رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد: باقیمانده سهام دولت در سه بانک ملت، تجارت و صادرات در حال بررسی است که از طریق بورس و حراج واگذار شود.

باقیمانده سهام دولت در ۳ بانک واگذار می‌شود

به گزارش کارآفرین نیوز، حسین قربان‌زاده در پاسخ به این پرسش که پارسال قرار بود باقیمانده سهام دولت در شرکت‌های خودرویی و فولادی به صورت صندوق ETF واگذار شود، چرا اتفاق نیفتاد و آیا دوباره به این روش واگذار می‌شود؟ گفت: واگذاری به صورت مستقیم انجام خواهد شد، مانند حراجی که از باقیمانده سهام دولت در هلدینگ خلیج‌فارس توسط بازار سرمایه انجام می‌شود، به همین صورت باقیمانده سهام دولت در شرکت‌های خودرویی مانند سایپا و ایران‌خودرو و فولادی مانند فولاد مبارکه، ملی‌مس، کشتیرانی، ایران‌ ترانسفو و مخابرات ایران و نیز باقیمانده سهام دولت در سه بانک ملت، تجارت و صادرات در حال بررسی است که به شیوه واگذاری از طریق بورس و حراج واگذار شود.

سازمان خصوصی سازی

قربان‌زاده گفت:‌ فعلاً واگذاری باقیمانده سهام دولت در هلدینگ خلیج‌فارس از طریق بازار سرمایه در قالب سه بلوک یک درصدی، دو درصدی و ۱۵ درصدی نهایی شده، اما در مورد سایر شرکت‌ها در حال بررسی است.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی بیان کرد: متأسفانه به جزء بانک‌ها بقیه سهام دولت در کارخانه‌های فولاد، مس، ایران‌خودرو، سایپا و دیگر شرکت‌ها همه برای تسهیلات در وثیقه بانک‌ها قرار گرفته و فعلاً امکان واگذاری سهام دولت وجود ندارد.

وی گفت: بدیل اینکه درآمد حاصل از دارایی شرکت‌های دولت مانند درآمد مالیاتی نیست که یک درآمد مستمر باشد بلکه درآمد کاهنده است، یعنی به سمت صفر نزدیک می‌شود و نمی‌توان هر سال یک عددی را به عنوان فروش سهام دولت در شرکت‌ها دانست، بعید می‌دانم این رقم ۷۱ هزار میلیارد تومانی محقق شود.

قربان‌زاده با بیان اینکه باید برای آماده‌سازی شرکت‌ها به واگذاری یک آرامشی ایجاد شود و بعد واگذاری صورت گیرد گفت: البته این نگاه درآمدی و فشار به شرکت‌ها باعث می‌شود که در اصلاح ساختار آماده‌سازی شرکت‌ها به خوبی صورت نگیرد و گاهی عجله ای انجام شود که از این نظر به اصل خصوصی‌سازی لطمه وارد می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =