لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ در حالی با سقف کلی ۳۶۳۱ هزار میلیارد تومان در دولت سیزدهم بسته شد که در حال حاضر در کمیسیون تلفیق در حال بررسی بوده و گزارش این کمسیون در خصوص بودجه سال آینده، تا انتهای هفته در مجلس قرائت می‌شود.

لایحه بودجه ۱۴۰۱ زیر ذره‌بین مجلس

به گزارش کارآفرین نیوز، یکشنبه ۲۱ آذر لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور توسط رئیس‌جمهور به مجلس تقدیم شد. به گفته آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، نخستین سند مالی دولت سیزدهم با رویکرد عدالت‌محوری، ثبات اقتصادی و اصلاح ساختاری بوده است.

لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، با سقف کلی ۳۶۳۱ هزار میلیارد تومان در دولت سیزدهم بسته شد. این رقم نسبت به سال جاری حدود ۷۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش دارد.

بودجه 1401

بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۱، دولت سیزدهم در بودجه عمومی کشور مصارف (هزینه‌های جاری، بودجه عمرانی و…) را حدود یک هزار و ۳۷۲ هزار میلیارد تومان برآورد کرده است. این رقم در مقایسه با قانون بودجه ۱۴۰۰ حدود یک هزار میلیارد تومان بیشتر است. سال گذشته میزان بودجه عمومی دولت یک هزار و ۲۷۷ هزار میلیارد تومان بسته شده بود.

همچنین دولت در سال آینده بودجه عمرانی را بالغ بر ۲۵۱ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته، این در حالی است که بودجه عمرانی امسال حدود ۱۷۶ هزار میلیارد تومان است.

در واقع، بودجه عمرانی سال ۱۴۰۱ حدود ۷۵ هزار میلیارد تومان (بیش از ۴۲ درصد) بیشتر از بودجه عمرانی امسال است.

بودجه ۱۴۰۱ در یک نگاه

بر اساس بودجه ۱۴۰۱ کل سهم دولت از صادرات نفت ۳۸۱ هزار میلیارد تومان معادل ۲۵ درصد از کل بودجه کشور است که نسبت به سال ۱۴۰۰ رشد نشان می‌دهد.

در این لایحه برای اولین‌بار همه خودروهای بالای یک میلیارد تومان و منازل مسکونی و ویلاهای بالای ۱۰ میلیارد تومان مشمول مالیات بر دارایی می‌شوند که به‌ صورت سالانه اخذ خواهد شد.

بودجه 1401

همچنین نرخ تسعیر دلار ۲۳ هزار تومان است و فروش نفت حدود ۱.۲ میلیون بشکه در روز و قیمت نفت حدود ۶۰ دلار در نظر گرفته شده است.

پیش‌بینی رشد چشمگیر درآمدهای مالیاتی

اعداد و ارقام لایحه بودجه ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که میزان درآمدهای مالیاتی حدود ۵۲۷ هزار میلیارد تومان برآورد شده، این میزان درآمد بیانگر رشد قابل‌توجه درآمد مالیاتی نسبت به قانون بودجه امسال است.

درآمدهای مالیاتی قانون بودجه ۱۴۰۰ حدود ۳۲۵ هزار میلیارد تومان برآورد شده است؛ بنابراین، میزان درآمدهای مالیاتی دولت سیزدهم در سال آینده نسبت به امسال حدود ۲۰۲ هزار میلیارد تومان افزایش خواهد داشت که بیانگر رشد نزدیک به ۶۲ درصدی است.

در این لایحه میزان مالیات از درآمدهای دولت به ۵.۳ میلیون میلیارد ریال رسیده که نشان‌دهنده سهم ۴۰ درصدی مالیات در منابع بودجه عمومی دولت دارد. در واقع دولت در شرایط تحریم و با استفاده از این فرصت تلاش کرده تا از بودجه نفتی فاصله بگیرد.

همچنین در لایحه بودجه سال آینده حدود ۷۴ هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه نقدی و یارانه معیشتی و ۳۶ هزار میلیارد تومان هم برای پرداخت به خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی اختصاص‌ داده‌ شده که همان ردیف‌های بودجه‌های سالیان اخیر است.

مجلس و بررسی بودجه

متن بودجه از ۲۴ آذر در اختیار نمایندگان مجلس قرار گرفت و بر اساس قانون کمیسیون تلفیق ۱۵ روز زمان برای بررسی لایحه بودجه را دارد. البته بر اساس آیین‌نامه مجلس، کمیسیون تلفیق قادر خواهد بود، این زمان را به مدت ۱۵ روز دیگر تمدید نماید.

در ۶ دی‌ماه نمایندگان مجلس جهت اینکه مجلس زمان کمتری را برای بودجه سپری کند، دو شوری بودن را مصوب کردند که این طرح مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفت. بر اساس اظهارنظر محمدباقر قالیباف، بررسی کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ از ۱۹ دی در صحن علنی مجلس بررسی خواهد شد.

همچنین حمیدرضا حاجی‌بابایی، رئیس کمیسیون تلفیق بودجه در خصوص تفاوت نحوه رسیدگی بودجه سال جاری با سال‌های گذشته گفت: پیش‌ازاین کلیات و جزئیات لوایح بودجه در کمیسیون تلفیق بررسی و تصویب می‌شد و سپس برای نظرخواهی، کلیات آن در صحن مجلس به رأی گذاشته می‌شد، اما امسال کلیات لایحه بودجه ابتدا در کمیسیون تلفیق بررسی و سپس در صحن به رأی گذاشته می‌شود.

بر اساس اظهار سخنگوی کمیسیون تلفیق، از شنبه ۱۱ دی نخستین جلسه کمیسیون تلفیق بودجه برگزار شد.

بودجه 1401

به گفته این عضو کمیسیون تلفیق، پس از بررسی کلیات بودجه، اعضای این کمیسیون با رئیس قوه قضائیه و معاونین وی دیدار خواهند داشت و در نهایت روز دوشنبه، در سه نوبت به بررسی بودجه خواهند پرداخت.

ارز ۴۲۰۰ در بودجه ۱۴۰۱

همچنین مقرر شده است در روز دوشنبه، وزرای نفت و اقتصاد به همراه رئیس سازمان برنامه‌ و بودجه در کمیسیون تلفیق حضور یافته و شاخص‌های کلان اقتصادی ذکر شده در بودجه را بررسی نمایند.

در نهایت در روز چهارشنبه، کلیات بودجه در کمیسیون تلفیق به رای گذاشته خواهد شد و گزارش آن به هیات رئیسه مجلس ارسال خواهد شد.

شاید بتوان گفت ماجرای ارز ۴۲۰۰ تومانی و مباحث مالیاتی، مهمترین مباحث مربوط به بودجه سال آینده است و همین مسئله نیز به مهم ترین بحث پیرامون بودجه در مجلس تبدیل خواهد شد.

باید منتظر ماند و دید، گزارش کمیسیون تلفیق از اولین بودجه دولت سیزدهم چگونه خواهد بود!

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =