مرجوع شدن محصولات کشاورزی مانند فلفل، کیوی و سیب زمینی از کشورهای دیگر، اعتبار کشاورزی ایران را زیر سوال بُرده و کارشناسان را وادار به توجه دادن مسئولان به علل و عوامل ریشه‌ای مشکلات کرده است.

چرا فلفل و کیوی صادراتی ایران برگشت خورد؟

به گزارش کارآفرین نیوز؛ نازخند صبحی کارشناس کشاورزی و عضو شورای مرکزی خانه کشاورز در گفتگو با خبرنگار کارآفرین نیوز، دلیل اصلی مشکلات کشاورزی را کم توجهی به دانش و علم روز عنوان کرد و گفت: کشاورزی ما از کم‌علمی و کم دانشی یا حتی شاید بی علمی در حال افول است.

وی ارائه آموزش به کشاورزان توسط بخش ترویج وزارت جهاد کشاورزی را کافی ندانست و ادامه داد: آموزش به تنهایی کفایت نمی کند و باید نظارت هم وجود داشته باشد تا پس از مدت ها این آموزش ها نهادینه شوند و به امری عادی مبدل شوند وگرنه ممکن است کشاورزان در عمل به آن آموزش ها توجه نکنند.

صبحی بر ضرورت حضور کارشناسان جهاد کشاورزی در مزارع تاکید کرد و گفت: با پشت میزنشینی، کشاورزی ما اصلاح نمی شود، کارشناسان باید بر روی زمین ها در کنار کشاورزان باشند تا کشاورزی ما جان بگیرد.

مشکلی به نام پشت میزنشینی در کشاورزی

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز ایران، اعزام کارشناسان کشاورزی به مزارع و زمین های کشاورزی را جزو اولویت های وزارت کشاورزی خواند که تحقق آن به وجود مسئولانی مدیر و مدبر وابسته است و گفت: متاسفانه کارشناسان ما اغلب پشت میزنشین هستند و همین پشت میزنشینی باعث شده که کشاورزان بر اساس اطلاعات خودشان کشاورزی کنند یا خودسرانه سم پاشی کنند تا اتفاقاتی مانند مرجوع شدن محصولات ما از کشورهای دیگر بیفتد.

کشاورزی

وی توجه به سود منطقی کشاورزان را امری مهم عنوان کرد و گفت: البته برخی کشاورزان نیز برای سود بیشتر، محصولات خود را سالانه دو بار کشت می کنند، در حالی که در گذشته زمین ها پایش می شد و با فرصت دادن به زمین با عدم کشت، اجازه می دادند که زمین ها جان دوباره بگیرند.

تاخیر و تعجیل در برداشت

این کارشناس کشاورزی نفوذ دلالان به روند کشت را غیرمفید دانست و افزود: اگرچه نقش دلالان گاهی اوقات مثبت است و حتی ممکن است پیشاپیش محصولات کشاورزی را خریداری کنند، ولی تاخیر یا تعجیل در رساندن محصول به سفره مردم آسیب زا است و اگر مدیریت کشاورزی ما می خواهد که دلالان نفوذ نکنند، باید حامی قوی برای کشاورزان باشد.

کشاورزی

صبحی منبع اصلی درآمد کشاورزی را صادرات عنوان کرد و گفت: صادرکنندگان محصولات کشاورزی مشکلات بیشتری دارند، از طرفی به خاطر شرایط تورمی، خرید میوه توسط مردم هم کم شده و مصرف میوه پایین آمده است.

صادرات محصولات کشاورزی در سال گذشته ۶.۵ میلیارد دلار بوده و مرجوع شدن محصولات کشاورزی از کشورهای روسیه، هند، ازبکستان و ترکمنستان باعث شده که رقبای ایران، از خلاء ایجاد شده استفاده کرده و محصولات خود را به این کشورها صادر کنند که در صورت تداوم آن، بازپس گیری این بازارها دشوار خواهد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =