صندوق بین‌المللی پول به مقامات پولی اقتصادهای نوظهور هشدار داد هرچه سریعتر، اقدامات مقابله‌ای و پیشگیرانه خود را برای مقابله با افزایش احتمالی نرخ بهره در آمریکا آغاز نمایند.

هشدار صندوق بین‌المللی پول به اقتصادهای نوظهور

به گزارش رویترز، صندوق بین المللی پول (IMF) اعلام کرد اقتصادهای نوظهور باید آمادگی خود را برای سازگاری با شرایط پس از افزایش نرخ بهره در آمریکا افزایش دهند.

این صندوق هشدار داده است اگر فدرال رزرو تصمیم به افزایش نرخ بهره بگیرد، سریعتر از آنچه تصور می شود بر بازارهای مالی تاثیر خواهد گذاشت و آغازی بر روند خروج سرمایه و کاهش ارزش پول های ملی خواهد شد.

این صندوق همچنین تأکید می کند اگر افزایش نرخ بهره و تشدید سیاست ها با شیب ملایمی صورت پذیرد، این احتمال وجود دارد که اقتصادهای نوظهور بتوانند با سیاست ها و اقدامات پیشگیرانه، شدت تأثیرات را کاهش دهند.

صندوق بین المللی پول

آنچه از شواهد پیدا است، تورم دستمزدها یا گلوگاه های موجود در زنجیره تامین می تواند به افزایش غیر منتظره قیمت ها منجر شود که به افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی آمریکا می انجامد.

صندوق بین المللی پول در بیانیه خود می افزاید: به موازات مقابله با آثار شیوع اُمیکرون، اقتصادهای نوظهور باید خود را برای مبارزه اقتصادی در این عدم ثبات بین المللی هم آماده کنند.

جیمز بولارد؛ رییس بانک فدرال رزرو سنت لوییس در روزهای اخیر اعلام کرد: فدرال رزرو می تواند از ماه مارس ۲۰۲۲ (اسفند) نرخ بهره را افزایش دهد. در صورت ضرورت، بهترین زمانی است که می توان اقدامات مقابله ای با افزایش تورم را آغاز کرد مارس خواهد بود.

به گزارش رویترز، پیش بینی می شد افزایش نرخ بهره با تأخیر آغاز شود نه در سه ماه اول سال. پیش بینی می شود اقتصادهای نوظهوری که استقراض فراوان، نوسانات فراوان نرخ ارز و تراز حساب جاری پایینی دارند، اقدامات مقابله ای پیشگیرانه ای برای کاهش اثرپذیری ارز ملی خود نسبت به دلار انجام داده اند.

این صندوق بین المللی همچنین اعلام کرد اقتصادهای نوظهور که فشار تورمی بیشتری دارند باید بر سرعت اقدامات لازم برای مقابله با احتمالات بیفزایند. صندوق بین المللی پول به کشورهایی که بدهی های خارجی زیادی دارند اخطار داد تا نسبت به پوشش ریسک وقایع احتمالی اقدام نمایند.

این صندوق می افزاید: دولت ها می توانند با اقداماتی از قبیل افزایش تدریجی درآمدهای مالیاتی، منابع پولی خود را تقویت کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.