رئیس جمهوری وظایف مهم بانک مرکزی را حفظ ارزش پول ملی و نظارت بر بازار ارز دانست و بر پیگیری جدی این موضوعات تاکید کرد.

ماموریت رئیس جمهور به بانک مرکزی

به گزارش کارآفرین نیوز، در جلسه شب گذشته ستاد هماهنگی اقتصادی دولت که به ریاست رئیس جمهور تشکیل شد، گزارش‌های جداگانه بانک مرکزی درباره وضعیت کنونی تورم، نقدینگی و بازار ارز ارائه شد.

کاهش قابل توجه رشد تورم

گزارش بانک مرکزی در مورد تورم نشان می‌دهد برنامه‌ها و سیاست‌های دولت برای مهار رشد تورم موفقیت آمیز بوده به گونه‌ای که در ابتدای دولت سیزدهم نرخ رشد تورم که به رقم بی‌سابقه‌ای در ۷۰ سال اخیر رسیده بود کاهش قابل توجهی داشته است.

تورم

در این جلسه رئیس جمهور نیز با تاکید بر لزوم تلاش بیشتر برای مهار رشد تورم و نقدینگی، از بانک مرکزی خواست با افزایش نظارت بر کار و عملکرد بانک‌های دولتی و خصوصی از خلق نقدینگی توسط بانک‌ها جلوگیری شود.

دکتر رئیسی ناترازی بانک‌ها را تهدیدی برای نظام بانکی دانست و با تاکید بر اینکه بانک‌ها باید از بنگاه داری خارج شوند گفت: این موضوع باید جدی گرفته شود.

آیت الله رئیسی موضوع کفایت سرمایه بانک‌ها را نیز از چالش‌های مهم در نظام بانکی کشور برشمرد و دستور داد بانک مرکزی در خصوص بهبود کفایت سرمایه برنامه عملیاتی ارائه و اجرای آن را پیگیری کند.

در این جلسه همچنین گزارش مشترک بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت در مورد تامین مالی زنجیره تولید ارائه شد.

به موجب این گزارش اجرای برنامه تامین مالی زنجیره تولید آثار مناسبی در جهت کاهش ضریب فزاینده پولی و کاهش رشد نقدینگی خواهد داشت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.