با وجود اقدام دولت برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال، قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در فاصله آبان تا آذر ماه سال جاری در تهران ۶۰۰ هزار تومان افزایش داشته و در صورت ادامه این روند، باید منتظر متوسط قیمتی ۳۵ میلیون تومانی قیمت هر متر مسکن در تهران تا قبل از پایان سال باشیم.

رشد قیمت مسکن تا کجا ادامه دارد؟

به گزارش کارآفرین نیوز، بررسی گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در ماه های آبان و آذر سال ۱۴۰۰ نشان می دهد که متوسط قیمت هر متر مربع مسکن حدود ۶۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است.

به طوری که در آبان ماه سال ۱۴۰۰ متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده شهر تهران از طریق بنگاه های معاملات ملکی ۳۲۰/۱ میلیون ریال بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال ۱۳۹۹ به ترتیب ۱/۲ و ۱۷/۷ درصد افزایش را نشان می دهد.

اخبار مرتبط:

متقاضیان تهرانی با ۱۵۰ میلیون آورده صاحب خانه می‌شوند

قیمت اجاره مسکن در کشور افزایش یافت

جدیدترین تغییرات قیمت‌ مسکن در تهران

پیش‌بینی وضعیت بازار مسکن تا پایان ۱۴۰۰

مسکن

افزایش ۶۰۰ هزار تومانی قیمت مسکن در یک ماه!

این در حالی است که در آذرماه سال ۱۴۰۰ متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده شهر تهران از طریق بنگاه های معاملات ملکی ۳۲۵/۹ میلیون ریال بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال ۱۳۹۹ به ترتیب ۱/۸ و ۲۱/۱ درصد افزایش را نشان می دهد.

ناگفته نماند که، تعداد معاملات واحدهای مسکونی انجام شده در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران طی دو ماه مذکور افزایش داشته، به طوری که در آبان ماه ۷۳۰۴ فقره و در آذرماه ۹۷۷۲ فقره خرید و فروش صورت گرفته است.

با این حال، در صورتی که اقدامی قاطع و کارساز از سوی مسئولان و دستگاه های ذی ربط صورت نگیرد و متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران تا پایان سال همین روند افزایشی را داشته باشد، احتمال می رود این رقم تا عید نوروز بیش از دو میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کند و به حدود حداقل ۳۵ میلیون تومان برسد.

قیمت مسکن

بازار مسکن؛ نیازمند اقدامات موثر نظارتی

دولت به منظور کنترل بازار و پاسخگویی به تقاضای مردم جهت تامین مسکن، اقدام به اجرای طرح نهضت ملی مسکن (در قالب قانون جهش تولید و تامین مسکن) کرده و قرار است در این طرح طی چهار سال، چهار میلیون واحد مسکونی برای متقاضیان ایجاد شود، اما واقعیت این است که به عقیده کارشناسان مسکن، دولت در کنار طرح مذکور باید سیاست های کوتاه مدت و موثرتری را در پیش بگیرد تا اثر سریع تری روی این بازار داشته باشد.

معمولا سیاست های ساخت مسکن که جوابگوی قسمتی از تقاضای بازار در این بخش است، تا حدی می تواند به کنترل قیمت ها کمک کند و ثباتی نسبی ایجاد کند، اما در حال حاضر با وجود اینکه مراحل آغازین پروژه در دست انجام است و کلنگ زنی بخشی از آن انجام شده، هنوز خبری از ثبات قیمتی در بازار مسکن نیست که آمار مقایسه ای مذکور گواه این ادعا است. بر همین مبنا، لازم است دولت برنامه ریزی هایی برای کنترل قیمت ها در بازار مسکن طی کوتاه مدت هم داشته باشد تا بیش از این از قدرت خرید مردم برای تامین خانه و سرپناهی امن کاسته نشود.

خبرنگار: زینب چراغی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.