صدور مجوز ساخت مسکن جدید برای واحدهای متراژ بزرگ در تابستان امسال افزایش یافته به نحوی که تعداد مجوزهای صادر شده برای واحدهای تا ۱۰۰ متر در ۱۶ استان تنها ۱۴۰ مورد بوده و در تهران نیز فقط ۷۳ مجوز ساخت متراژ پایین صادر شد.

صدور ۱۰۰ مجوز ساخت مسکن بالای ۵۰۰ متر در تهران

به گزارش کارآفرین نیوز، خانه دار شدن یکی از سنگین ترین هزینه های بیشتر خانواده ها محسوب می شود و افراد برای خرید واحد مسکونی به ویژه در کلانشهرها و مناطق گرانتر، باید هزینه های زیادی را متقبل شوند. در عین حال، بخش قابل توجهی از متقاضیان مسکن، امکان تامین هزینه لازم برای خانه دار شدن را به دلیل گرانی مستمر مسکن ندارند.

رشد حاشیه نشینی، مهاجرت از شهرهای بزرگ، اجاره نشینی و ناتوانی در پرداخت مخارج مربوط به بخش مسکن که به گفته وزیر راه و شهرسازی در تهران تا ۷۰ درصد کل مخارج خانوار را نیز در بر می گیرد، نشان دهنده افزایش هزینه ها در بخش مسکن و ناتوانی بخشی از جامعه در تامین این مخارج است.

برنامه خانه‌دار شدن افراد فاقد مسکن

دولت سیزدهم در مدت اخیر برای رفع مشکل خانه دار شدن گروه هایی که توان تامین مالی خرید مسکن را ندارند، تسهیلاتی در نظر گرفته و در قالب نهضت ملی مسکن به دنبال کاهش قابل توجه هزینه خانه دار شدن متقاضیان مسکن است. پیش بینی اعطای تسهیلات تا ۴۵۰ میلیون تومان در تهران، حذف مالیات ساخت مسکن تا حد ممکن، تامین زمین برای ساخت و ... از برنامه های حمایتی دولت در این بخش محسوب می شود.

با این وجود، نیاز جامعه به مسکن توقف پذیر نیست و در صورتی که برنامه ساخت ۴ میلیون مسکن دولت در ۴ سال آینده را نیز قابل تحقق بدانیم، بخش قابل توجهی از نیاز به مسکن نیز باقی می ماند. این گروه ها، تلاش می کنند از طریق تبدیل دارایی خود به نقدینگی، دریافت تسهیلات و ... هزینه خرید خانه را فراهم کنند.

نگاهی به جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران از وضعیت ساخت مسکن در تابستان سال جاری نشان می دهد که مجموعا برای ۲۴ هزار و ۸۶۰ واحد مسکونی مجوز ساخت صادر شده که از این تعداد، هزار و ۷۱۵ ساختمان دارای متراژ ۵۰۱ متر و بیشتر بوده است.

۱۷۱۵ مجوز ساخت واحدهای متراژ بزرگ

بر پایه این گزارش، برای ساخت ۴ هزار و ۱۲۶ واحد مسکونی با متراژ ۳۰۱ تا ۵۰۰ متر نیز در تابستان امسال مجوز ساخت صادر شده و ۳ هزار و ۳۰۰ واحد ۲۵۱ تا ۳۰۰ متری نیز مجوز ساخت دریافت کرده است. با وجود اینکه توان خرید بخش قابل توجهی از جامعه، متراژهای پایین است اما سهم واحدهای ۱۰۰ متر و کمتر در صدور مجوزهای ساخت تابستان امسال، هزار و ۶۴ واحد بوده است.

برای شهر تهران در تابستان امسال ۱۴۰۴ مجوز ساخت واحد مسکونی جدید صادر شده که از این تعداد، ۱۰۰ واحد با متراژ ۵۰۱ متر و بالاتر ساخته خواهد شد. با وجود گرانی مسکن در تهران، طی تابستان امسال تنها ۷۳ مجوز ساخت واحدهای ۱۰۰ متر و کوچک تر صادر شده و بقیه درخواست ها برای متراژهای بالاتر از ۱۰۰ متر تا بیش از ۵۰۰ متر بوده است. در صورت ادامه روند ساخت واحدهای متراژ بزرگ در تهران و کل کشور، دستیابی به مسکن برای افراد دارای توان مالی محدود، دشوارتر خواهد شد.

جدول متراژ واحد مسکونی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =