اقتصاددانان معتقدند در صورت تداوم پاندمی، بازار کار در سال ۲۰۲۲ نیز روند امیدوار کننده‌ای نخواهد داشت، با این حال افرادی که به تکنولوژی روز دنیا تسلط دارند، شانس بهتری برای کار خواهند داشت.

پیش‌بینی وضعیت بازار کار جهان در سال ۲۰۲۲

به گزارش سی ان بی سی، اقتصاددانان می گویند شرایط حاکم بر بازار کار در سال ۲۰۲۱، با گسترش موج ابتلا به سویه جدیدِ اُمیکرون، در سال ۲۰۲۲ نیز همچنان ادامه خواهد داشت.

وزارت کار آمریکا با توجه به گزارش های آماری تعدیل و جابجایی نیروی کار اعلام کرد: تنها در نوامبر ۲۰۲۱، بیش از ۴ میلیون و پانصد هزار نفر، شغل خود را از دست دادند یا با میل خود، آن را ترک کردند. این رقم که بیش از ۳ درصد آمار نیروی کار را در بر می گیرد، تاکنون در این مدت کوتاه سابقه نداشته است. در ماه سپتامبر نیز ۴ میلیون و چهارصد هزار نفر کار خود را تغییر یا از دست داده بودند.

ترک کار ۴.۵ میلیون آمریکایی در نوامبر ۲۰۲۱

این تعدیل نیرو یا ترک کار بیشتر در بخش هایی که دستمزد کمتری دریافت می شود مشاهده می شود مانند بخش های صنایع غذایی و خدمات غذا، بخش های مراقبت های بهداشتی و مددکاری اجتماعی، حمل و نقل، انبارداری، تاسیسات و خدمات عمومی.

بازار کار جهان

روند بی‌سابقه تعدیل نیروی کار

راچا ونکودر؛ اقتصاددان ارشد موسسه تحلیلی امسی گلس می گوید: معمولا" هر سال در ماه نوامبر، بازار کار شاهد افزایش آمار تعدیل یا تغییر نیروی کار بوده است. اما در نوامبر ۲۰۲۱، روند افزایشی آمار همه را متعجب کرده است. روندی که تاکنون سابقه نداشته است.

موسسه تحلیلی امسی گلس، مرکز بین المللی مستقل تحلیل آمار بازار جهانی کار و تاثیر آن بر روند اقتصاد دنیا است.

گرچه ونکودر می افزاید: در عین حال، آمارها نشان می دهد بیش از ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر نیز در نوامبر ۲۰۲۱، کار قبلی خود را رها کردند و شغل مطلوب تری با شرایط کاری بهتر و دستمزد بیشتر پیدا کرده اند.

در نیمه دوم سال ۲۰۲۱، اقتصاد آمریکا شاهد رکورد جدیدی در تعدیل و تغییر نیروها در مدت کوتاه بوده است، به گونه ای که به دوران "موج استعفا" (great resignation) معروف شده است. این روند که به دوران Big Quit نیز شهرت یافته است در دوران شیوع ویروس دلتا، ابتدا در آمریکا و سپس در سایر کشورها شدت بیشتری یافت.

کووید - ۱۹ و بازار کار

به نظر می رسد با افزایش شمار مبتلایان کرونا در زمستان، این روند تغییر نخواهد کرد و شاهد افزایش آمار تعدیل یا جابجایی نیرو باشیم.

بیکاری

تازه ترین آمار JOLTS‌ نشان می دهد ماندگاری پاندمی و افزایش تعداد مبتلایان فقط موجب لغو پروازهای بین المللی در زمان تعطیلات سال نو نشده است، بلکه کمبود نیروی کار را نیز در پی داشته است. بسیاری از مدارس و کسب و کارها نیز به دلیل افزایش ابتلای معلمان و کارکنان، فعالیت های خود را به صورت موقت به حالت تعلیق درآورده اند.

آمار JOLTS؛ نشان دهنده فرصت های شغلی موجود در حوزه های مختلف کاری است.

بازار کار در سال ۲۰۲۲

اقتصاددانان پیش بینی می کنند رقابت برای جذب نیروی کار نخبه و خِبره در سال ۲۰۲۲ بین کارفرمایان افزایش یابد. ونکودر در همین رابطه می افزاید: شرکت هایی که از منابع مالی بهتر و شرایط کاری مناسب تری برخوردارند و می توانند امنیت شغلی کارکنان را تضمین کنند قطعا" برنده این رقابت خواهند بود.

جذب نیروی کار

پاندمی نشان داد افرادی که به تکنولوژی های روز دنیا تسلط دارند از موقعیت های کاری بهتری در شرایط پیش بینی نشده برخوردارند. فرصت های شغلی بیشتر و بهتری در بخش های مالی و بیمه ایجاد شد، اما آمار در بخش رستوران ها و صنایع غذایی، صنایع ساختمانی و کالاهای غیر مصرفی ناامید کننده بود که پیش بینی می شود در صورت تداوم پاندمی، این روند نیز ادامه داشته باشد.

آمار فرصت‌های شغلی

به ازای هر ۱۰۰ فرصت شغلی موجود، فقط ۶۵ نیروی کار بیکار وجود دارد که این آمار در فوریه ۲۰۲۰، هشتاد و دو نفر بیکار به ازای هر ۱۰۰ فرصت شغلی اعلام شده بود.

به گزارش سی ان بی سی؛ ران هتریک اقتصاددان برجسته معتقد است: با افزایش شمار بازنشستگان نسل بِیبی بومر (Baby Boomers)، کاهش تعداد نیروی کار در میان نسل هزاره و کاهش آمار زاد و ولد در کنار کاهش تعداد مهاجرت ها به نظر نمی رسد بحران بازار کار در سال ۲۰۲۲ هم کاهش یابد.

بیبی بومر؛ به نسل بعد از جنگ جهانی دوم و ازدیاد زاد و ولد در آمریکا (سال های ۱۹۴۶ تا ۱۹۶۴) اطلاق می شود که اغلب آنها اکنون، در حال بازنشستگی هستند. نسل هزاره نیز به نسل پس از آن و نسل فناوری اطلاق می شود.

قرار است جمعه ۷ ژانویه ۲۰۲۲ نیز آمار فرصت های شغلی ایجاد شده در ماه دسامبر ۲۰۲۱ منتشر شود که تاثیر شیوع اُمیکرون را نیز بررسی خواهد کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.