هوش مصنوعی می‌تواند در طراحی سلاح‌های آینده از انسان‌ها بهتر عمل کند، نمونه آن تفنگ مارپیچی ساخت نیروی دریایی چین است که آن را به مرگبارترین تفنگ قابل حمل جهان تبدیل کرده است.

هوش مصنوعی در خدمت تولید اسلحه!

به گزارش کارآفرین نیوز، تیمی از محققان نیروی دریایی چین اعلام کردند که موفق به ساخت کوچکترین و در عین حال قوی‌ترین تفنگ مارپیچ جهان شده اند.

نمونه اولیه این اسلحه توسط پروفسور جانگ شیائو و تیمش در دانشگاه مهندسی نیروی دریایی ووهان ساخته شده است.

هوش مصنوعی و سلاح

براساس اطلاعات اعلام شده، این تفنگ مارپیچی، لوله‌ای ۱۲ سانتی متری به اندازه یک تپانچه دارد که شامل سه سیم پیچ باتری دار است که میدان الکترومغناطیسی ایجاد می‌کند.

تاثیر این میدان الکترومغناطیسی سبب شده که برخلاف یک تفنگ معمولی، گلوله هنگام عبور از لوله، به طرفین برخورد نمی‌کند.

محققان با بهره گیری از این سیستم دریافتند که انرژی جنبشی گلوله به ۱۵۰ ژل خواهد رسید، در واقع این انرژی دو برابر انرژی مورد نیاز برای شلیک یک گلوله مرگبار است.

نکته دیگر در خصوص این سلاح این بوده که برخلاف اسلحه های معمولی، می توان مرگبار یا غیر کشنده بودن این تفنگ را تنظیم کرد.

آنچه که مشخص است دستیابی به این سطح از عملکرد بدون استفاده از هوش مصنوعی در فرآیند طراحی غیرممکن است.

تا پیش از این قوی‌ترین تفنگ مارپیچ قابل حمل « GR-۱ Anvil» بود که توسط یک شرکت آمریکایی ساخته شده بود و تیم محققان چینی، این نمونه از اسلحه را توسعه داده اند، با این تفاوت که در طراحی و تولید آن از هوش مصنوعی استفاده شده است.

هوش مصنوعی و سلاح

تیم محققان نیروی دریایی چین در خصوص طراحی این اسلحهه اعلام کرد: «طراحی یک سلاح الکترومغناطیسی دشوار بود زیرا از یک سلاح گرم معمولی پیچیده‌تر است. به عنوان مثال، تفاوت‌های کوچک در اندازه و شکل سیم پیچ‌ها می‌تواند تفاوت چشمگیری در عملکرد ایجاد کند و باتری استفاده شده در تفنگ یک دستگاه پیچیده با تنظیمات بسیاری است که می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر کارایی سلاح داشته باشد. این عامل، همراه با عناصر دیگری مانند طراحی گلوله و لوله، تفنگ مارپیچ را برای نرم افزارهای تسلیحات سنتی بسیار پیچیده می‌کرد.»

به گفته اعضای تیم پژوهشی چین، هوش مصنوعی می‌تواند با طراحی ناقص شروع کند و با یادگیری از اشتباهات قبلی، پیشرفت‌های مستمری داشته باشد.

جانگ رئیس تیم طراح تفنگ مارپیچی گفت: هوش مصنوعی مجموعه عظیمی از نقاط داده بهینه شده را در اختیار طراحان انسانی قرار می‌دهد که با به حداکثر رساندن عملکرد مشترک بسیاری از اجزای مختلف، کارایی سلاح را در مقایسه با تفنگ آمریکایی تقریباً دو برابر می‌کند. این امر منجر به کاهش شدید اندازه سلاح و افزایش انرژی خروجی آن شد.

در حال حاضر چین و ایالات متحده با بهره گیری از هوض مصنوعی به دنبال توسعه سلاح های خود هستند. هر دو کشور در حال توسعه تفنگ های ریلی خود هستند که بُرد پرتاب را تا صدها کیلومتر افزایش می دهد.

هوش مصنوعی و جنگ

با اینکه هوش مصنوعی فواید فراوانی برای بشر در تمامی حوزه از قبیل کشاورزی، پزشکی، صنعت و ... داشته و سبب افزایش رفاه در زندگی انسان شده است، اما بهره گیری از هوش مصنوعی در خصوص ساخت سلاح، معضل بزرگی است که قابل کنترل نیست.

بی تردید اگر از علم در مسیر صحیح آن بهره برده نشود، ثمرات جبران ناپذیری نظیر مرگ در پی خواهد داشت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =