یک کارشناس بازار مسکن با اشاره به بروز شوک قیمتی در بازار رهن و اجاره مسکن طی سال ۱۴۰۰ به دلیل عقب ماندگی سال‌های گذشته، بیان داشت: قیمت‌گذاری دستوری در این بازار، اوضاع را بدتر خواهد کرد.

بازار اجاره بهاء مسکن دستور پذیر نیست

مهدی سلطان محمدی در گفتگو با کارآفرین نیوز، در خصوص وضعیت بازار رهن و اجاره مسکن اظهار کرد: قیمت ها در بازار مسکن بر اساس قاعده عرضه و تقاضا تعیین می شود و این مهم در بحث اجاره و رهن هم به همین روال است و محدود به خرید و فروش واحد مسکونی نمی شود.

وی افزود: در صورتی که بخواهیم نرخ های رهن و اجاره را بر اساس قاعده دیگری تعیین و آن را دستوری کنیم، قطعا وضعیت این بازار وخیم تر می شود و نظم آن بر هم می ریزد.

این کارشناس بازار مسکن تاکید کرد: طی چند سال اخیر به دلیل رشد تورم و وخیم تر شدن اوضاع اقتصادی کشور و گرانی تمامی اقلام و حتی مصالح ساختمانی و دستمزدها، قیمت خرید و فروش مسکن افزایش چند برابری داشته که این وضعیت قاعدتا روی بازار رهن و اجاره مسکن اثرگذار است و باعث رشد قیمت ها در این بازار شده است.

وی گفت: قیمت رهن و اجاره مسکن به نسبت خرید و فروش طی سال های گذشته رشد محدودی داشت، اما در سال ۱۴۰۰ به دلیل بالا رفتن نرخ تورم، این عقب ماندگی جبران شد و بیش از چند سال گذشته رشد نرخ رهن و اجاره را شاهد بودیم که شوک بزرگی برای این بازار و مستاجران بود.

سلطان محمدی یادآور شد: برای اینکه بازار مسکن و به خصوص رهن و اجاره را بتوان کنترل کرد، باید جلوی رشد نرخ تورم و افزایش قیمت ها را گرفت زیرا تا زمانی که تورم رشد کند، قیمت ساخت مسکن و ساختمان هم بالا می رود و به تبع قیمت خرید و فروش و همچنین رهن و اجاره افزایش پیدا می کند.

اجاره مسکن

قیمت‌گذاری دستوری در بازار خودرو نیز جواب نداد

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر نمی توانیم قیمت مسکن را کنترل کنیم، گفت: در بحث خودرو شاهدیم با اینکه خودروسازی ایران تقریبا دولتی است و قیمت ها تا حدی دستوری تعیین می شوند، اما باز هم نرخ ها طی سال های اخیر افزایش چند برابری داشتند و تفاوت زیادی بین قیمت خودرو در کارخانه و بازار وجود دارد، این مسئله نشان می دهد که این نوع بازارها را که متاثر از نرخ تورم و ارز و ... هستند را نمی توان کنترل کرد و دخالت در وضعیت آن ها به امید بهبود و کنترل بازار، فقط وضعیت را بدتر می کند.

این کارشناس بازار مسکن خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت کنونی بازار مسکن، انتظار نمی رود در کوتاه مدت شاهد کاهش قیمت خرید و فروش و یا رهن و اجاره واحد مسکونی باشیم، اما ممکن است این روند رشد طی سال های آینده شیب ملایم تری داشته باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =