف، جمعیت کودکان کار جهان را ۱۶۰ میلیون اعلام کردند که این افزایش نگران کننده آمار را نتیجه شرایط پاندمی دانستند که برای اولین بار در دو دهه گذشته به این رقم رسیده است. همچنین هشدار دادند در صورت تداوم شرایط کاری، اقتصادی و اجتماعی پاندمی، بیش از ۹ میلیون کودک به آمار فعلی اضافه خواهند شد.

گزارش سالانه تحولات بازار کار جهان منتشر شد

سازمان بین المللی کار (ILO) و سازمان منابع انسانی بدون مرز (RHSF) با راه اندازی کمپین "۵۰ هم پیمان تا آزادی" برای پایان برده داری مدرن و مقابله با شرایط کاری مشاغل سخت، از رهبران جهان خواستند تا با پیوستن به این کمپین، در جهت بهبود شرایط کارگران گام بردارند. پروتکل های این کمپین، کشورها را به انجام اقدامات موثر در جهت بهبود شرایط و افزایش حقوق کارگران مشاغل سخت ملزم می سازد. تا مارس ۲۰۲۱ ، ۵۰ کشور به این کمپین پیوستند.

کارگران

صد و نهمین کنفرانس سازمان بین المللی کار (ILC) با حضور مجازی ۴۰۰ نفر از مقامات از ۱۸۷ کشور دنیا، برای اولین بار به صورت آنلاین برگزار شد و عُمَر زنیبر؛ نماینده دائم مراکش در سازمان ملل به ریاست این سازمان برگزیده شد.

ILO

مقامات شرکت کننده در کنفرانس، به اتفاق آرا به درخواست جهانی برای بازسازی جامع و پایدار شرایط بحرانی پساکرونا با محوریت کرامت نیروی انسانی پاسخ مثبت دادند. این توافق با شعار "کار محترمانه برای همه" با تمرکز بر رفع نابرابری ها، بر حس مشارکت بین المللی تاکید می کند.

اشتغال زنان

معاهده شماره ۱۹۰، اولین تعهدنامه در زمینه جلوگیری از خشونت جسمی - روانشناختی و رفتارهای نابهنجار در محیط کار در ۲۵ ژوئن ۲۰۲۱ (۴ تیر ۱۴۰۰) اجرایی شد. در این معاهده بر حق تمام افراد برای اشتغال در محیطی عاری از خشونت و تجاوز تاکید شده است.

این معاهده دو سال پیش (۲۰۱۹) در کنفرانس بین المللی کار (ILC) تصویب شد و هنوز کشورهای بسیاری، این معاهده را امضا نکرده اند. سازمان بین المللی کار (ILO) برای رسمیت بخشیدن و اجرایی شدن معاهده، ناچار شده است کمپین دیگری به راه بیندازد.

ILO

در ماه جولای ۲۰۲۱، خبرنامه سازمان بین المللی کار (ILR) صدمین سال تاسیس خود را با عنوان "یک سده انتقال اخبار بین المللی کار" جشن گرفت. این خبرنامه بین المللی که به دو زبان انگلیسی و فرانسوی منتشر می شود و بازوی توانمندی برای سازمان به شمار می آید، اعلام کرد از انتشار به زبان های رایج منطقه ای در دنیا نیز استقبال می کند.

خبرنامه سارمان جهانی کار

سازمان ملل (UN) و سازمان بین المللی کار (ILO) در اقدامی مشترک در ماه سپتامبر، شتاب دهنده ای جهانی برای تسریع در روند اشتغال مردم دنیا تاسیس کردند. این شتاب دهنده با هدف ایجاد ۴۰۰ میلیون فرصت شغلی و گسترش حمایت های اجتماعی از ۴ میلیارد فردی که در جهان از هیچگونه حمایتی برخوردار نیستند راه اندازی شد. این نهادهای بین المللی، ایجاد اشتغال پایدار را بهترین راه مقابله با بحران های احتمالی آینده اعلام کرده اند.

اشتغال زنان

رهبران گروه ۲۰ (G۲۰) در نشست ماه اکتبر در ایتالیا متعهد شدند سیاست های بازیابی برای دوران پساکرونا را با رویکرد انسان محور دنبال کنند. کشورهای عضو بر ایجاد و توسعه شرایط کاری سالم و ایمن، شغل مناسب برای همه، عدالت اجتماعی و گفتگوهای تعاملی در محیط کار تأکید کردند.

گروه ۲۰ متشکل از بیست اقتصاد بزرگ دنیاست که در مجموع بیش از ۸۰ درصد اقتصاد دنیا را در دست دارند.

گروه 20

در نوامبر ۲۰۲۱، کنفرانس تغییرات آب و هوایی (COP۲۶) سازمان ملل در اسکاتلند برگزار شد که در این نشست نیز با توافق کشورهای شرکت کننده و سازمان بین المللی کار، بر توسعه اقتصادی پایدار با توجه به تغییرات اقلیمی در تمام جوامع و زدودن فقر از چهره مناطقی که با مشکلات آب و هوایی بیشتری دست و پنجه نرم می کنند بحث و تبادل نظر شد.

سازمان جهانی کار

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =