نرخ بیکاری ۱۱ استان کشور در فصل پاییز امسال دو رقمی و بیکاری در سایر استان‌ها تک رقمی بوده و شکاف بین نرخ بیکاری استان‌ها نیز به ۱۰ درصد رسید، با این وجود ۳۷.۳ میلیون نفر از جمعیت در سن کار کشور، فعالیت اقتصادی ندارند.

۳۷.۳ میلیون نفر از جمعیت کشور فعالیت اقتصادی ندارند!

به گزارش کارآفرین نیوز، بررسی جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران از وضعیت بازار کار کشور در فصل پاییز امسال در استان های مختلف کشور نشان می دهد که نرخ بیکاری کل از ۹.۴ درصد در پاییز ۱۳۹۹ به ۸.۹ درصد در فصل پاییز ۱۴۰۰ کاهش یافته است.

بر پایه این گزارش، نرخ بیکاری ۱۱ استان کشور در فصل پاییز امسال دورقمی و نرخ بیکاری در بقیه استان ها تک رقمی بوده است. بالاترین میزان نرخ بیکاری در فصل سوم امسال برای استان هرمزگان به میزان ۱۵.۳ درصد و کمترین میزان بیکاری نیز برای استان خراسان رضوی به میزان ۵.۳ درصد برآورد شده است. بنابراین فاصله و شکاف نرخ بیکاری بین استان های کشور در پاییز امسال به ۱۰ درصد رسیده که این میزان شکاف قابل توجه است.

فاصله نرخ بیکاری استان های کشور فصل پاییز سال گذشته ۱۰.۴ درصد بوده که این میزان در فصل پاییز امسال به میزان ۴ دهم درصد کمتر شده است. از نکات حائز اهمیت در گزارش مرکز آمار ایران، جمعیت غیرفعال کشور به تعداد ۳۷ میلیون و ۳۱۷ هزار نفر است که به بیان دیگر، حدود ۶۰ درصد از جمعیت در سن کار کشور، هیچگونه فعالیت اقتصادی انجام نمی دهند.

در نقطه مقابل، ۲۵ میلیون و ۸۳۸ هزار نفر از جمعیت کشور معادل ۴۰.۹ درصد دیگر، دارای فعالیت اقتصادی بوده و در واقع گردش چرخ های تولید و صنعت و اشتغال کشور بر پایه فعالیت این گروه بنا نهاده شده است. به صورت کلی، در استان های کشور طی پاییز امسال ۲ میلیون و ۵۰۵ هزار نفر دارای اشتغال ناقص بوده اند که انجام فعالیت شغلی آنها، تامین کننده مخارج مورد نیازشان نیست.

۱۵ میلیون و ۷۸۱ هزار نفر در طول هفته ۴۴ ساعت و بیشتر از آن کار می کنند که باید این گروه را فعال ترین گروه شاغلان کشور دانست. ۷ میلیون و ۱۱۷ هزار نفر نیز تمایلی به کار اضافه ندارند و در طول هفته کمتر از ۴۴ ساعت تعیین شده در قانون کار، فعالیت دارند.

رسیدگی به وضعیت بیکاران و اشتغال جوانان قطعا یکی از اساسی ترین چالش های دولت سیزدهم خواهد بود که می توان گفت بالاترین میزان درخواست جامعه از مسئولان و مقامات دولتی نیز به بحث اشتغال و چاره اندیشی برای اشتغال جوانان باز می گردد. از اینرو، دولت باید برنامه های موثری را برای خروج بازار کار از وضعیت فعلی طراحی و عملیاتی کند.

جدول نرخ بیکاری استان ها در پاییز 1400

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =