سال ۲۰۲۱ در حالی پایان یافت که لیر با ۴۴ درصد سقوط، بدترین سال پس از ۲۰۰۱ میلادی را گذراند و در فهرست ریزش نرخ برابری پول ملی اقتصادهای نوظهور در جایگاه آخر ایستاد.

۲۰۲۱؛ بدترین سال لیر از آغاز دوران اردوغان

به گزارش رویترز، سال ۲۰۲۱ میلادی در حالی پایان یافت که ارزش دارایی ها و سرمایه مردم ترکیه نزدیک به ۵۰ درصد کاهش یافت. این در حالی است که رجب طیب اردوغان؛ رییس جمهور ترکیه در آخرین روز سال ۲۰۲۱ میلادی، بار دیگر از مردم خواست سرمایه خود را به صورت لیر نگهداری کنند.

درخواست اردوغان از مردم ترکیه

پس از نزدیک به دو دهه ریاست جمهوری اردوغان در ترکیه، ارزش پول ملی این کشور به پایین ترین سطح خود در بیست سال اخیر رسید. به رغم کاهش شدید ارزش لیر، اردوغان از مردم درخواست کرد به سیاست های دولت برای کاهش نرخ بهره اعتماد کنند.

ارزش لیر ترکیه در فهرست ارزش پول کشورهای نوظهور در سال ۲۰۲۱، در جایگاه آخر قرار گرفت و ۴۴ درصد ارزش خود را در برابر دلار از دست داد. در دو هفته پایانی سال، نرخ برابری از ۱۸.۴ به ۱۰.۲۵ رسید و تنها در یک هفته گذشته، ۱۹ درصد ارزش لیر کاهش یافته است.

ارزش لیر ترکیه

به گزارش رویترز، صندوق بین المللی پول (IMF) نیز خواهان جلوگیری از تشدید بحران در اقتصاد این کشور شده است.

این دومین بحران ایجاد شده از سال ۲۰۱۸ میلادی است که موجب کاهش شدید ارزش دارایی ها و درآمد مردم ترکیه شده است. فعالان بازار سرمایه در این کشور، وضعیت فعلی را به الگوی اره دوسر تشبیه می کنند.

الگوی اره دوسر (Whipsaw)؛ اتفاقی در بازارهای دارای نوسانات بالا است که بر اثر تغییر ناگهانی روند بازار، معمولا" معامله گران و سرمایه گذاران مخصوصا" کوتاه مدتی ها از آن متضرر می شوند.

بر اساس آمار منتشر شده، گریونا (UAH)؛ واحد پول اوکراین کمترین نوسان نرخ برابری را در میان پول ملی اقتصادهای نوظهور داشته است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =