حدود ۷ میلیون و ۱۰۰ هزار فقره چک در آبان ماه امسال در کل کشور مبادله شد که از این تعداد، بیش از ۶.۴ میلیون وصول و ۶۳۰ هزار فقره نیز برگشت خورد که ۹۶.۵ درصد علت برگشت چک‌ها در این ماه، فقدان موجودی بوده است.

مبادله ۷.۱ میلیون فقره چک در آبان ۱۴۰۰

به گزارش کارآفرین نیوز، بر پایه آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی در آبان ماه امسال حدود ۷.۱ میلیون فقره چک به ارزشی بیش از ۲۵۰۵ هزار میلیارد ریال در کل کشور مبادله شد که این میزان به نسبت ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۳۰.۲ و ۲۴.۹ درصد افزایش یافته است.

بررسی ها نشان می دهد که سهم استان تهران از مجموع چک های مبادله شده در آبان ماه سال جاری، حدود ۲.۲ میلیون فقره به ارزش ۱۲۸۵ هزار میلیارد ریال بود. مجموعا طی آبان امسال، ۴۹ درصد کل چک های مبادله شده مربوط به استان های تهران، اصفهان و خراسان رضوی بود.

۶.۴ میلیون فقره چک وصول شد

طبق آمارهای موجود، در آبان امسال از مجموع حدود ۷.۱ میلیون فقره چک مبادله شده، بیش از ۶.۴ میلیون فقره وصول شد که از لحاظ تعداد معادل وصول ۹۱.۱ درصد و به لحاظ مبلغی معادل ۸۷.۸ درصد بوده است.

با وجود اجرای مقررات سخت گیرانه و اعمال قوانین جدید چک، در آبان ماه امسال ۶۳۰ هزار فقره چک در کل کشور به ارزش حدود ۳۰۵ هزار میلیارد ریال برگشت خورد که به نسبت مهر ماه امسال، در تعداد ۳۲.۵ درصد افزایش یافته است.

بر اساس داده های نمودار زیر، سهم استان های خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، اصفهان و تهران از کل چک های برگشتی آبان ماه امسال به لحاظ تعدادی ۵۴.۷ درصد بوده و مابقی استان ها در چک های برگشتی سهم ۴۵.۳ درصدی داشته اند

نمودار چک برگشتی آبان 1400

۱۱.۳ درصد ارزش کل چک های برگشتی در آبان ماه امسال مربوط به استان تهران بوده است. در عین حال، بیشترین نسبت چک های برگشتی مربوط به استان های کهگیلویه و بویراحمد با ۱۶.۳ درصد، چهارمحال و بختیاری و لرستان هر یک با ۱۲.۴ درصد، کردستان با ۱۲.۳ درصد بوده است.

۳ استان با کمترین میزان چک برگشتی

این گزارش حاکی است، در آبان ماه سال جاری، استان گیلان با ۶.۵ درصد، خوزستان با ۸ درصد و البرز نیز با ۸.۱ درصد؛ کمترین نسبت چک های برگشتی نسبت به چک های مبادله شده را داشته اند.

آمارها نشان می دهد که بیش از ۶۰۸ هزار فقره چک برگشتی در آبان ماه امسال به دلیل فقدان موجودی بوده که این دلیل برگشت چک، ۹۶.۵ درصد علت چک های برگشتی آبان امسال را شامل می شود. در تهران نیز ۹۵.۶ درصد علت برگشت خوردن چک ها، نبود موجودی بوده است.

در آبان ماه امسال، بیش از ۴۶۶ هزار فقره چک رمز دار نیز به ارزشی بالغ بر ۱۹۸۹ هزار میلیارد ریال وصول شد

خلاصه نتایج چک عادی و چک رمزدار در سامانه چکاوک - آبان ۱۴۰۰

مبادله ۷.۱ میلیون فقره چک در آبان ۱۴۰۰

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.