مرکز پژوهش‌های مجلس با برشمردن برخی مباحث مربوط به طرح جهش تولید مسکن، نگاه تک بعدی به ساخت مسکن ارزان قیمت و نامشخص بودن قیمت تمام شده را از جمله نقدهای مرتبط با طرح ساخت مسکن دولت اعلام کرد.

سوالاتی درباره طرح جهش تولید مسکن

به گزارش کارآفرین نیوز، موضوع ایجاد ۴ میلیون مسکن جدید در ۴ سال، از ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم مطرح و برای آن برنامه ریزی شده است. تاکنون بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در کل کشور متقاضی مشارکت در طرح نهضت ملی مسکن شده اند. دولت از طریق پرداخت تسهیلات بانکی و همچنین حذف قیمت زمین و مالیات مسکن تا حد ممکن، در تلاش است تا برای اقشار فاقد مسکن، خانه تهیه کند.

با این وجود، موضوع مسکن با افزایش هزینه های مربوط به خرید در طول سال های اخیر، باعث شده تا درصد بسیار زیادی از متقاضیان مسکن، امکان تامین هزینه های خانه دار شدن را به ویژه در کلانشهرها نداشته باشند. روز سه شنبه هفته جاری، رییس مجلس شورای اسلامی در صحن علنی مجلس با اشاره به چالش های حوزه مسکن، اظهار داشت: در حوزه مسکن با چالش اجرا و پیاده سازی سیاست ها مواجه هستیم.

رییس مجلس: برخی ۱۲۰ ساله هم خانه‌دار نمی‌شوند!

قالیباف ادامه داد: اگر این سیاستگذاری درست شود مباحث اقتصادی در حوزه مسکن نیز کنترل می شود. در غیر اینصورت برخی از اقشار با درآمدهای امروز تا ۱۲۰ سال آینده هم صاحب مسکن نخواهند شد.

بر پایه این گزارش، دست نیافتنی شدن مسکن برای بخشی از اقشار و دهک های جامعه که مورد اشاره رئیس مجلس نیز قرار گرفته، تنها با حمایت های جدی و موثر دولت می تواند حل شود. اگر هدف گذاری ساخت سالیانه یک میلیون مسکن جدید برای اقشار نیازمند اجرایی شود که می توان به رفع مسئله مسکن برخی گروه های اجتماعی امیدوار بود، در غیر اینصورت بخشی از جامعه از دایره امکان خانه دار شدن به دلیل ناتوانی در تامین مالی برای همیشه بیرون خواهند ماند.

جهش تولید مسکن

مرکز پژوهش های مجلس با بررسی قانون جهش تولید مسکن، برخی پیش نیازها و الزامات را در این زمینه برشمرد. در بخشی از نتایج تحقیق صورت گرفته توسط مرکز پژوهش های مجلس آمده است: قانون جهش تولید مسکن که در شهریور امسال توسط شورای نگهبان تایید شد، قطعا نقش موثری را در ترسیم آینده ایران اسلامی خواهد داشت.

ضعف‌های طرح جهش تولید مسکن

بنابراین تحقق آرمان های گام دوم انقلاب و همچنین شکل گیری آرمانشهر ایرانی - اسلامی را می توان در گرو نحوه اجرای طرج جهش تولید مسکن دانست. در بررسی های صورت گرفته توسط مرکز پژوهش های مجلس بر تجربه ۱۵ ساله کشور در اجرای طرح های بزرگ مسکن اشاره شده و همچنین به نقاط قوت طرح دولت برای خانه دار شدن اقشار نیازمند جامعه از جمله کم کردن هزینه مربوط به زمین، برنامه ریزی برای بانک ها در اعطای تسهیلات طرح جهش مسکن و ارائه تخفیفاتی در اجزای گوناگون ساخت مسکن اشاره شده است.

طبق بررسی مرکز پژوهش های مجلس، از نقاط ضعف اینگونه طرح های مسکن سازی می توان به کم توجهی به زیرساخت ها و دنبال کردن صرف تولید مسکن ارزان قیمت اشاره کرد. در عین حال، نامشخص بودن مکان و موقعیت ملک، ابهام در قیمت تمام شده، میزان مشارکت متقاضی، مشخص نبودن شرایط تحویل و ... نیز از دیگر ضعف های اینگونه طرح ها است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =