با وجود تمام مداخلات دولتی برای حفظ ارزش لیر، قدرت پول ترکیه همچنان نسبت به روزهای پایانی سال ۲۰۲۰، حدود ۳۵ درصد کمتر است.

ریزش ۳۵ درصدی ارزش لیر ترکیه در یکسال

به گزارش رویترز، نرخ برابری لیر ترکیه نسبت به دلار در روز دوشنبه ۲۷ دسامبر ۲۰۲۱ (۶ آذر) باز هم ۸ درصد کاهش یافت. این در حالی است که سرمایه گذاران مدت هاست نسبت به سیاست های پولی دولت، ابراز نگرانی می کنند.

تزریق میلیاردها دلار برای بازگشت ارزش لیر

هفته گذشته پس از مداخله دولت در بازار ارز با تزریق میلیاردها دلار، ارزش لیر حدود ۵۰ درصد افزایش یافت. این مداخله سبز، پس از تعهد اردوغان برای جبران زیان سپرده های لیری در برابر نوسانات ارزی صورت گرفت و روند زیانده نرخ برابری لیر به دلار مسیر معکوس در پیش گرفت و مردم ترکیه با تبدیل دلارهای خود به لیر، با این روند ضد دلاری همراه شدند.

مداخله سبز اشاره به دلارهای سبز رنگ دارد که دولت ها برای حمایت از ارزش پول ملی هزینه می کنند.

دلار سبز

دپارتمان سرمایه گذاری بانک QNB‌ مستقر در استانبول، نقطه مقاومت نرخ برابری را ۱۱.۴۵ و نقاط حمایتی را ۱۰.۵۷ و ۱۰.۲۵ را اعلام کرده است.

اتفاقات هفته گذشته، ارزش لیر را به سطح میانه نوامبر رساند. بلومبرگ در گزارشی در ماه اکتبر (آبان)، سقوط ارزش لیر را چشمگیرترین کاهش در میان اقتصادهای نوظهور ارزیابی کرده بود.

هزینه ۸ میلیارد دلاری مداخلات دولت ترکیه

در پی کاهش های متوالی ارزش لیر، دوشنبه گذشته نرخ برابری لیر به دلار به پایین ترین سطح در تمام تاریخ یعنی ۱۸.۴ رسید. در نیمه روز دوشنبه (۲۰ دسامبر)، اردوغان از طرح دولت برای جبران ضرر و زیان سپرده های لیر توسط خزانه داری و بانک مرکزی این کشور خبر داد که موجب افزایش قیمت ناگهانی لیر شد.

گرچه آمارها نشان می دهد حجم فروش دولتی دلار در روزهای دوشنبه و سه شنبه گذشته چندان قابل توجه نبوده است. اما بر اساس محاسبات تجار و فعالان بخش بازرگانی، مداخلات دولتی بیش از ۸ میلیارد دلار برای دولت هزینه داشته که موجب کاهش ذخایر ارزی خواهد شد.

بانک مرکزی ترکیه برای چندمین بار با فروش دلار و مداخله در بازار تلاش کرده تا از شتاب کاهش ارزش لیر بکاهد. در حال حاضر در روزهای پایانی سال ۲۰۲۱، ارزش لیر ۳۵ درصد کاهش نسبت به روزهای پایانی سال ۲۰۲۰ نشان می دهد.

همچنین به رغم سخنان تعهدآور اردوغان درباره میزان حقوق و دستمزد در سال آینده میلادی، بسیاری از مردم و فعالان کارگری از کاهش ارزش دلاری حقوق نسبت به ژانویه ۲۰۲۱ ابراز نگرانی کرده اند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =