تفاهمنامه همکاری وزارت صمت و هفت بانک عامل با موضوع تامین مالی زنجیره‌ای تولید با حضور رییس کل بانک مرکزی، وزیر صمت، وزیر اقتصاد و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به امضاء رسید.

تفاهمنامه ۷ بانک برای تامین مالی زنجیره‌ای بنگاه‌ها

به گزارش کارآفرین نیوز، رییس کل بانک مرکزی تامین مالی حوزه تولید را یکی از اصلی ترین اولویت های نظام بانکی است گفت: با اجرایی شدن طرح تامین مالی زنجیره تولید نیاز به نقدینگی واحدها کمتر می شود و در نتیجه آن فشار بر سیستم بانکی کاهش خواهد یافت و شاهد بهبود ترازنامه بانک ها خواهیم بود.

علی صالح آبادی از دیگر ویژگی های این طرح را نظارت بر مصرف تسهیلات اعطایی به شبکه تولید خواند و گفت: بر اساس مکانیزم طراحی شده صدور فاکتور از یک سامانه واحد انجام می شود در نتیجه شفافیت و نظارت بر مصرف تسهیلات و اعتبارات در بنگاه های تولیدی گسترده تر و نظامند خواهد شد.

تفاهم نامه همکاری تامین مالی

به گفته صالح آبادی، کاهش مطالبات غیرجاری بانک ها از دیگر مزایای این طرح است. وی ادامه داد: این طرح از امروز به صورت آزمایشی در هفت بانک عامل صنعت و معدن، صادرات، ملی، ملت، تجارت، پارسیان و مسکن با همکاری وزرات صنعت، معدن و تجارت زنجیره تامین مالی تولید در حوزه های فلزات، خودرو، ساختمان، لوازم خانگی، صنایع غذایی، محصولات پتروشیمی، ماشین‌آلات و تجهیزات فعال خواهد شد و سپس به مرور به صنایع دیگر نیز تعمیم خواهد یافت.

افزایش ۳۰ درصدی دسترسی بنگاه‌های اقتصادی به منابع مالی

در ادامه جلسه وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امروز شاهد یک کار مشترک و هماهنگ هستیم و این مثالی مناسب و عینی برای هماهنگی تیم اقتصادی است.

سید رضا فاطمی امین با بیان اینکه با اجرایی شدن این طرح ضمن تسهیل دسترسی تولیدکنندگان به منابع بانکی از انحراف این منابع ممانعت به عمل می آید گفت: بازگشت پذیری تسهیلات به بانک ها و حذف فاکتورهای صوری و دسترسی سهل تولیدکنندگان در دریافت اعتبارات از ویژگی های مهم این طرح است.

وزیر صمت

به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت، اجرای تفاهم‌نامه تامین مالی زنجیره‌ای باعث افزایش ۳۰ درصدی دسترسی بنگاه‌های اقتصادی به منابع مالی خواهد شد.

تامین مالی زنجیره‌ای، حلقه مقاومت در برابر تحریم‌ها

در ادامه وزیر امور اقتصاد و دارایی در خصوص این تفاهم نامه گفت: امیدورایم این اقدامات و همکاری ها حلقه ای برای زنجیره مقاومت در برابر تحریم ها و برای تولیدکنندگان در شرایط کنونی اقتصادی که تحت فشار تحریم های ظالمانه است کمکی مفید باشد.

خاندوزی

احسان خاندوزی افزود: این اقدام نه تنها به تولید کمک شایانی خواهد کرد، بلکه موجب انسجام و ضابطه مند شدن اعطای اعتباری و تسهیلات در واحدهای تولیدی خواهد شد و بر این اساس صف و تقاضاهای صوری برای دریافت تسهیلات از بین خواهد رفت و با این اقدام با کمترین اعتبار بیشترین پوشش را در بحث اعطای تسهیلات در تولید را شاهد خواهیم بود.

به گفته وزیر امور اقتصاد و دارایی، از ویژگی های مهم این طرح تحول ساختاری است. وی ادامه داد: امیدواریم این هم افزایی تعمیم و تداوم یابد و همچون گذشته شاهد پیشتیبانی تولید توسط شبکه بانکی باشیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =