سرپرست معاونت امور گمرکی گمرک ایران از تسریع و تسهیل در ترخیص کالاهای وارداتی به ویژه کالاهای اساسی با توجه به افزایش حجم کار در ماه‌های پایانی سال خبر داد.

۷ تصمیم ضربتی گمرک برای ترخیص کالاهای اساسی

به گزارش کارآفرین نیوز، فرود عسگری با اشاره به صدور بخشنامه ای به گمرکات اجرایی توسط این معاونت گفت: در این بخشنامه از ناظران، مدیران کل و مدیران گمرکات اجرایی خواسته شده تا در صورت لزوم تشریفات گمرکی ترخیص کالاهای اساسی را در ایام تعطیل و خارج از وقت اداری نیز انجام دهند.

براساس اظهار نظر عسگری، در این بخشنامه هفت مورد زیر مورد تاکیده بوده است.
۱- نظارت مستمر بر عملکرد کارشناسان متمرکز به منظور اقدام به موقع در رسیدگی به اظهارنامه‌ها و جلوگیری از ماندگاری اظهارنامه‌ها در کارتابل کارشناسان
۲- احصاء فهرست اظهارنامه‌های در جریان و تعیین تکلیف آنها در اسرع وقت
۳- با توجه به محدودیت تردد کامیون‌ها و افزایش حجم کار در ماه‌های پایانی سال، ضمن رعایت قوانین و تسهیل و تسریع در انجام تشریفات گمرکی، ارائه خدمات در ایام تعطیل و بعد از وقت اداری به خدمت‌گیرندگان مورد انتظار است.
۴- ضمن هماهنگی با سازمان‌های همجوار از جمله استاندارد، قرنطینه، بهداشت و... ترتیبی اتخاذ گردد که مجوزها در کمترین زمان ممکن صادر تا علاوه بر تسریع در ترخیص کالاها، از انباشت کالا در پایان سال نیز جلوگیری به‌عمل آید.
۵- احصاء و شناسایی صاحبان کالاهای موجود در انبارها، به ویژه کالاهای اساسی و پیگیری لازم برای اظهار کالا و ترخیص آنها جهت جلوگیری از تراکم کار در پایان سال


۶- پیگیری و تعیین تکلیف اظهارنامه‌های ترخیص درصدی در اسرع وقت و تهیه و ارسال فهرست آنها به دفتر واردات با ذکر شماره کوتاژ، تاریخ اظهارنامه، نام صاحب کالا، نوع کالا، میزان کالای مانده و آخرین اقدام انجام شده توسط گمرک ظرف حداکثر یک هفته
۷- پیگیری انجام تعهدات و تعیین تکلیف کالاهایی که از محل ماده ۴۲ ق.ا.گ ترخیص گردیده و ارسال فهرست آنها به دفتر واردات با ذکر مشخصات کامل ظرف حداکثر یک هفته.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =