مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و نظارت سازمان امور مالیاتی اعلام کرد: طبق آخرین اطلاعاتی که از سوی سامانه ملی املاک و اسکان کشور در اختیار سازمان مالیاتی قرار گرفته، حدود ۳ هزار و ۷۷۹ واحد مسکونی خالی داریم.

مالیات خانه‌های خالی به کجا رسید؟

به گزارش کارآفرین نیوز، مالیات بر خانه های خالی یکی از طرح هایی است که آذرماه سال گذشته در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و با تایید شورای نگهبان برای اجرا به وزارت امور اقتصادی و دارایی ابلاغ شد.

کاهش التهابات بازار مسکن از جمله اهداف اجرای این قانون بوده و قرار است به عنوان عاملی بازدارنده برای احتکار خانه عمل کند.

بر اساس این طرح، قرار شد افراد با مراجعه به سامانه املاک و اسکان کشور که متولی آن وزارت راه و شهرسازی است، به خوداظهاری بپردازند و مشخصات مالک و واحد مسکونی را به ثبت برسانند و بعد از انجام بررسی های لازم طبق قانون، سازمان امور مالیاتی برای خانه های خالی مالیات تعیین کند تا با اینکار مالکان یا خانه خود را اجاره دهند و یا به فروش برسانند و از این طریق با افزایش عرضه خانه اجاره ای، شاهد کاهش قیمت ها در این بازار باشیم.

پیش‌تر، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده بود: «بر اساس اطلاعاتی که در وزارتخانه به ثبت رسیده، آمار خانه ‌های خالی که حدود دو میلیون می ‌شود را به وزارت امور اقتصادی و دارایی دادیم، البته ممکن است این اطلاعات نقص داشته باشد».

با این حال، علی رستم‌پور مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و نظارت سازمان امور مالیاتی ۱۳ دی ماه در برنامه تلویزیونی در خصوص تعداد خانه های خالی شناسایی شده اظهار کرد: طبق آخرین اطلاعاتی که از سوی سامانه ملی املاک و اسکان کشور در اختیار سازمان مالیاتی قرار گرفته، حدود ۳ هزار و ۷۷۹ واحد مسکونی خالی داریم.

رستم‌پور افزود: بر اساس بررسی که انجام دادیم، دو هزار و ۴۵۴ مورد از این خانه ها کاربری مسکونی دارند و مشمول مالیات بر خانه های خالی می شوند.

وی با تاکید بر اینکه مطابق قانون سازمان مالیاتی فقط از خانه هایی که کاربری مسکونی دارند می تواند مطالبه مالیات کند، گفت: وزارت راه و شهرسازی شهریورماه ۱۳۹۹ یکسری اطلاعات از خانه های خالی به سازمان ارائه کرد که سازمان مالیاتی بعد از بررسی اعلام کرد این اطلاعات قابل استناد نیستند و مجددا آبان ماه ۱۴۰۰ اطلاعات جدیدی از سوی وزارتخانه به سازمان ارسال شد که بعد از بررسی دقیق مشخص شد حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد ساختمانی با کاربری مسکونی و غیرمسکونی را شامل شده که نیاز به بروزرسانی دقیق این اطلاعات است تا مشخص شود دقیقا چه تعداد از این خانه های خالی با کاربری مسکونی مشمول مالیات می شوند.

مالیات بر خانه خالی

مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و نظارت سازمان امور مالیاتی یادآور شد: در نظام مالیاتی، برای محاسبه مالیات و مطالبه آن از اشخاص، دو رکن اساسی وجود دارد که شامل مشخصات هویتی مالک و مشخصات ملک می شود. بر این اساس سازمان مالیاتی بعد از دریافت اطلاعات دقیق و برآورد میزان مالیات به مالکان مشمول پیامکی ارسال و به مطالبه می پردازد.

به گفته رستم‌پور، وزارت راه و شهرسازی تا ۱۷ دی ماه متعهد شده لیست خانه های خالی با کاربری مسکونی شناسایی شده را به سازمان مالیاتی ارائه کند تا روند اجرای طرح سریعتر پیش رود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =