بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت انواع خودرو در بازار دارای نوسان است و برخی عوامل مانند مذاکرات هسته‌ای، ارز ۴۲۰۰ تومانی، نرخ تورم و وضعیت سرمایه‌گذاری در سایر بازارها؛ آینده قیمتی در این بازار را رقم خواهد زد.

قیمت جدید انواع خودرو پُرتیراژ در بازار

به گزارش کارآفرین نیوز، بررسی وضعیت قیمت انواع خودرو در بازار نشان می دهد که در حال حاضر قیمت محصولات ایران خودرو با نوسان قیمت همراه هستند به طوری که قیمت سمند ال ایکس از ۲۵۶ میلیون تومان به ۲۵۷ میلیون تومان رسیده و سمند دوگانه سوز که طی روزهای گذشته به قیمت ۳۴۱ میلیون تومان معامله می شد، اکنون ۳۴۲ میلیون تومان معامله می شود.

قیمت انواع خودرو در بازار

همچنین دنا تیپ یک که در روزهای گذشته ۳۵۵ میلیون تومان فروخته می شد، اکنون ۳۵۸ میلیون تومان معامله می شود و قیمت پژو ۲۰۷ اتوماتیک از ۵۴۵ میلیون تومان به ۵۴۷ میلیون تومان رسیده است. این افزایش قیمت در خودرو تندر ۹۰ اما بیش از این بوده، به طوری که از قیمت ۴۳۵ میلیون تومان به ۴۴۰ میلیون تومان رسیده که نشان می دهد این محصول در فاصله چند روز افزایش ۵ میلیون تومانی قیمت را تجربه کرده است.

علاوه بر اینکه محصولات ایران خودرو طی چند روز اخیر با نوسان قیمتی یک تا ۵ میلیون تومانی همراه بودند، محصولات سایپا هم نوسان قیمت یک تا ۴ میلیون تومانی را تجربه کردند به نحوی که پراید ۱۵۱ از ابتدای هفته تاکنون ۴ میلیون تومان افزایش قیمت داشته و به ۱۷۲ میلیون تومان رسیده و قیمت کوئیک دنده ای با یک میلیون تومان افزایش قیمت، ۱۹۵ میلیون تومان و پراید ۱۳۲ هم با یک میلیون تومان افزایش قیمت، ۱۶۳ میلیون تومان معامله شده است.

البته در این بین، دو خودروی پراید ۱۱۱ و پراید ۱۳۱ با کاهش یک و دو میلیون تومانی قیمت، به ترتیب ۱۸۶ میلیون تومان و ۱۶۶ میلیون تومان معامله شدند.

با استناد به این نوسانات قیمتی، می توان گفت که قیمت خودرو در ایران طی سال های اخیر به صورت لحظه ای با افزایش و کاهش همراه شده و کمتر پیش آمده که قیمت ها در این بازار با ثبات همراه باشند.

قیمت خودرو

به منظور اطلاع از وضعیت بازار خودرو و پیش بینی قیمت خودروهای داخلی تا پایان سال ۱۴۰۰ به گفتگو با امیرحسن کاکایی، کارشناس صنعت خودرو پرداختیم و او در این باره گفت: در حال حاضر بازار خودرو همچون سایر بازارها به دلیل نامشخص بودن نتیجه مذاکرات وین در یک دو راهی عجیب گرفتار شده است. مسلما در صورتی که مذاکرات منجر به توافق شود، قیمت ها تا حدودی کاهش پیدا می کنند و اگر توافقی نشود، قیمت ها روند افزایشی را شاهد خواهند کرد.

کاکایی با بیان اینکه قیمت خودرو در حال حاضر به شدت تابع نرخ ارز است، افزود: اکنون نرخ ارز ثابت است و همین امر باعث شده قیمت خودرو با نوسان کمتری همراه باشد و اگر این روند در بازار ارز ادامه دار باشد، در بازار خودرو هم ثبات نسبی قیمت را تجربه خواهیم بود. البته بلاتکلیفی مذاکرات وین و ثبات نرخ ها، رکود شدید بازار خودرو را به دنبال داشته به طوری که هم فروشنده به امید کسب سود بیشتر، دست از فروش کشیده و هم خریدار به امید کاهش قیمت، تعلل می کند.

بازار خودرو

افزایش تمایل سرمایه‌گذاران به بازار خودرو

این کارشناس صنعت خودرو اظهار کرد: در صورتی که مذاکرات به توافق منجر نشود و یا تعیین تکلیف آن به تعویق افتد، قطعا بازار خودرو همچون سایر بازارها شاهد افزایش قیمت ها خواهد بود و به دنبال آن، نرخ تورم بالا می رود. حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، سهمیه بندی جدید بنزین، تغییر سیاست های تخصیص یارانه و ... نشان می دهند که آینده تورمی در انتظار کشور است که افزایش قیمت در تمام بازارها را به دنبال خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر اوضاع بازارهای بورس و مسکن برای سرمایه گذاری مطلوب نیست، همین امر هم باعث شده سرمایه گذاران تمایل به سرمایه گذاری در بازار خودرو داشته باشند و به خرید و فروش خودرو روی آوردند که این امر در افزایش قیمت ها بی تاثیر نیست. اگر این بار مذاکرات هسته ای به توافق منجر نشود، قیمت خودروها افزایش پیدا می کنند و بازار شب عید گرم می شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =