یک کارشناس صنعت خودرو به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای را زمینه ساز خرید مستقیم قطعات باکیفیت خارجی و کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی قیمت‌ها در این بخش اعلام کرد و گفت: خرید مدت دار مستقیم خودروسازان از تولیدکنندگان قطعات خارجی، واسطه‌ها را حذف می‌کند.

خرید قطعات وارداتی خودرو، ۳۰ درصد گرانتر!

فربد زاوه در گفتگو با کارآفرین نیوز، در خصوص تاثیر مذاکرات وین بر بازار و صنعت خودرو، اظهار کرد: نقض برجام و تحریم اقتصادی ایران تنها یکی از دلایل بروز مشکلات در صنعت خودرو و قطعه سازی است و نمی توان مشکلات این بخش را محدود به این دلیل و توافقات هسته ای را گره گشای تمام مشکلات خودروسازی کشور دانست.

وی افزود: توافق هسته ای در صورتی می تواند وضعیت صنعت خودروسازی را به شکل واقعی و نه موقت و گذرا، بهبود بخشد که در کنار آن به رفع موانع داخلی و رقابتی شدن بازار و استانداردسازی مبادلات بانکی و حتی FATF و... پرداخته شود و زیرساخت های این صنعت در بحث قیمت گذاری و بالا رفتن سطح کمی و کیفی تولید و رفع انحصار آن فراهم شود و به طور کلی این صنعت متحول شود؛ در این صورت است که می توان گفت وضعیت بازار خودرو با رفع تحریم ها بهبود پیدا می کند و این صنعت جان دوباره می گیرد.

این کارشناس صنعت خودرو تصریح کرد: حل شدن مسئله FATF و شبکه بانکی در کنار رفع تحریم ها، می تواند به صورت مستقیم روی نرخ خرید و واردات قطعات با کیفیت خارجی اثر مثبت بگذارد چرا که امکان خرید مستقیم را ایجاد می کند و واسطه ها حذف می شوند. این امر وقتی ممکن است که تمامی موارد مذکور در کنار هم قرار گیرد در غیر این صورت، بی اثر خواهد بود.

واسطه‌ها باید از صنعت خودرو حذف شوند

وی ادامه داد: با این کار، نیاز به نقدینگی در خرید کاهش پیدا می کند و خودروسازان می توانند با خرید مدت دار از قطعات خارجی در محصولاتشان استفاده کنند که منجر به کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی قیمت نهایی قطعات باکیفیت وارداتی در ایران می شود.

قطعات خودرو

زاوه با تاکید بر اینکه نرخ ارز اثر غیرمستقیم روی بازار خودرو دارد، خاطرنشان کرد: آنچه مسلم است، به نتیجه رسیدن مذاکرات وین بدون تغییر در ساختار مدیریتی صنعت خودرو تاثیر بلندمدتی روی این بازار ندارد و کاهش ناگهانی نرخ ارز، رکود بازار را به دنبال دارد.

وی گفت: با توجه به اینکه عزمی برای اصلاح سیاست های کلی و دورنمایی برای تصحیح انضباط مالی در کشور وجود ندارد، موتور تورم با وجود احیای برجام همچنان روشن می ماند به طوری که قیمت تمام شده خودرو رو به افزایش می رود و میزان تقاضا کاهش می یابد که رکود را به دنبال دارد. بنابراین، در صورت عدم اصلاح ساختارها، حتی اگر مذاکرات به نتیجه برسد شاهد رکود شدید بازار خواهیم بود چون کاهش قیمت ها سطحی و کوتاه مدت است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =