پیتر تیل، بنیان‌گذار پی‌پال و از وفاداران به رئیس جمهور سابق آمریکا (دونالد ترامپ) ادعا کرده که چین از بیت‌کوین به عنوان «سلاح مالی» برای تضعیف دلار آمریکا استفاده می‌کند.

بیت‌کوین سلاح مالی چین برای تضعیف دلار

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از سیتنا، این میلیاردر که این هفته در یک پنل مجازی برای بنیاد ریچارد نیکسون صحبت می‌کرد، اظهار داشت که بیت‌کوین، تهدیدی برای پول سنتی است و «به ویژه دلار آمریکا را تهدید می‌کند».

از طرفی تیل خود را یک «طرفدار حداکثری بیت‌کوین» توصیف کرده و توضیح داده که او اعتقاد دارد این ارز رمزنگاری ‌شده از سایر ارزهای دیجیتال مانند اتریوم یا لایت‌کوین برتر است؛ با این حال، او مداخله چین در بیت‌کوین را مایه نگرانی دانست.

دو سوم استخراج بیت‌کوین در چین صورت می‌گیرد.

تیل گفت: از نظر چین، مساله این است که آن‌ها دوست ندارند که ایالات ‌متحده امریکا صاحب ارز ذخیره جهانی باشد، زیرا این امر اهرم فشارهای‌های زیادی برای مثال روی زنجیره‌های تامین نفت ایران و دیگر مسائل، به ما می‌دهد.

وی افزود: گرچه من خودم به شخصه طرفدار ارزهای دیجیتال و طرفدار حداکثری بیت‌کوین هستم، حالا دارم فکر می‌کنم که شاید باید بیت‌کوین را تا حدی به عنوان یک سلاح مالی چینی در برابر ایالات‌متحده نیز تصور کنیم. از منظر ژئوپلیتیک، ایالات‌متحده با پرسش‌های دشواری در خصوص عملکرد بیت‌کوین مواجه است.

بنیان‌گذار پی‌پال همچنین گفت که تلاش‌های چین برای راه‌اندازی ارز دیجیتال دولتی، «یک ارز رمزنگاری شده واقعی نبود» و افزود: این تلاش، صرفا نوعی وسیله اندازه‌گیری تمامیت‌خواهی است.

از منظر ژئوپلیتیک، آمریکا با پرسش‌های دشواری در خصوص عملکرد بیت‌کوین مواجه است.

چین برای نخستین بار در سال ۲۰۱۴ و در عین مقابله با مبادلات تجاری با بیت‌کوین در این کشور، تلاش خود برای ایجاد ارز رمزنگاری ‌شده ملی خود آغاز کرد.

قانون جدیدی که سال گذشته تصویب شد، نشان‌دهنده چرخش رویکرد چین در برابر رمز ارزهاست و زمینه را برای راه‌اندازی یوان دیجیتال کنترل شده در بانک مرکزی چین هموار می‌کند.

تصویب قانون جدید طی سال گذشته، نشان‌دهنده چرخش رویکرد چین در برابر ارزهای دیجیتال است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =