طبق اطلاعیه سازمان امور مالیاتی کشور، قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده مصوب خردادماه سال جاری، از امروز ۱۳ دی ماه، اجرایی می‌شود.

اجرای قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده از امروز

به گزارش کارآفرین نیوز، قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده ظرف شش ماه پس از ابلاغ به رئیس جمهور لازم الاجرا می‌باشد، بنابراین قانون مصوب ۱۴۰۰/۰۳/۰۲ ابلاغی به تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۱۲ از تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۱۳ اجرایی می‌شود.

مالیات بر ارزش افزوده «مالیات غیرمستقیمی» است که مصرف‌کننده (خریدار) آن را به همراه بهای خرید کالا یا خدمات می‌پردازد و دریافت‌کننده (فروشنده) موظف است مقدار مالیات دریافتی را به خزانه دولت واریز کند.

مالیات

در اطلاعیه سازمان امور مالیاتی کشور در این باره آمده است: از طرفی با عنایت به مفاد ماده (۱۳) قانون مزبور و عدم راه اندازی سامانه مودیان و بنابر الزام قانونی قسمت اخیر ماده یاد شده تا زمان راه اندازی سامانه مودیان ترتیبات ثبت نام، نحوه ارائه اظهارنامه مالیاتی و رسیدگی به آن‌ها حسب مقررات قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۱۳۸۷/۰۲/۱۷ و اصلاحات بعدی آن می‌باشد.

بنابراین تا زمان راه اندازی سامانه مودیان صرفا اشخاص مشمول موضوع فراخوان‌های هشتگانه (اختیار حاصله از ماده ۱۸ قانون مصوب ۱۳۸۷) حداکثر ۱۵ روز پس از پایان هر دوره مالیاتی مکلف به انجام تکالیف قانونی از جمله ارائه اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات و عوارض ارزش افزوده خواهند بود، سایر موارد از جمله تعاریف، تاریخ تعلق، ماخذ، نرخ، معافیت ها، استرداد، مالیات کالاهای خاص، مالیات و عوارض خاص، جرائم، نحوه تخصیص، انتقال و توزیع مالیات و عوارض، رفع اختلاف و دادرسی مالیاتی تابع قانون جدید (لازم الاجرا از ۱۴۰۰/۱۰/۱۳) خواهد بود.

اظهارنامه مالیاتی

در حالی که محاسبه نرخ مالیات بر ارزش افزوده در ایران ۹ درصد است و در لایحه جدید دولت نیز همین نرخ حفظ شده، در کشورهای عضو اتحادیه اروپا متوسط نرخ استاندارد این نوع مالیات حدود ۱۶ درصد برآورد شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.