با تداوم دوران پاندمی، ورود فناوری به تمام حوزه‌ها با قدرت بیشتر ادامه دارد که با توجه به عامل اصلی بروز آن، سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه سلامت و درمان بیشتر خواهد شد.

۵ تِرند تکنولوژی سرمایه‌پذیر حوزه سلامت در ۲۰۲۲

در دوسال اخیر بسیاری از استارتاپ های تکنولوژی محور حوزه بهداشت و سلامت، تمرکز خود را بر یافتن راه حل هایی برای مشکلات ناشی از دوران پاندمی معطوف ساخته اند. فوربس با پایش حوزه های مختلف سلامت

از سوی دیگر، محدودیت های قرنطینه ای موجب ورود و گسترش چشمگیر فناوری های دیجیتال در حوزه سلامت شده است. بنا به گزارش "آینده مراقبت های سلامتی" مرکز مدیریت و اطلاعات سلامت سازمان بهداشت جهانی، پیش بینی می شود در ۵ سال آینده، میزان سرمایه گذاری های بین المللی در بخش تکنولوژی های این حوزه و راه حل ها و درمانهای تکنولوژی محور بیش از ۸۰ درصد افزایش یابد.

برخی از این تکنولوژی ها که امروز هم تا حدودی مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از: پزشکی و طبابت از راه دور (Telemedicine)، پزشکی شخصی سازی شده، ژنومیک و فناوری های پوشیدنی که به میکروکنترلر مجهز شده اند؛ فناوری هایی که همگی از هوش مصنوعی (AI)، پردازش ابری (CC)، واقعیت تعمیم یافته (XR) و یا اینترنت اشیا (IoT) برای ارائه خدمات پزشکی و یا درمان های از راه دور و کنترل شده بهره می برند.

تکنولوژی پزشکی

فوربس با پایش حوزه های مختلف پزشکی، 5 حوزه پررونق علوم پزشکی و درمانی را معرفی کرده است. بنا بر آمار فوربس، در سال ۲۰۲۲ باید شاهد رونق ۵ ترند برجسته در تکنولوژی های حوزه سلامت باشیم:

۱. مراقبت های بهداشتی و سلامتی از راه دور:

میزان درخواستها برای مراقبت های ریموت پزشکی و ویزیت های آنلاین در ماه اول پاندمی از ۰.۱ درصد به ۴۳.۵ درصد افزایش یافت. به گزارش مؤسسه دیلویت (Diloitte)، بسیاری از مردم، این روند را حتی پس از پایان پاندمی نیز ادامه خواهند داد.

در بسیاری از کشورها مانند چین و هند، سرانه تعداد پزشک متخصص بسیار پایین است و ویزیت های آنلاین می تواند کمک شایانی به حفظ جان افراد ساکن در مناطق کم برخوردار نماید.

اما در کشورهای پیشرفته تر، پزشکان با دریافت اطلاعات از طریق تکنولوژی های پوشیدنی که میزان اکسیژن خون، تعداد ضربان قلب و سلایر علائم حیاتی را اندازه گیری می کند می توانند از راه دور نیز به افراد، مشاوره ها یا درمانهای پزشکی برای جلوگیری از پیشرفت بیماری ارائه کنند. به گفته سازمان بهداشت جهانی (WHO)، این پیشرفت می تواند موجب کاهش تعداد مرگ و میر شود.

۲. واقعیت تعمیم یافته (ER) برای آموزش و درمان های کلینیکی و پاراکلینیکی

واقعیت تعمیم یافته؛ یک تکنولوژی چند جانبه که واقعیت مجازی (VR)، واقعیت افزوده (AR) و واقعیت ترکیبی (MR) را در بر می گیرد. همه اینها نه تنها موجب تغییر نگرش ما به دنیا شده است بلکه تغییر شیوه های درمان و حفظ جان انسان ها را در پی خواهد داشت.

هدسِت ها (Headset) و لنزهایی که تا چند سال گذشته در فیلم ها می دیدیم امروز به واقعیت تبدیل شده اند و می توانند موجب طول عمر انسان شوند.

همچنین این هدست ها برای آموزش مهارت های اجتماعی و یادگیری به کودکانی که نیاز به رفتاردرمانی شناختی (CBT) دارند کاربرد بسیار دارد. مثلا" می تواند در تسریع و تسهیل فرایند آموزش تعاملات اجتماعی و مهارت های ارتباطی به کودکان دارای اختلال اوتیسم تاثیرگذار باشد.

تکنولوژی پزشکی

حتی متخصصان به دنبال استفاده فراگیر برای کمک به بیماران اسکیزوفرنی از این فناوری ها هستند. همچنین برای انجام شبیه سازی ها برای کاهش درد های روانی ناشی از ترس جراحی یا درمان های مداخله ای، بیشتر به این فناوری ها توجه خواهد شد.

مثلا یکی از استارتاپ های این حوزه AccuVein‌ است که از این فناوری برای تسهیل رگ گیری در بیماران به ویژه بیماران تصادفی و بدحال استفاده کرده است و از درد بیماران می کاهد.

سیستم هولولنز مایکروسافت (HoloLens) نیز که از فناوری واقعیت ترکیبی (MR) بهره می گیرد تا کنون فقط برای مصارف نظامی مورد استفاده قرار گرفته است. سربازان با استفاده از هدست های مجهز به هولولنز می توانند از وضعیت سلامتی سربازان مانند ضربان قلب یا وضعیت چشمان آنها مطلع شوند. همچنین سیستم تصویربرداری حرارتی این هدست ها که موجب می شود سربازان بدون نیاز به نور در تاریکی هم بتوانند جابجا شوند هم برای کمک به جراحی های اولیه در شرایط بروز حوادث و بلای طبیعی بسیار کمک می کند.

پس از گذشت ۴ سال از آغاز استفاده از هولولنز، متخصصان علم پزشکی با همکاری مایکروسافت به دنبال استفاده از این هدست ها برای آموزش پزشکی و درمان هستند. این هدست ها نه تنها امکان دریافت اطلاعات لحظه ای از وضعیت بیمار به جراحان می دهد بلکه به دانشجویانی که در حال مشاهده عمل های جراحی هستند کمک می کند به صورت کامل و دقیق، روند انجام جراحی را با اطلاعات دقیق از وضعیت بیمار ببینند.

تکنولوژی پزشکی

همچنین استفاده از هدست های واقعیت مجازی برای آموزش ملموس تر به دانشجویان پزشکی و اینترن های جراحی با توجه به تداوم پاندمی، گسترش روزافزونی خواهد داشت. بدین ترتیب نیاز به جلسات تشریح فیزیکی اجساد کمتر خواهد شد. علاوه بر این، ریسک ناشی از انجام اعمال جراحی توسط اینترن های تازه کار کاهش می یابد.

۳. تفسیرهای دقیق تر برای تجویزهای کارآمدتر با استفاده از هوش مصنوعی

استفاده از هوش مصنوعی در تشکیل پرونده های دقیق پزشکی، عکس های رنگی، سی تی اسکن (CT) و ام آر آی (MRI) در سال ۲۰۲۲ رواج بیشتری خواهد داشت. هوش مصنوعی می تواند به جمع آوری اطلاعات دقیق مانند آمار لحظه ای مبتلایان کرونا، توزیع جمعیتی واکسیناسیون، اطلاعات ژنومیک سلول ها، و حتی خواند و تعبیر نسخه پزشکان کمک کند.

مثلا" Babylon Health نیز از چت بات (Chatbot) هوش مصنوعی استفاده می کند که از قابلیت پردازش زبان طبیعی برخوردار است.

چت بات

پزشکی پیشگیری؛ حوزه دیگری است که در سال ۲۰۲۲، بسیار مورد توجه خواهد بود. این حوزه پزشکی، به جای آنکه به دنبال یافتن درمان پس از بروز همه گیری باشد به دنبال پیش بینی احتمال وقوع همه گیری است تا بتواند از میزان شیوع بکاهد یا میزان آمادگی بیمارستان ها و مراکز درمانی را افزایش دهد. ضمن آنکه می تواند به افراد دارای بیماری های خاص، خدمات اختصاصی تری در جهت عود یا تشدید بیماری پیشنهاد دهد.

۴. دیجیتال تویین و شبیه سازی

استفاده از تکنولوژی دوقلوی دیجیتال یا همانند دیجیتال (Digital Twin) در بسیاری از صنایع و حوزه ها در حال گسترش است. این تکنولوژی از حدود ۲۰ سال پیش وجود داشته است اما با گسترش اینترنت اشیا (IoT)، استقبال فراوانی از آن شده است. دیجیتال تویین ها؛ دوقلوی مجازیِ هر آنچه در دنیا، وجود فیزیکی دارد تلقی می شوند.

در حوزه پزشکی نیز ایده "بیمار مجازی" با استفاده از شبیه سازی دیجیتال محقق شده است. دیجیتال تویین حوزه پزشکی، همان بیمار مجازی است که درد و واکنش های مشابه بیمار خواهد داشت و با اطمینان خاطر بیشتر می توان روش آزمون وخطا برای تجویز دارو انجام داد بدون آنکه جان انسانی در معرض خطر قرار گیرد. علاوه بر این هزینه های گزاف آزمایش های انسانی یا حیوانی را در پی نخواهد داشت.

تکنولوژی پزشکی

بیمار مجازی، کمک بزرگی به پیشرفت علم پزشکی و تولید داروهای جدید خواهد کرد. به عنوان مثال، پروژه Neurotwin؛ یک پروژه راهبردی اتحادیه اروپا (EUP) است که جمعی از دانشمندان حوزه بیوفیزیک، دینامیک غیرخطی، مهندسی شبکه، عصب شناسی و اخلاق پزشکی روی کنش و واکنش های الکتریکی سلول های مغز تحقیق می کنند و امید می رود به ثمر نشستن نتیجه تحقیقات آنها، پیشرفت بزرگی در درمان بیماران مبتلا به آلزایمر ایجاد کند. بیمار مجازی می تواند روند مشاهده نتیجه تحقیقات و درمان ها را سرعت ببخشد.

۵. پزشکی فردی و ژنومیک

تا سالها، درمان ها و داروها برای بیماری در بیماران مختلف تقریبا" مشابه تجویز می شد بدون آنکه به سایر بیماری های زمینه ای بیمار، توجه جدی شود.

گسترش تکنولوژی های مدرن مانند هوش مصنوعی، دیجیتال توین ها و ژنومیک به گسترش رویکردی شخصی تر در فرایند درمان هر بیمار کمک می کند.

به طور مثال، مرکز پزشکی Empa‌ در سوئد برای تشخیص دُز دقیق مُسکّن (مانند فنتانیل که مشابه مرفین است) برای هر بیمار، از هوش مصنوعی و نرم افزارهای مدلسازی استفاده می کند. این موضوع برای بیماران مبتلا به بیماری های خاص و مزمن که درد فراوانی تحمل می کنند و به صورت مکرر از داروهای مسکن استفاده می کنند بسیار اهمیت دارد.

شرکت داروسازی دانمارکی Novo Nordisk نیز با همکاری شرکت سلامت دیجیتال Glooko، تیمی برای طراحی نرم افزارهای فردی ویژه بیماران دیابتی تشکیل داده است که پیشنهادات تخصصی ویژه هر فرد بر اساس سطح خون روزانه و سایر عوامل زمینه ای ارائه می دهد.

پزشکی پیشگیری

ژنومیک؛ علم مطالعه ژن های فردی نیز در گسترش حوزه پزشکی فردی نیز بسیار موثر خواهد بود. نوتریژنومیک (Nutrigenomics) نیز شاخه ای از علم ژنومیک است که تأثیر تغذیه را بر ژن های افراد بررسی می کند که پیش بینی می شود در سال ۲۰۲۲، سرمایه گذاری های وسیعی در این حوزه صورت گیرد که می تواند در آینده، بر نحوه تغذیه افراد بر اساس ژن ها اثرگذار باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =