گزارش سالانه بانک جهانی (WBG) از میزان کمک‌های متعهد شده این نهاد مالی بین‌المللی منتشر شد.

گزارش سالانه تعهدات بانک جهانی منتشر شد

بانک جهانی هر ساله گزارشی از فعالیت ها و تعهدات مالی بلندمدت زیرمجموعه های مالی خود منتشر می کند. این نهاد مالی بین المللی برای اجرا و پیگیری تعهدات خود در دنیا از دو بازوی مالی قدرتمند برخوردار است:

بانک بین المللی بازسازی و توسعه (IBRD) و موسسه بین المللی توسعه (IDA) که زیرمجموعه سازمان ملل (UN) هستند و وام دهی و تسهیل سرمایه گذاری های خارجی و بین الملل را بر عهده دارند. این دو نهاد به ترتیب در سال های ۱۹۴۴ میلادی (۱۳۲۳ شمسی) و ۱۹۶۰ میلادی (۱۳۳۹ شمسی) بنیان نهاده شده اند. ۱۸۹ کشور در IBRD و ۱۷۳ کشور در IDA‌ عضو هستند.

بانک جهانی

در گزارش بانک جهانی آمده است: میزان وام پرداختی بانک بین المللی بازسازی و توسعه (IBRD) به کشورها از ۱۹۴۵ (۱۳۲۴ شمسی) تا ژوئن ۲۰۲۱ (خرداد ۱۴۰۰) از مرز ۷۸۶ میلیارد دلار فراتر رفته است. ‌همچنین موسسه بین المللی توسعه (IDA) تا ژوئن ۲۰۲۱، بیش از ۴۵۷.۹ میلیارد دلار به کشورهای در حال توسعه وام داده است.

# تعهدات بلندمدت بازوی مالی بانک جهانی (IFC) تا سقف ۱۲.۵ میلیارد دلار افزایش پیدا کرد.

# مشارکت بخش خصوصی در تعهدات IFC نیز بالغ بر ۱۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار رسید.

# پورتفوی تعهد شده در حال حاضر بر ۶۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار دلار بالغ می شود.

انتشار گزارش سالانه بانک جهانی از تعهدات بین‌المللی

Figure ۱: میزان تعهدات بلند مدت IFC در بخش های مختلف

طبق آمارهای منتشره بانک جهانی (WBG)، تعهدات مالی این سازمان در بازارهای مالی با ۴۷.۲۹ درصد، بیشترین میزان را به خود اختصاص داده است.

آموزش و سلامتی ۱۰.۵۹ درصد، زیرساخت ها ۸.۳۸ درصد، کشاورزی و صنایع و خدمات وابسته ۸.۰۹ درصد، در زمینه گردشگری و خرده فروشی در مجموع ۷.۹۵ درصد، تولید ۶.۶۸ درصد، تامین سرمایه ۵.۱۰ درصد، ‌ارتباطات و فناوری اطلاعات (IT) ۴.۸۲ درصد از این تعهدات را شامل می شود.

کمترین میزان تعهدات سازمان IFC (همان IBRD و IDA) بانک جهانی به حوزه منابع طبیعی با ۱.۱۰ درصد اختصاص دارد.

انتشار گزارش سالانه بانک جهانی از تعهدات بین‌المللی

Figure ۲: تعهدات مالی IFC در سال مالی ۲۰۲۱ به تفکیک منطقه جغرافیایی

همچنین این گزارش، میزان تعهدات را به تفکیک مناطق مختلف جغرافیایی اعلام کرده است. بیشترین میزان در منطقه شرق آسیا و اقیانوسیه با ۲۲.۶۹ درصد اعلام شده است. منطقه آمریکای لاتین و کارائیب با ۲۲.۳۹ درصد، منطقه آفریقای سیاه یا صحرای بزرگ آفریقا با ۱۹.۵۲ درصد، اروپا و آسیای مرکزی با ۱۵.۷۳ درصد؛ جنوب آسیا ۱۲.۱۵ درصد اعلام شده است.

منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا نیز با ۷.۴۴ درصد از کمترین میزان تعهدات برخوردار خواهد شد.

بانک جهانی همچنین اعلام کرد به منظور پیگیری و نظارت بیشتر بر این تعهدات، تعداد دفاتر IFC به ۱۰۲ دفتر سازمانی در ۹۵ کشور دنیا افزایش پیدا کرده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =