یک کارشناس بازار مسکن با نادرست دانستن برنامه اخذ مالیات از خانه‌های خالی، گفت: زمانی می‌توانیم خانه‌ای را خالی قلمداد و اقدام به اخذ مالیات از آن کنیم، که سهم مسکن در سبد خانوار کمتر از ۸ درصد باشد.

شرایط مالیات ستانی از خانه‌های خالی فراهم نیست

بیت الله ستاریان در گفتگو با کارآفرین نیوز، در خصوص برنامه اخذ مالیات از خانه های خالی اظهار کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر، سهم مسکن در سبد خانوار به بیش از ۶۰ درصد می رسد، نمی توانیم بگوییم که خانه خالی داریم و خواستار اخذ مالیات از آن ها شویم.

ضریب ۵ درصدی خانه‌های خالی در مناطق شهری

وی افزود: اینکه گفته می شود تعداد خانه های خالی به چند هزار واحد می رسد و می توان با اعمال مالیات، این خانه ها را وارد بازار مصرف کرد تصور غلطی است، چرا که اساسا در ایران خانه خالی نداریم.

شرایط مالیات ستانی از خانه‌های خالی فراهم نیست

این کارشناس بازار مسکن ادامه داد: در سال ۱۳۹۵ طی مطالعه آماری که صورت گرفت اعلام شد حدود دو میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد، این در حالی است که بخشی از این خانه ها در شهرها و مناطق گردشگری همچون مازندران، گیلان، اصفهان، شیراز، مشهد و... واقع شده بود و در واقع خالی محسوب نمی شوند و اصطلاحا به آن ضریب خانه خالی می گویند. به نحوی که برآوردها نشان داد ضریب خانه های خالی در مناطق شهرنشین به حدود ۵ درصد و در مناطق گردشگری به حدود ۸ تا ۱۰ درصد می رسد.

وی اضافه کرد: از سویی در همان سال به دلیل ترس از رکود بازار مسکن به دلیل تغییرات قیمتی و افزایش نرخ تورم، بسیاری از سازندگان مسکن اقدام به عرضه پیش از موعد واحدهای مسکونی تازه ساز کردند که این خانه ها در همان سال به عنوان خانه خالی ثبت شدند، این در حالی است که آن واحدها نوساز بودند و هنوز مالکان و مستاجران در این منازل ساکن نشده بودند. از این رو، استناد به چنین آمارهایی برای اعلام تعداد خانه خالی غلط است.

چه زمانی می‌توان از خانه‌های خالی مالیات گرفت؟

ستاریان گفت: به طور معمول زمانی می توانیم خانه ای را خالی قلمداد و اقدام به اخذ مالیات از آن کنیم که سهم مسکن در سبد خانوار کمتر از ۸ درصد باشد، به نحوی که اجاره دادن خانه برای مالکان صرفه اقتصادی نداشته باشد و از طرفی، رشد حاشیه نشینی منفی باشد این در حالی است که اکنون در ایران، سهم مسکن در سبد خانوار بالاست و حاشیه نشینی هم متوقف نشده و مردم برای پرداخت هزینه کمتر مجبورند در اطراف و حاشیه شهرها ساکن شوند تا دسترسی بهتری به مراکز شهری و محل اشتغال خود داشته باشند. از این رو نمی توان آمار دقیقی از خانه خالی ارائه داد و به تبع اقدام به اخذ مالیات از مالکان کرد.

مالیات خانه های خالی

قیمت‌ها در بازار مسکن باید کاهش یابد

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر مشکل کمبود مسکن و بالا بودن سهم مسکن در سبد خانوار را داریم، اظهار کرد: برای حل مشکل مسکن و کاهش سهم آن در سبد خانوارها نیاز است به تولید واحد مسکونی مناسب پرداخته و رشد تورم متوقف و حتی از نرخ آن کاسته شود تا قیمت ها در بازار مسکن (از اجاره بها گرفته تا خرید و فروش خانه) کاهش پیدا کنند و هر خانواده بتواند از سرپناهی امن برخوردار باشد.

این کارشناس بازار مسکن خاطرنشان کرد: اخذ مالیات از خانه های خالی قانون جدیدی نیست که بخواهد در ایران اعمال و اجرایی شود. سال هاست، در کشورهایی که سهم مسکن در سبد خانوار کمتر از ۱۰ درصد است (نه برای درآمدزایی دولت بلکه با هدف بهبود وضعیت بازار) اقدام به اخذ آن می شود، اما در ایران شرایط بازار مسکن متفاوت است و اساسا اجرای چنین قانونی در حال حاضر با توجه به نرخ تورم و سهم مسکن در سبد خانوار بی معنا است.

وی یادآور شد: در حال حاضر قیمت رهن و اجاره مسکن در ایران بالاست و در برخی مناطق بیش از ۱۰ میلیون تومان بابت اجاره ماهانه از مستاجران اخذ می شود که این موضوع رغبت صاحب خانه ها برای اجاره دادن خانه خالی را بالا برده و باعث شده خانه خالی (بجز در مناطق گردشگری) نداشته باشیم. بنابراین اعلام تعداد خانه های خالی و اخذ مالیات از آن ها، چندان ادعای صحیحی نیست.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =