میزان مخارج خانوار در بخش خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در دوره یکساله منتهی به آذر ۱۴۰۰، به میزان ۵۸.۳ درصد رشد داشته که در این بین استان البرز با ۶۳.۲ درصد را باید گرانترین استان کشور در بخش افزایش مخارج خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها بدانیم.

بیشترین مخارج یکساله خانوار در چه بخش‌هایی بود؟

به گزارش کارآفرین نیوز، آخرین گزارش مرکز آمار ایران از وضعیت تورم سالانه کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور در آذرماه ۱۴۰۰ نشان می دهد که نرخ تورم ۱۲ گروه کالایی بین ۱۰.۷ درصد در گروه ارتباطات تا ۵۸.۳ درصد در گروه خوراکی ها و آشامیدنی ها، رشد قیمت را تجربه کرده است.

در بررسی ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران، تمامی کالاها و خدمات مصرفی اصلی خانوار در ۱۲ گروه دسته بندی شده که تقریبا در سبد مصرفی تمامی خانوارهای کشور قرار دارد. مهم ترین گروه بررسی شده که شامل همه گروه های جامعه می شود، هزینه های مربوط به خوراکی ها و آشامیدنی ها است که بالاترین میزان رشد قیمت را نیز در این بخش داریم و در یک دوره یکساله، ۵۸.۳ درصد مخارج در این بخش بیشتر شده است.

مخارج اصلی خانوار در خوراک و مسکن

مخارج مربوط به پوشاک و کفش خانوار نیز در آذر ماه امسال به نسبت مدت مشابه سال قبل از آن، ۵۲.۳ درصد و هزینه های بخش مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت ها نیز به میزان ۲۶.۷ درصد رشد نشان می دهد.

بیشترین مخارج یکساله خانوار در چه بخش‌هایی بود؟

با وجود بروز رکود و کاهش خریدها در برخی بازارها به دلیل کمبود بودجه خانوار و همچنین بروز کرونا، مخارج مربوط به تهیه مبلمان و لوازم خانگی و همچنین هزینه های نگهداری آن به میزان ۵۵.۷ درصد رشد یافته است.

بهداشت و درمان در دو سال گذشته همزمان با بروز پاندمی کرونا در ایران و جهان، میزان حساسیت و هزینه کرد خانواده ها را در این بخش به شدت افزایش داده است، با این وجود در این زمینه ۴۰.۲ درصد گرانی در آذرماه امسال به ثبت رسید.

البرز گرانترین استان در بخش خوراک

نگاهی به افزایش مخارج خانوارهای ساکن در استان ها نیز نشان می دهد که بیشترین میزان گرانی خوراکی ها و آشامیدنی ها در یکسال منتهی به آذر ماه امسال در استان البرز به میزان ۶۳.۲ درصد اتفاق افتاده و در این بخش هزینه های خوراکی و آشامیدنی ۷ استان دیگر کشور نیز بالای ۶۰ درصد بوده است.

بیشترین مخارج یکساله خانوار در چه بخش‌هایی بود؟

در عین حال، مخارج مربوط به خوراک و آشامیدنی ها در تمامی استان های کشور بالای ۵۰ درصد رشد یافته است و این میزان افزایش یکساله هزینه ها، فشار معیشتی زیادی را بر بودجه خانوار به ویژه گروه های کم درآمد وارد می کند.

دولت سیزدهم برای کنترل مخارج خانوارهای ساکن در شهرها و روستاهای کشور در بخش خوراکی ها و آشامیدنی ها باید تلاش و نظارت بیشتری را داشته باشد، با این وجود به نظر نمی رسد در یک دوره کوتاه، دولت بتواند میزان هزینه کرد خانوار در این بخش ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

گیلان گرانترین استان در افزایش مخارج مسکن

گیلانی ها در دوره یکساله منتهی به آذر ماه ۱۴۰۰ بیشترین میزان افزایش هزینه در بخش مسکن و آب و برق به میزان ۳۳.۴ درصد را به نسبت خانوارهای ساکن در بقیه استان های کشور را داشته اند. با این وجود، ساکنان استان سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی به ترتیب با ۱۴.۸ و ۱۵.۸ درصد؛ کمترین میزان افزایش یکساله هزینه های مسکن و آب و برق را داشته اند. بنابراین هزینه های مربوط به مسکن و آب و برق و گاز در استان گیلان در دوره محاسبه شده، بیش از دو برابر افزایش هزینه در دو استان دیگر بوده است.

با وجود اینکه، زمینه های رشد قیمت ها در بخش های سبد مخارج خانوار از پیش از دولت سیزدهم به وجود آمده، اما دولت فعلی باید تلاش فراوانی را برای حل چالش ها و مشکلات معیشتی جامعه انجام دهد. شاید از اساسی ترین گام هایی که بتواند در این مسیر بردارد، جلوگیری از کسری بودجه سال ۱۴۰۱ و پس از آن و همچنین جلوگیری از ناترازی بانک ها و در نتیجه جلوگیری از حرکت به سمت خلق پول و استقراض از بانک مرکزی و بانک ها باشد. البته در کنار این موارد، باید گام های محکمی را نیز در وصول منابع بلوکه شده ایران و دریافت مطالبات فروش نفت به کشورهای بدهکار و همچنین وصول مالیات از فراریان مالیاتی بردارد.

جدول نرخ تورم گروه های کالایی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =