یونیکورن هنگ کنگی، ورود خود را به عرصه بانکداری دیجیتال اندونزی به صورت رسمی آغاز کرد و برنامه تاسیس بانک پان آسیایی (Pan-Asian) ظرف دو سال آینده را اعلام کرد.

رونمایی تک شاخ هنگ کنگی از برنامه تاسیس بانک پان آسیایی

ویلب (WeLab)؛ یونیکورن فینتکی مستقر در هنگ کنگ چند روز گذشته پس از خرید و تملک سهام مدیریتی بانک جاسا جاکارتا اعلام کرد در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ با راه اندازی بانک دیجیتال وارد عرصه پُرتعداد بانکداری دیجیتال در اندونزی خواهد شد. میزان سهام مدیریتی، بیش از نیمی از سهام هر شرکت است که قدرت این یونیکورن را در کشور غیر مبدأ خود نشان می دهد.

در گفتگویی با فوربس، سیمون لونگ؛ بنیانگذار و مدیر اجرایی ویلب تاکید کرد: گسترش بانکداری دیجیتال را در سایر کشورهای دنیا نیز در دستور کار خود قرار داده ایم.

این یونیکورن که با اپلیکیشن آنلاین وام دهی خود در منطقه آسیای جنوب شرقی توانسته اعتماد مردم منطقه را به خود جلب کند قبل از ورود به بازار بانکداری دیجیتال اندونزی، حدود ۴ میلیون مشتری اندونزیایی داشته است.

بانک دیجیتال Jenius

بانک دیجیتال Jenius؛ اولین بانک از این نوع است که گروه بانکی BTPN در سال ۲۰۱۶ راه اندازی کرده است. نفوذ و ورود به بازار بانکداری دیجیتال اندونزی، آسان به نظر نمی رسد اما یونیکورن ویلب که در سال ۲۰۱۳ در هنگ کنگ تاسیس شد، نه تنها به بازار اندونزی که بازارهای آسیایی را هدف قرار داده است.

مدیرعامل ویلب بر این باور است که فضای فعالیت در عرصه بانکداری دیجیتال در اندونزی بسیار گسترده است و می توان رقابت حرفه ای تنگاتنگ با سایر رقبا در این کشور داشت.

مدیرعامل ویلب

وی در مصاحبه ای آنلاین که در دفتر مرکزی استارتاپ در هنگ کنگ انجام می شد اعلام کرد: بانکداری نوپای دیجیتال، سال های ابتدایی فعالیت خود را سپری می کند. این بازار و به ویژه بازار اندونزی به قدری گسترده است که کِشش و ظرفیت فعالیت و ارائه خدمات رقبای متعدد را دارد. بازار بانکداری دیجیتال، تنها یک برنده نخواهد داشت.

لونگ می افزاید: اولویت ویلب بر این است که به بازارهایی ورود کند که فعالان گوناگون آن عرصه هم در آنجا حضور پُررنگ داشته باشند.

ویلب

اولین بانک دیجیتال ویلب در هنگ کنگ در سال ۲۰۲۰ تاسیس شد. که در یک سال اول، ۱۵۰ هزار مشتری از خدمات این بانک استقبال و استفاده کردند.

معروف ترین و پُرطرفدارترین خدمت بانکی "ویلب بانک"، سرویس سپرده بلندمدت GoSave است که در صورت افزایش تعداد مشتریان این سرویس، نرخ سود نیز افزایش می یابد.

این سرویس جالب توجه، برای مشتریان اندونزیایی نیز به محض آغاز به کار بانک در این کشور در دسترس خواهد بود.

ویلب پیش از این نیز در اندونزی حضور تجاری داشته است: در سال ۲۰۱۸، در سرمایه گذاری مشترک با شرکت بین المللی Astra که توزیع کننده خودرو است در طرحی مشترک، اپلیکیشن آنلاین تسهیلات بانکی را راه اندازی کردند که هم اکنون بیش از ۳ میلیون کاربر در اندونزی دارد.

بانک ویلب

موسسه مشاوره مکینزی در گزارشی، از شتاب فزاینده بانکداری دیجیتال در اندونزی خبر داد و اعلام کرد: در سال ۲۰۱۷، فقط ۵۷ درصد مردم از بانکداری دیجیتال استفاده می کردند در حالی که در سال ۲۰۲۱ تعداد کاربران بانکداری اینترنتی یا موبایلی به ۷۸ درصد افزایش یافته است.

لونگ معتقد است ساختار تجاری اقتصادی اندونزی به زودی شبیه هنگ کنگ خواهد بود و بانکداری دیجیتال، در تمام شئونات زندگی مردم نمود خواهد داشت وی می گوید: آنچه استارتاپ ویلب به آن می اندیشد، تاسیس بانک پان آسیایی (Pan-Asian) ظرف دو سال آینده است که در هاب های تجاری و اقتصادهای بزرگ آسیا فعالیت خواهد کرد.

وی همچینین تاکید کرد: با عرضه اولیه عمومی ویلب که به زودی انجام خواهد شد اعتماد سرمایه گذاران و مردم بیشتر خواهد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =