بازار جهانی ژنومیک تا سال ۲۰۲۵ به ۲۴ میلیارد یورو خواهد رسید و همین امر سبب شده تعداد زیادی از شرکت‌ها به دنبال منفعت بردن از آن باشند.

استارت آپ‌های برتر ژنومیک را بشناسید

به گزارش کارآفرین نیوز، هر ساله هزاران استارت‌آپ در دنیا راه‌اندازی می‌شوند و دنیای تکنولوژی هر روز در حال پیشرفت و معرفی ایده‌های جدید است، ایده‌های نوآورانه و خلاقانه‌ای که با سرعتی بسیار بالا در گوشه‌وکنار دنیا در حال شکل‌گیری هستند.

ژنومیک نوآوری در حوزه ژنتیک

ژنومیک یکی از شاخه‌های علمی حوزه زیست‌شناسی، ژنتیک است به بیان دیگر علم مطالعه توارث یا انتقال صفات از نسلی به نسل دیگر است.

ژن‌ها حامل دستورالعمل‌های لازم برای ساختن پروتئین‌ها هستند که به این امر خود سبب تعیین فعالیت‌های سلول و اعمال مختلف بدن خواهد شد، بدین ترتیب در بروز صفات گوناگون نقش دارند.

استارتاپ ژنومیک

در سال‌های اخیر دانشمندان در قالب حوزه جدیدی از علم با عنوان ژنومیک به مطالعه این دستورالعمل‌های ژنتیکی پرداخته‌اند. در حقیقت ژنومیک علم نوپایی بوده که به مطالعه همه ژن‌های موجود در بدن یک ارگانیسم (ژنوم) و نیز تعامل این ژن‌ها با یکدیگر و با محیط اطراف آن می‌پردازد.

تمرکز این شاخه از علم ژنتیک بر مطالعه و تفسیر اطلاعات ژنتیکی یا همان ژنوم ارگانیسم است. به‌ واسطه این علم نوین شرکت‌های مختلف در این عرضه ظهور پیدا کرده‌اند و در این صنعت تنوع بسیار بالایی مشاهده می‌شود.

توسعه فناوری‌هایی برای توالی‌یابی هر چه سریع‌تر، کم‌هزینه‌تر و دقیق‌تر ژنوم‌ها و استارت‌آپ‌هایی که از داده‌های ژنومیک برای شناسایی اهداف دارویی جدید برای طیفی از بیماری‌ها استفاده می‌کنند، همگی به‌ عنوان بخشی از این صنعت شناخته می‌شوند.

از طرفی میزان مجموعه‌داده‌های ژنومیک آن‌قدر زیاد است که حتی یافتن راهی برای ذخیره یا دسترسی سریع به آن، چالشی بزرگ است. توالی‌یابی نسل آینده، صنعت بیوتکنولوژی را متحول کرده و فناوری ژنومیک طی چند سال اخیر تغییرات چشم‌گیری داشته است.

استارتاپ ژنومیک

بیش از ۱۳۰ استارت‌آپ در حوزه ژنومیک مشغول به فعالیت هستند که در زیر ۸ استارت‌آپ برتر این حوزه معرفی خواهد شد.

Quantgene

شناسایی جهش‌های ایجادکننده بیماری از نمونه‌های بیمار به پزشکان اجازه می‌دهد تا آزمون‌ و خطا را حذف کرده و درمان‌های دقیقی را ارائه دهند.

استارتاپ ژنومیک Quantgene

Quantgene یک استارت‌آپ مستقر در ایالات متحده بوده که از ژنوم عمیق انسان برای پزشکی دقیق استفاده می‌کند. پلتفرم این استارتاپ توالی‌یابی عمیق ژنومی و هوش مصنوعی (AI) را برای شناسایی الگوهای جهش در ۲۷۲ ژن و ۷۰۰۰۰ مکان ترکیب می‌کند.

این محلول تشخیص بسیار دقیق بیماری‌هایی مانند سرطان را از یک مولکول در نمونه خون امکان‌پذیر می‌سازد.

Lumminary

آزمایش اجداد، یکی از محبوب‌ترین این خدمات ژنتیکی مستقیم به مصرف‌کننده، به افراد کمک می‌کند تا منشأ ژنی خود را ردیابی کنند و نکاتی در مورد بیماری‌های موروثی ارائه می‌دهد.

استارتاپ ژنومیک Lumminary


استارت‌آپ بریتانیایی Lumminary را می‌توان یک فروشگاه یکپارچه برای خدمات ژنومیک انسانی دانست. این استارت‌آپ راه‌حل‌هایی را برای آزمایش DNA اجداد ارائه می‌دهد تا سابقه خانوادگی مربوط به هزاران سال قبل نیز آشکار شود. این آزمایشات شامل آزمایش نَسُب مادری و پدری و همچنین منشاء اجدادی بر اساس جمعیت‌های مرجع است.

همچنین این استارت‌آپ توصیه‌های تغذیه‌ای و تناسب‌اندام مبتنی بر DNA شخصی را نیز ارائه می‌دهد.

Phosphorus

افراد مختلف بر اساس جهش در ژنوم خود، مستعد ابتلا به بیماری‌های مختلف هستند. پیشرفت‌ها در ژنومیک انسانی امکان شناسایی آسان این جهش‌ها و تعیین کمیت خطر بیماری‌های مختلف مانند دیابت یا سرطان را فراهم می‌کند.

استارتاپ ژنومیک Phosphorus

استارت‌آپ Phosphorus آزمایش ژنومی را برای مراقبت‌های بهداشتی پیشگیرانه ارائه می‌دهد که این آزمایش یک آزمایش ژنتیکی قوی و جامع است. همچنین این استارت‌آپ استعداد ابتلا به بیماری‌های قلبی، سرطان‌های ارثی و بیماری‌های عصبی و همچنین ناباروری و کاهش بینایی را در اشخاص مورد آزمایش قرار می‌دهد.

GenomiQa

ژنومیکس بالینی به پزشکان این امکان را می‌دهد که بهترین برنامه های درمانی و پزشکی را برای بیماران توصیه کنند.

استارتاپ ژنومیک GenomiQa

استارت‌آپ استرالیایی GenomiQa از تجزیه و تحلیل ژنومیک انسانی برای تعیین نشانگرهای جدید برای بیماری ها استفاده می‌کند. به بیان دیگر این استارت‌آپ با توالی‌یابی و تجزیه و تحلیل کل ژنوم، راهکاری برای درمان سرطان ارائه می‌دهد.

Zenome

با رشد سریع استارت‌آپ ها و خدمات مبتنی بر ژنومیک، نگرانی هایی در مورد سوء استفاده از داده های ژنومی وجود دارد. با این حال، افزایش مقدار ژنوم های توالی یافته نیز نویدبخش پیشرفت در صنایع بیوتکنولوژی و داروسازی است.

استارتاپ ژنومیک Zenome

Zenome یک استارت‌آپ روسی است که یک محیط توزیع شده برای ذخیره سازی، پردازش و تبادل داده های ژنومی ایجاد می‌کند. این استارت‌آپ با ایجاد شبکه به کاربران اجازه می‌دهد تا داده های ژنتیکی خود را به طور ایمن به شرکت ها و محققان ژنومیک بفروش برسانند. این راه حل از فناوری بلاک چین و شبکه های همتا به همتا (P۲P) برای حفظ حریم خصوصی کاربران خود استفاده می‌کند.

Dante Labs

این شرکت اولین کیت تست DNA مستقیم به مصرف‌کننده در اروپا را برای جهش‌های خاص و انجام توالی‌یابی ژنوم کامل ایجاد کرده است.

استارتاپ ژنومیک Dante Labs

Dante Labs آزمایش‌های مختلفی ارائه می‌دهد، اما هزینه بیشتر آن‌ها زیر ۳۰۰ یورو است. کیت‌های بیوتکنولوژی به مشتریان امکان می‌دهند که در خانه نمونه بزاق بگیرند و سپس برای آزمایش به دفاتر شرکت ارسال کنند.

این شرکت حوزه ژنومیک قصد دارد با استفاده از این کیت‌ها بیش از ۱۰ هزار ژنوم را در سراسر اروپا توالی‌یابی کند و در همین حین محصولات جدیدی را نیز عرضه کند.

Genome Medical

این شرکت یک سازمان مأموریت محور است که پزشکی ژنومیک را به مراقبت‌های روزمره می‌آورد. Genome Medical یک شرکت مشاوره ژنتیک از راه دور است که راه‌حل‌های نرم‌افزاری را به بیمارستان‌ها، شبکه‌های بهداشتی، آزمایشگاه‌های آزمایش ژنتیک و سازمان‌های بیو دارویی ارائه می‌دهد.

استارتاپ ژنومیک Genome Medical

تخصص ژنتیکی این شرکت، شامل سرطان‌شناسی، تولیدمثل، قلبی عروقی و بیماری‌های نادر است.

ژنوم مدیکال که در جنوب سانفرانسیسکو، کالیفرنیا مستقر بوده اعلام کرده است که بیماران می‌توانند ۷ روز در هفته به خدمات آن دسترسی داشته باشند و با پزشکانی که به طور متوسط بیش از ۱۰ سال تجربه دارند ارتباط برقرار کنند.

Sophia Genetics

پیش‌بینی می‌شود که ارزش بازار هوش مصنوعی در خدمات درمانی در سال‌های آتی به ۳۲ میلیارد یورو برسد و Sophia Genetics یکی از شرکت‌های پیشرو در استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای داده‌های ژنومیک است.

استارتاپ ژنومیک Sophia Genetics

این شرکت یک سیستم هوشمند ایجاد کرده که می‌تواند هزاران توالی DNA را برای شناسایی جهش‌ها در ژنوم‌های بیماران مبتلا به انواع بیماری‌های مزمن مانند سرطان، اختلالات متابولیکی و بیماری‌های قلبی غربالگری کرده و در آینده به تشخیص آن‌ها کمک کند.

این سیستم در طی روند پردازش داده‌های ژنومیک بیشتر، به طور مداوم الگوریتم‌های خود را یاد گرفته و تطبیق می‌دهد و بدین ترتیب، به طور پیوسته در تجزیه‌وتحلیل خود دقیق‌تر می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =