یکی از برترین استارتاپ‌های دنیا توانست نتیجه عملی تحقیقات و تلاش‌های تیمی خود را با انتشار توییتی بی‌نظیر جشن بگیرد و موجی از شعف و امید در میان مردم دنیا ایجاد کرد.

سلام دنیا! یک توییت ماندگار از پیشرفتی خارق‌العاده

"سلام دنیا! یک توییت ماندگار از پیشرفتی ماندگار و خارق العاده"

این اولین توییت فیلیپ اُکیف؛ مرد ۶۲ ساله ای است که از بیماری اسکلروز آمبوتروفیک (ALS) رنج می برد. وی که از قدرت کنترل اندام بدن خود محروم است، این بار با فکر کردن در مورد یک توییت توانست با کمک ایمپلنت واسط مغز و رایانه، توییتی را در حساب کاربری توماس اکسلی منتشر کند.

فیلیپ اُکیف

برخی بیماری ها مانند ALS که استیون هاوکینگ، کیهان شناس برجسته نیز به آن مبتلا بود موجب از کار افتادن عضلات حرکتی و همچنین ضایعات نخاعی می شود که اعصاب موجود در لوله نخاعی نیز آسیب می بینند و به تدریج انجام حرکات عادی روزمره حتی تکلم را برای فرد مشکل می سازد تا جایی که به مُرور، فرد قدرت انجام هیچ کاری ندارد و ادامه زندگی برای وی سخت می شود.

سینکرون (Syncron)؛ استارتاپ فناوری مستقر در بروکلین نیویورک است که با تیمی بین المللی متشکل از دانشمندان، نوآفرینان و نظریه پردازان آینده نگر، با پژوهش ها و تحقیقات فراوان توانست ایده بی نظیر تبدیل تفکر به نوشتار را محقق سازد بدون آنکه هیچ عمل فیزیکی انسانی در فرایند انتشار این توییت دخیل باشد.

توماس اکسلی (Thomas Axley)؛ مدیرعامل سینکرون می گوید: هدف و ماموریت ما، بهبود زندگی بیماران با فناوری ایمپلنت واسط به روش غیرجراحی است که می تواند به تمام شاهراه ها و اتصالات در تمام بخش های مغز که مسئول عملکرد اندام های مختلف هستند دسترسی پیدا کند.

توماس اکسلی

این استارتاپ با ایده نوآوری در صنعت سلامتی در سال ۲۰۱۲ شکل گرفت. اکسلی می گوید: آن زمان به دنبال بسط ایده و روشی نوین برای جراحی مغز بودیم؛ روشی کمتر تهاجمی که نیازی به جراحی باز نباشد.

ایمپلنت رابط مغز و رایانه (BCI) استنترود (Stentrode) ساخته شده از آلیاژ منعطفی به نام نایتینول (Nitinol) که به قطر ۸ میلی متر ساخته شده است و از طریق سیاهرگ گردن، در بخش سینوس ساژیتال (بزرگترین سینوس وریدی جمجمه) در مغز منتقل و تعبیه خواهد شد.

سلام دنیا! یک توییت ماندگار از پیشرفتی خارق‌العاده

سرمایه گذاری سری A در این پروژه شگفت انگیز که در آزمایشگاهی مجهز در دانشگاه ملبورن استرالیا به سرانجام رسید، توسط مرکز پروژه های تحقیقاتی‌ پیشرفته دفاعی (DARPA) صورت گرفت که زیرمجموعه وزارت دفاع آمریکا است و در سال ۱۹۵۸ میلادی (۱۳۳۶ شمسی) تاسیس شد.

فیلیپ اُکیف

همچنین در سال ۲۰۲۰، سازمان غذا و داروی آمریکا جایزه بزرگ پیشرفت علمی ماورایی (BDD) را به استنترود (Stentrode) سینکرون اختصاص داد.

در سال ۲۰۲۱، سینکرون به عنوان اولین شرکتی معرفی شد که مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا را برای آغاز فاز انسانی آزمایشات‌ بر روی ایمپلنت دائمی واسط مغز و رایانه (BCI) دریافت کرد. در جولای ۲۰۲۱ (تیر ۱۴۰۰)، پایان آزمایشات کلینیکی پاراکلینیکی ایمپلنت اعلام شد و آزمایش، وارد فاز انسانی شد. در ۲۸ دسامبر ۲۰۲۱ (۷ دی)، نتیجه تحقیقات و تلاش های شبانه روزی تیم نوآفرینان سینکرون، به صورت توییتی شگفت انگیز و امیدآفرین در جهان منتشر شد: "سلام دنیا!"

سرمایه گذار سری B این استارتاپ، شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر Khosla است. مبلغ دور دوم سرمایه گذاری، تاکنون ۷۰ میلیون دلار اعلام شده، اما دولت های آمریکا و استرالیا نیز بر تأمین مالی و پشتیبانی های دولتی این پروژه تا زمان لازم تأکید کرده اند.

سینکرون تاکنون توانسته است جوایز متعدد بین المللی را به واسطه پیشرفت پُرشتاب و خارق العاده در این زمینه از آنِ خود کند از جمله جایزه بهترین نوآوری سال ۲۰۲۱ که توسط مجله تایم (TIME) برگزار می شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =