شرکت سرمایه‌گذاری پیشرفته ترا پاور با شرکت صنایع سنگین میتسوبیشی ژاپن برای ساخت راکتور فوق پیشرفته هسته‌ای به توافق رسیدند.

بیل گیتس راکتور هسته‌ای فوق پیشرفته سفارش داد!

بیل گیتس در تازه ترین شگفتی سازی خود، برای ساخت رآکتور فوق پیشرفته هسته ای با کمک میتسوبیشی ژاپن مذاکره کرد. چندی پیش خبر این تصمیم منتشر شد، اما نکته حائز اهمیت این است که دولت آمریکا نیز اعلام کرد نیمی از بودجه توافق شده را تقبّل خواهد کرد.

نیروگاه هسته‌ای با فناوری ناتریومی

شرکت صنایع سنگین خودروسازی عظیم میتسوبیشی با هماهنگی آژانس انرژی اتمی ژاپن (JAEA) برای ساخت راکتور هسته ای با سفارش شرکت سرمایه گذاری تِرا پاور اقدام خواهد کرد.

به گزارش آسیا فایننشال، ترا پاور (TerraPower)؛ شرکت سرمایه گذاری پیشرفته در امور هسته ای که بیل گیتس آن را تاسیس کرده، برای ساخت نیروگاه هسته ای با فناوری ناتریومی در وایومینگ تا سال ۲۰۲۸ توافق اولیه امضا کردند. نیمی از هزینه ۴ میلیارد دلاری این پروژه را دولت آمریکا پرداخت خواهد کرد.

بیل گیتس

پیش از تصویب محدودیت ها و ممنوعیت های جدید دولت ترامپ بر توافقات هسته ای با دولت چین، بیل گیتس با سازمان ملی هسته ای چین مذاکره کرده بود که با اعلام محدودیت ها، مذاکرات به بن بست رسید. چین، از رقبای آمریکا و روسیه در مسئله ساخت و صادرات راکتورهای هسته ای محسوب می شود.

با توجه به تجربه تلخ ناکامی ژاپن در انهدام سهوی راکتور پیشرفته مانجو در سال ۲۰۱۶ که با هزینه ۸.۵ میلیاردی بی سرانجام ماند و به دلیل نقض مقررات و مخفی کاری ها، همیشه با حرف و حدیث های بسیاری همراه بود باید اخبار بعدی را که طرفین توافق منتشر خواهند کرد دنبال کرد.

با توجه به آغاز تعطیلات سال نوی میلادی، هنوز آژانس انرژی اتمی ژاپن و شرکت میتسوبیشی واکنشی در پاسخ به انتشار خبر این توافق منتشر نکرده اند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =