کارشناس ارشد حوزه کاربا اشاره به لزوم فعالیت همه وزارتخانه‌ها در اشتغال زایی، گفت: اما با حجم زیادی از اختیارات که وزارت تعاون، کار و رفاه دارد، اساسا نمی‌توان منکر مسئولیت آن در زمینه اشتغال شد.

وزارت کار، متولی اشتغال

به گزارش کارآفرین نیوز؛ از زمانی که حجت الله عبدالملکی وزیر کار در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان گفت که وزارت کار "مسئول ایجاد اشتغال نیست، بلکه مسئول ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌های این حوزه تلقی می‌شود." واکنش های متفاوتی را ایجاد کرد.

واکنش ها پیش از این در مورد توییت وزیر کار فراوان بود، جایی که پیش از وزارت، در یک توییت گفته بود: "با یک میلیون تومان هم می شود کار تولیدی کرد." منتقدان چنین ایده ای را ناشی از دستی از دور بر آتش داشتن می دانستند، آن زمان که عبدالملکی هنوز وزیر نشده بود و انتقاد کردن ساده بود، اما حالا که عبدالملکی در قامت وزارت قرار گرفته باید پاسخگوی خیل بیکاران انباشته شده در سال های قبل باشد آنجا که دولت وقت نتوانست اشتغال مناسبی ایجاد کند و طی ۸ سال خالص اشتغال کشور حدود ۱.۵ میلیون نفر بوده تا در بهار امسال تعداد شاغلان کشور به ۲۳ میلیون و ۶۷۵ هزار نفر برسد، به عبارتی به طور متوسط در ۸ سال دولت پیشین، در هر سال حدود ۱۸۸ هزار شغل ایجاد شده است.

حجت الله عبدالملکی


در عین حال، عبدالملکی وزیر کار دولت سیزدهم، تعداد بیکاران مطلق کشور را ۲.۵ میلیون نفر اعلام کرده و در مجموع گفته که ۱۴ میلیون نفر ایرانی دارای شغل شایسته نیستند.

شورای عالی اشتغال و عملکرد آن

بر اساس قانون تشکیل شورای عالی اشتغال، این شورا به منظور بررسی عرضه و تقاضای بازار کار و چگونگی ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا و همچنین ایجاد هماهنگی بین دستگاه هایی که ‌تصمیمات آنها مؤثر بر عرضه و تقاضای بازار کار و اشتغال و بیکاری است و نظارت و پیگیری بر چگونگی تحقق اهداف کمی و کیفی اشتغال در برنامه‌های مصوب "‌شورای عالی اشتغال" به ریاست رئیس جمهور تشکیل می‌شود.

بر این اساس، دبیر شورای عالی اشتغال، وزیر کار است و اعضای آن برخی وزرا مانند صمت، جهاد کشاورزی، اقتصاد، بهداشت، کشور و نیرو هستند که دو نفر از نمایندگان کارگران و دو نفر از نمایندگان کارفرمایان نیز به آنها اضافه می شوند.

اگرچه در این قانون، نقش "ایجاد اشتغال" برای وزارت کار لحاظ نشده است، اما وظایفی مانند "ایجاد هماهنگی"، "تعیین سهمیه فرصت های شغلی"، "برنامه ریزی برای رشد و توسعه اشتغال" و "برقراری نظم در بازار کار" آن اندازه مهم و با اهمیت هستند که نقش ممتاز وزارت کار در اشتغال کشور برجسته شده و تعیین کننده است.

اشتغال


این موضوع باعث شده در برخی برهه ها، میان مسئولان وزارت کار و فعالان حوزه کار، بحث بالا بگیرد و نقش داشتن یا نداشتن وزارت کار در اشتغال کشور پُررنگ شود زیرا از یکسو، مسئولان وزارت کار بر نقش نداشتن در ایجاد اشتغال تاکید می کنند و از سوی دیگر، فعالان حوزه کار، به حوزه اختیارات وزارت کار و نقش پُررنگ این هماهنگی ها می پردازند، اگرچه هیچ یک از این مباحث، در عمل به شغل، درآمد و معیشت جوانان بیکار نمی انجامد، مگر اینکه به تحرک در سیستم اداری منجر شود.

عدم همکاری سایر دستگاه‌ها اعلام شود

واکنش های اخیر به مسئولیت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در زمینه اشتغال باعث شد که حمید حاج اسماعیلی کارشناس ارشد حوزه کار در گفتگو با خبرنگار کارآفرین نیوز، ضمن تاکید بر وجود این مسئولیت، گفت: سیاست ها، برنامه ها و طراحی ها در مورد اشتغال کشور در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام می شود و اگر بخواهیم در میان دستگاه های مختلف، مسئولیت اشتغال را بر عهده یک وزارتخانه قرار دهیم آن وزارتخانه، تعاون، کار و رفاه اجتماعی است چون ابزارها، امکانات، اختیارات و هماهنگی ها با این وزارتخانه است.

حاج اسماعیلی از جمله امور در اختیار این وزارتخانه را بخش رفاهی عنوان کرد که امور توانمندسازی را به عهده دارد و ادامه داد: این بخش نیز در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

حمید حاج اسماعیلی

وی در پاسخ به پرسشی در مورد اینکه متولی اشتغال در استان ها چه کسی است، افزود: البته در استان ها با هدایت دبیرخانه شورای عالی اشتغال که طرح و برنامه اشتغال را تهیه کرده، استانداران این امر را پیگیری می کنند، که آن هم مبتنی بر طرح و برنامه شورای عالی اشتغال است که به استان ها ارائه شده است.

این کارشناس ارشد حوزه کار ضمن تاکید بر اینکه اشتغالزایی امر خطیر و کار بزرگی است که همه سازمان ها و وزارت خانه ها باید کمک کنند، و با اشاره به اینکه مسئول اشتغال در کشور وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است، گفت: وزارت کار، مسئول اشتغال در کشور است و باید پاسخگویی از یکسو و آینده نگری از سوی دیگر، از ضروریات این وزارتخانه باشد و عدم همکاری سایر دستگاه ها با این وزارتخانه اعلام شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.