اگر حسابرس متوجه خطاها یا محاسبات غلط عمدی (برای مثال کلاهبرداری مدیران شرکت) در هنگام بررسی اظهارات مالی اشخاص یا شرکت‌ها نشود، ریسک حسابرسی اتفاق افتاده است.

دو دلیل بروز ریسک در حسابرسی شرکت‌ها

به گزارش کارآفرین نیوز، دو نوع عمومی از ریسک حسابرسی وجود دارد: یکی ریسک مربوط به ارزیابی اشتباه داده ها و اطلاعات مالی است و دیگری ریسک مربوط به اظهارات و نظرات حسابرس است که از ارزیابی اشتباه اطلاعات و داده های مالی صورت می گیرد.

شرکت های سهامی برای ایجاد اطمینان از اینکه اظهارات مالی و گزارش های آن ها درست است، ملزم به ارائه صورت های مالی حسابرسی شده خود هستند.

حسابرسان بعد از ارزیابی اطلاعات و صورت های مالی شرکت، نظر خود را در مورد کیفیت و درستی این اطلاعات به مراجع نظارتی و عموم سهامداران اعلام می کنند.

در کشور آمریکا، شرکت های بزرگ معمولاً یکی از ۴ شرکت بزرگ حسابداری این کشور به نام های Pricewaterhouse Coopers ,KPMG , Emst & Young , Deloitte Touche Tohmastu را برای حسابرسی های داخلی خود به خدمت می گیرند.

صورت های مالی

پیش از آن شرکت Arthur Anderson یکی دیگر از شرکت هایی بود که سهم بزرگی در حسابرسی شرکت های آمریکایی به عهده داشت، اما به خاطر نقش آن در رسوایی شرکت Enron و نادیده گرفتن تخلفات مالی این شرکت، فعالیتش از سوی نهادهای ناظر متوقف شد، بر اساس گزارش ها در سال ۲۰۰۸، این ۴ شرکت بزرگ، ۹۸ درصد حسابرسی شرکت های آمریکایی با درآمد سالانه بیش از یک میلیارد دلار بر عهده داشتند.

در ایران سازمان حسابرسی بزرگ ترین موسسه حسابرسی به حساب می آید که وظیفه حسابرسی شرکت های دولتی را بر عهده دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =