امارات متحده عربی به‌ عنوان یک کشور فروشنده نفت و بدون صنایع شناخته می‌شود با این‌ حال، امارات با انتخاب وزیر هوش مصنوعی به قطب این حوزه در منطقه تبدیل شده است.

امارات؛ از فروش نفت تا قطب هوش مصنوعی خاورمیانه

به گزارش کارآفرین نیوز،بر اساس گزارش شرکت پرایس واتر هاوس کور پرز سهم هوش مصنوعی در اقتصاد جهان به ۱۵.۷ تریلیون دلار در سال ۲۰۳۰ خواهد رسید. از طرفی تاثیر بالقوه هوش مصنوعی در خاورمیانه بالغ بر ۳۲۰ میلیارد دلار و رشد سالانه این صنعت ۲۰ تا ۳۴ درصد خواهد بود.

در میان کشورهای خاورمیانه، امارات متحده عربی تا سال ۲۰۳۰ با ۱۴ درصد دارای بیشترین تاثیر هوش مصنوعی بر تولید ناخالص داخلی خواهد بود.

هوش مصنوعی

همچنین سهم هوش مصنوعی در تولید ناخالص داخلی خاورمیانه نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۳۰، سهم ساخت و تولید ۱۲.۴ درصد، انرژی، بخش عمومی شامل سلامت و آموزش ۱۸.۶ درصد و سهم فناوری، رسانه و ارتباطات ۱۴ درصد خواهد شد.

هوش مصنوعی

دولت‌های و شرکت‌های حاضر در منطقه خاورمیانه باتوجه‌به انقلاب صنعتی چهارم در حال حرکت به سمت فناوری‌های پیشرفته و هوش مصنوعی هستند.

در واقع یا باید بر اساس فناوری‌های تحول‌آفرین حرکت کرد و یا از بازار تجارت جهانی عقب ماند و رشد اقتصادی خود را فدای عدم توجه به فناوری‌های نوین کرد.

تخمین‌ها نشان می‌دهد دو درصد از سود جهانی تا سال ۲۰۳۰ هوش مصنوعی به منطقه خاورمیانه تعلق دارد. به عبارت ۳۲۰ میلیارد دلار که پیش‌بینی‌ها حکایت از این دارد که امارات متحده عربی و عربستان بیشترین سود را از این بخش خواهند برد.

درواقع این دو کشور به دلیل سرمایه‌گذاری در هوش مصنوعی این امکان را برای خود فراهم کرده‌اند.

امارات متحده از سال ۲۰۱۷ به سمت هوش مصنوعی حرکت کرد و بر اساس برنامه دیجیتالی سازی امارات، مقرر شد تا پایان سال ۲۰۲۱ نامه‌نگاری کاغذی این کشور کاملاً حذف شود.

حذف این فرایند کاغذبازی، ۲۵۰ میلیون مکاتبه سالیانه که نیازمند ۱۹۰ میلیون ساعت کار و یک میلیارد کیلومتر سفر بود را در امارات حذف کرد.

هوش مصنوعی در امارات

نکته جالب دیگر در خصوص امارات این بوده که هم‌زمان با تدوین برنامه هوش مصنوعی این کشور، اولین وزیر هوش مصنوعی این کشور نیز منصوب شد که نشان از تاکید فراوان برای دیجیتالی شدن امارات است.

شهر هوشمند دبی یکی از اولین برنامه‌های امارات جهت تغییرات دیجیتال بود. براین‌اساس از سال ۲۰۱۷ یک آزمایشگاه هوشمند هوش مصنوعی برای آموزش کارمندان بخش دولتی و خصوصی راه‌اندازی شد.

زندگی هوشمند، اقتصاد هوشمند و گردشگری هوشمند سه مؤلفه اصلی شهر هوشمند دبی است.

امارات به دنبال این است که تا سال ۲۰۳۰ حدود ۲۵ درصد از حمل‌ونقل شهری خود را هوشمند سازد. کاهش ۴۴ درصدی در هزینه حمل‌ونقل، کاهش ۱۲ درصدی در تولید آلاینده‌های کربنی و کاهش ۲۵ درصدی در تصادفات از برنامه‌های این کشور است.

دیجیتالی شدن خدمات عمومی در امارات نیز بسیار موفق بوده است. این کشور در طی سه مرحله تحولی شگرفی در دیجیتالی شدن خدمات عمومی را محقق ساخته است.

هوش مصنوعی در امارات

از سوی دیگر برنامه‌های هوش مصنوعی با استفاده از پردازش زبان طبیعی، باهدف پاسخگویی به تماس‌های مشتریان و پرسش‌های مربوط به خدمات بانکی، از برنامه‌های امارات برای تکمیل هوشمندسازی بانکداری خود است.

نکته دیگر در خصوص حمایت‌های امارات از حوزه هوش مصنوعی، به اهدا جایزه هوش مصنوعی و رباتیک در خدمت انسان مربوط بوده که این جایزه جهت تشویق برنامه‌ها و نوآوری‌های خلاقانه هوش مصنوعی و افزایش آگاهی جامعه صورت می‌گیرد.

از طرفی امارات با مشکل کمبود نیروی انسانی مواجه است و بر اساس اعلام مقامات این کشور، به‌زودی صاحبان استارت‌آپ‌ها به‌خصوص در حوزه هوش مصنوعی در سراسر جهان قادر هستند، به این کشور سفرکرده و پس از تأیید طرح خود، اقامت دائم این کشور را دریافت نمایند.

امارات متحده عربی که همواره توسط رسانه‌ها کشور فروشنده نفت معرفی می‌شود و درعین‌حال از نیروی تحصیل‌کرده و خلاق برخوردار نیست در طی ۵ سال به چنین جایگاهی در هوش مصنوعی دست پیدا کرده است.

از طرف دیگر تجربه پیاده‌سازی برنامه‌های مختلف در امارات نشان می‌دهد آنها با برنامه‌ریزی صحیح که البته توسط کشورهای دیگر نوشته می‌شود، به اهداف مدنظر خود دست خواهند یافت.

هوش مصنوعی در امارات

در کنار امارات کشور ما ایران نیز قرار دارد که البته با تحریم‌های مختلفی مواجه است بااین‌وجود محققان داخلی پیشرفت‌های خیره‌کننده‌ای در هوشمندسازی ارائه کرده‌اند.

پیشرفت‌هایی که در شرایط تحریمی و عدم حمایت صورت‌گرفته است. مطمئناً حمایت از طرح‌های مربوط به هوش مصنوعی در کشور ایران را قادر خواهد ساخت، مسیر پیشرفت در این حوزه را با سرعت بسیار بالا طی کند.

نسخه‌های پزشکی کاغذی، دریافت کپی مدارک در بانک‌ها و ادارات، صدور جریمه کاغذی برای رانندگان، ثبت‌نام از دانشجویان و دانش‌آموزان با دریافت کپی مدارک و ... شرایط فعلی کشور ما بوده که نشان می‌دهد ما با هوشمندسازی فرایندها فاصله بسیاری داریم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =