روند تغییرات نرخ بیکاری در سه ماه سوم سال جاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به سال گذشته، ۰.۵ درصد کاهش یافته و تعداد بیکاران به ۲ میلیون و ۳۰۳ هزار نفر و شاغلان نیز به ۲۳ میلیون و ۵۳۵ هزار نفر رسید.

نرخ بیکاری فصل پاییز به ۸.۹ درصد رسید

به گزارش کارآفرین نیوز، مرکز آمار کشور در گزارش فصلی خود نرخ بیکاری کشور را بررسی کرده است.

براساس این گزارش، در پاییز۱۴۰۰ به میزان ۴۰.۹ درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند.

نمودار بازار کار پاییز 1400

جمعیت شاغلین ۱۵ ساله و بیشتر در این فصل ۲۳ میلیون و ۵۳۵ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۱۲۲ هزار نفر افزایش داشته است. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در پاییز سال جاری، بخش خدمات با ۴۹.۹ درصد بیش‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۳۴.۷ درصد و کشاورزی با ۱۵.۴ درصد قرار دارند.

نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله حکایت این دارد که ۲۳.۶ درصد از فعالان این گروه سنی در پاییز ۱۴۰۰ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل ۰.۱ درصد کاهش یافته است.

نموار نرخ بیکاری جوانان

بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ۱۸ تا ۳۵ ساله نیز نشان می‌دهد که در پاییز سال جاری ۱۶.۱ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده‌اند. این در حالی است که تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد این نرخ نسبت به پاییز ۱۳۹۹ به میزان ۰.۴ درصد کاهش یافته است.

علاوه بر این، بررسی سهم اشتغال ناقص جمعیت ۱۵ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که در پاییز سال جاری ۱۰.۶ درصد جمعیت شاغل، ‌ به دلایل اقتصادی نظیر فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و… کم‌تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ۳۷.۴ درصد از شاغلین ۱۵ ساله و بیش‌تر، بیش از ۴۹ ساعت در هفته کار کرده‌اند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =