کشاورزی عمودی یا شهری را باید آینده کشاورزی در دهه آینده دانست و از هم اکنون، تا دیر نشده به استقبال آن رفت، کشاورزی که قرار است از روستاها به شهرها منتقل شود و از تولید به مصرف را معنا کند.

استقبال از آینده؛ کشاورزی عمودی یا شهری!

به گزارش کارآفرین نیوز؛ عبور از محدودیت زمین و افزایش سطح مزرعه به راهکاری به نام کشاورزی عمودی یا طبقاتی رسیده که امروزه در بسیاری از کشورهای دنیا عملیاتی می شود و با این کار، سطح زمین تحت کشت را چندین برابر می کنند.

تصور کنید زمین های در اختیار یک کشاورز فقط چند هکتار است، اما شما با به کارگیری متد کشاورزی عمودی و ایجاد طبقات بیشتر، می توانید سطح زمینی فراتر از یک کشاورز داشته باشید. در این شرایط طبیعی است که با افزایش حجم تولید، درآمد شما به همان میزان افزایش می یابد. در عین حال، با افزایش حجم تولید، یک متر مربع از مزرعه در محیط بسته، معادل ۴ تا ۶ مترمربع از مزارع در فضای باز، محصول ایجاد می کند.

کشاورزی عمودی

مزایای کشاورزی مدرن


صرفه جویی در استفاده از آب، کشت در تمام طول سال، حفاظت از محصولات در مقابل شرایط جوی با ایجاد محیط امن، افزایش ارزش تغذیه ای و تولید محصولات ارگانیک به دلیل عدم استفاده از سموم و آفت کش ها، از جمله مزایای این نوع کشت است که در کشور ما هنوز چندان مورد توجه قرار نگرفته است، بالاخص اینکه افزایش جمعیت و محدودیت زمین های قابل کشت از یکسو و نیاز جامعه به محصولات ارگانیک از سوی دیگر باید مدنظر قرار بگیرند.

ارزش بازار کشاورزی عمودی در دنیا در سال ۲۰۲۰ برابر با ۲.۹ میلیارد دلار بوده است و انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۵ به مرز ۷.۳ میلیارد دلار برسد. کشورهای پیشرو در کشاورزی عمودی، ژاپن و فنلاند و سپس آمریکاست که به عنوان موفق ترین کشورها در این زمینه شناخته می شوند، همچنین چین نیز دارای ۸۰ مزرعه عمودی است.

مدیریت برخی استارت آپ ها در مزارع عمودی و بکارگیری تکنولوژی های روز، این امید را ایجاد نموده که تولید محصولات ارگانیک افزایش یافته و در دسترس مردم قرار بگیرد تا سلامت آنها بیش از گذشته حفظ شود.

استقبال از آینده؛ کشاورزی عمودی یا شهری!


مسئله این است؛ آب

در حالی که بخش کشاورزی در ایران بیش از ۸۰ درصد از آب تجدیدپذیر کشور را مصرف می کند، از مهم ترین مزایای کشاورزی عمودی، صرفه جویی در آب است. علی الاصول یکی از مشکلات اصلی کشاورزی، کمبود آب است که به کارگیری روش کشاورزی عمودی راهکار مناسبی برای کاهش این مشکل اصلی است، بالاخص اینکه خشکسالی های متوالی و بحران آب در حال گسترش است و باید به راهکاری برای کاهش این آسیب اندیشید.

توجه به کشت های عمودی و معلق و توسعه کشت های گلخانه ای می تواند دغدغه تولیدکنندگان محصولات کشاورزی را در مورد بحران آب کمتر کند، زیرا در این نوع کشاورزی امکان استفاده از پساب ها ممکن می شود و آب به صورت گردشی برای گیاهان تامین می شود و مازاد این آب دوباره به چرخه آبرسانی باز می گردد.

کشاورزی عمودی


مسئله دوم؛ خاک

مسئله این است که کشت عمودی فقط در آب صرفه جویی ندارد، بلکه از لحاظ استفاده از خاک نیز بهینه است زیرا این مزارع جمع و جورتر هستند و از فضای موجود، بیشترین استفاده حاصل می شود.

در برخی از این نوع کشت ها اصولا از خاک استفاده نمی شود و در فضاهایی مانند دیوارها، سقف و پشت بام ایجاد می شود که حتی باعث کاهش آلودگی هوا و آلودگی صوتی می شود.

در عین حال، می توان از دیوارهای پیش‌ساخته و ترکیبات پوکه صنعتی و خاک برگ‌ها استفاده کرد که آلودگی، جذب آب و کود بسیار کمتری نسبت به خاک دارند و همچنین باعث پیشگیری از فرسایش بستر اولیه خواهند شد.

کشاورزی شهری


محصولات ارگانیک با کشت عمودی

مرجوع شدن محصولات ایران از برخی کشورها، مردم ما را نسبت به کود و سموم موجود در میوه ها و محصولات کشاورزی حساس نموده و یک بار دیگر اهمیت محصولات ارگانیک را پُر رنگ نموده است، خصوصا که سایر کشورهای دیگر به این سمت می روند و به عنوان نمونه در حال حاضر، اتریش از مرز ۲۲ درصد کشاورزی ارگانیک عبور نموده و اتحادیه اروپا سعی دارد تا سال ۲۰۳۰ بیش از ۲۵ درصد از بازار محصولات کشاورزی خود را با محصولات ارگانیک تامین نماید و بازار جهانی محصولات ارگانیک افزون بر ۱۰۰ میلیارد یورو است.

با این شرایط، جا ماندن ما از قافله کشاورزی ارگانیک، نه تنها منطقی نبوده و برای سلامت جامعه مفید نیست، بلکه ضررهای اقتصادی دارد.

اگر توجه کنیم که دلیل ۷۰ درصد از آلودگی ها در حوزه آب و خاک، همین سموم کشاورزی به کار رفته در محصولات می باشد، عقل سلیم به ما دستور می دهد که در صدد توسعه کشاورزی ارگانیک با راهکارهایی مانند کشاورزی عمودی باشیم زیرا در کشاورزی عمودی، محصولات ایزوله شده اصلا به آفت ها آلوده نمی شوند که مجبور به استفاده از سموم شیمیایی شویم.

کشاورزی شهری


عمودی یا شهری؟

طبق آمار سازمان جهانی تا سال ۲۰۵۰ باید ۷۰ درصد غذای بیشتری تولید شود و تا ‌همین سال بیشتر از ۸۶ درصد جمعیت زمین در شهرها مستقر می‌شوند و از حالا کشاورزی آهسته‌آهسته با روستاها خداحافظی می‌کند، پس بهتر است از هم اکنون به فکر نوعی از کشاورزی باشیم که امکان آن در شهرها فراهم است، کشاورزی عمودی و شهری!

طبیعی است که کشاورزی به شکل سنتی، در شهرها امکانپذیر نیست و عملا در بن بست قرار دارد اما با به کارگیری کشاورزی عمودی می توان در شهرها نیز کشاورزی را تداوم بخشید و غذای مورد نیاز را تامین نمود، اگر نزدیکی به مصرف کنندگان را به این نوع کشاورزی استفاده کنیم و کاهش هزینه حمل و نقل آن را هم محاسبه نماییم، یقینا منافع بیشتری را در آن خواهیم دید.

کشاورزی عمودی

استفاده از هوش مصنوعی، نیروی الکتریکی و تکنولوژی های ارتباطی از جمله اینترنت اشیا از دیگر مزایای چشمگیر کشاورزی عمودی است که باعث می شوند محصولات بیشتر و با کیفیت تر تولید شوند.

کشاورزی عمودی را اگر همان کشاورزی شهری بخوانیم که در آینده محقق خواهد شد و کشاورزی به درون شهرها منتقل می شود و زمینه تولید محصولات غذایی را افزایش می دهد و فاصله تا مصرف کننده را کاهش می دهد، باید آن را آینده کشاورزی دانست و از هم اکنون به استقبال و توسعه آن برویم.

کشاورزی عمودی

مشکلی که در این خصوص ذکر می شود هزینه های بالای راه اندازی امکانات و تاسیسات کشاورزی عمودی است در حالی که می توان از پتانسیل های موجود و فضاهای خالی مانند پشت بام ها استفاده کرد، مثلا برآورد شده که در یک شهر به اندازه منچستر انگلستان سطح پشت‌بام‌های مسطح بلااستفاده،‌ از ۱۳۶ هکتار تجاوز می‌نماید، اگرچه گلخانه‌های نصب شده بر پشت‌بام‌ها تا اندازه‌ای محصول کمتری تولید می‌کنند، اما دست‌کم به انرژی‌ای تا ۷۰ درصد کمتر از مزارع عمودی که در آنها از نور مصنوعی برای رشد گیاهان استفاده می‌شود، احتیاج دارند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =