یک کارشناس بازار خودرو با اشاره به افزایشی بودن روند قیمت‌ها در بازار خودرو طی ماه‌های پایانی سال، گفت: تا زمانی که نرخ تورم کاهش نیابد، نمی‌توان انتظار واقعی سازی قیمت‌ها در بازار خودرو را داشت.

پیش‌بینی وضعیت بازار خودرو تا پایان سال ۱۴۰۰

فربد زاوه در گفتگو با کارآفرین نیوز، در خصوص پیش بینی وضعیت بازار خودرو تا پایان سال ۱۴۰۰ تصریح کرد: در حال حاضر قیمت ها در بازار خودرو افزایشی است و خبری از کاهش قابل توجه نرخ محصولات داخلی و خارجی نیست.

وی افزود: اکنون جنس افزایش قیمت ها در ایران از رابطه عرضه و تقاضا خارج شده و تغییرات قیمتی بر اساس نرخ تورم صورت می گیرد؛ بنابراین تا زمانی که رشد تورم داریم، قیمت ها هم در بازار خودرو و سایر بازارها افزایشی هستند.

این کارشناس بازار خودرو اظهار کرد: برخی معتقدند که افزایش عرضه خودرو به خصوص در آستانه عید نوروز می تواند از افزایش قیمت ها در بازار جلوگیری کند اما در واقع، افزایش عرضه فقط در کوتاه مدت و به صورت محدود باعث کُند شدن روند افزایش قیمت می شود، اما آن را متوقف نمی کند.

زاوه ادامه داد: تا زمانی که نرخ تورم کاهش پیدا نکند و وضعیت اقتصادی کشور بهبود نیابد، نمی توان انتظار کاهش و واقعی سازی قیمت ها را داشت.

خودرو

این کارشناس بازار خودرو خاطرنشان کرد: در حال حاضر به دلیل شرایط اقتصادی و وجود تحریم ها، پروسه تولید در صنعت خودرو زیان ده است و اگر این زیان جبران نشود، وضعیت بازار خودرو بهبود پیدا نمی کند و افزایش عرضه نمی تواند خروجی مثبتی داشته باشد. لازم است با شرکت های زیان ده بر اساس استانداردهای تعیین شده برخورد شود و اگر قرار است این زیان دهی ادامه دار باشد، این شرکت ها باید تعطیل شوند و جلوی ادامه فعالیت آن ها گرفته شود.

وی با اشاره به آزادسازی واردات خودرو، گفت: آزادسازی واردات به مانند مُسَکن فقط برای مدت کوتاهی می تواند روی وضعیت قیمت ها در بازار خودرو تاثیرگذار باشد چون توان مقابله با تورم عمومی را ندارد و بعد از مدتی باز هم شاهد افزایش قیمت ها خواهیم بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.