سخنگوی گمرک گفت: تجارت کشورمان در آذرماه به ۱۳ میلیون و ۱۷۲ هزار تُن به ارزش هشت میلیارد و ۹۵۱ میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل سه درصد در وزن و ۲۵ درصد در ارزش رشد داشته است.

تجارت خارجی ۹ میلیارد دلاری ایران در آذر ۱۴۰۰

به گزارش کارآفرین نیوز، سید روح اله لطیفی بیان کرد: در ۹ماهه امسال از مجموع تجارت یکصد و ۲۲میلیون تنی کشور به ارزش ۷۲میلیارد دلار، ۱۳میلیون و ۱۷۲هزار تن کالا به ارزش هشت میلیارد و ۹۵۱میلیون دلار مربوط به آذر ماه است.

وی افزود: در آذر ماه ۹میلیون و۵۹۳ هزار تن صادرات کشورمان به ارزش چهار میلیارد و ۴۱میلیون دلار بوده که رشد نیم درصدی در وزن و ۲۳درصدی در ارزش نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است.

صادرات

مقاصد صادراتی کشور در آذرماه

لطیفی گفت: به ترتیب چین با یک میلیون و ۹۷۷هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۱۲۶میلیون دلار، عراق با یک میلیون و ۸۳۹هزار تن به ارزش ۶۴۹میلیون دلار، امارات با یک میلیون و ۱۳هزار تن به ارزش ۴۹۹میلیون دلار، ترکیه با ۳۳۸هزار تن به ارزش ۳۶۳میلیون دلار و افغانستان با ۲۶۹هزار تن به ارزش ۱۴۱میلیون دلار پنج کشور مقصد کالاهای صادراتی ایران در آذر ماه بودند.

میزان واردات در آذرماه

سخنگوی گمرک توضیح داد: در آذر ماه امسال واردات کالاهای مورد نیاز کشور سه میلیون و ۵۷۹هزار تن کالا به ارزش چهار میلیارد و ۹۱۰میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۹درصد در وزن و ۲۷درصد در ارزش افزایش داشته است.

کشورهای تامین کننده نیازهای کشور

لطیفی در این خصوص گفت: کشور امارات با فروش ۸۷۸هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۴۲۰میلیون دلار، چین با ۲۸۶هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۱۹۱میلیون دلار، ترکیه با ۲۱۲هزار تن کالا به ارزش ۴۵۴میلیون دلار ،سوئیس با ۲۴۰هزار تن به ارزش ۱۵۷میلیون دلار و آلمان با فروش ۴۴هزار تن کالا به ارزش ۱۵۶میلیون دلار ،پنج کشور اول تامین نیازهای کشور در آذر ماه بودند.

واردا و صادرات

سخنگوی گمرک افزود: در نهمین ماه امسال از مسیر جمهوری اسلامی ایران یک میلیون و ۵۷هزار تن کالای خارجی نیز ترانزیت شد که این میزان ۵۳درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.