طرح پیشنهادی اتحادیه‌ اروپا برای طبقه‌بندی انرژی هسته‌ای و گاز طبیعی به‌ عنوان منابع انرژی سبز، نگرانی در میان حامیان محیط‌ زیست ایجاد کرده است.

طرح جنجالی هسته‌ای - گازی اتحادیه اروپا

به گزارش کارآفرین نیوز، اتحادیه‌ اروپا در حال تنظیم طرحی است تا بعضی از نیروگاه‌های هسته‌ای و گاز طبیعی را در شمار سرمایه‌گذاری‌های سبزی قلمداد کند. این طرح تحول‌آفرین می‌تواند به اروپا در قطع انتشار گازهای گلخانه‌ای کمک کند و درصورت تصویب آن، در دهه‌های آتی تجدید حیات نیروگاه‌های هسته‌ای را در این قاره شاهد خواهیم بود.

کمیسیون اروپا اعلام کرده که رایزنی با کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا را برای ارائه‌ تعریف مشترکی از آنچه شامل «سرمایه‌گذاری تجدیدپذیر» می‌شود، آغاز کرده است. طرح نهایی می‌تواند با اکثریت کشورهای عضو اتحادیه یا پارلمان اروپا رد شود.

حامیان این طرح اعتقاد دارند گاز طبیعی و انرژی هسته‌ای می‌توانند انرژی الکتریکی لازم برای اقتصادهای در حال گذار به منابع پاک چون باد و خورشید و فناوری‌های نو مانند استفاده از هیدروژن را تامین کنند.

نیروگاه هسته ای

در این‌ میان، مخالفان معتقدند گاز طبیعی و انرژی هسته‌ای شایسته تایید به‌ عنوان سرمایه‌گذاری سبز نیستند و به دی‌اکسیدکربن حاصل از سوختن گاز طبیعی و خطرات زیست‌محیطی نیروگاه‌های هسته‌ای اشاره می‌کنند.

نکته جالب این بوده که از میان این دو تکنولوژی، انرژی هسته‌ای دستمایه‌ بیشترین اختلافات سیاسی است. فرانسه ائتلافی با حضور کشورهای اروپای‌شرقی (با بیشترین وابستگی به زغال‌سنگ در اروپا) تشکیل داده است تا انرژی هسته‌ای و گاز طبیعی را به‌ عنوان سرمایه‌گذاری تجدیدپذیر معرفی کند. لهستان، مجارستان، بلغارستان و رومانی از جمله‌ این کشورها هستند که در تلاش برای حذف سوخت‌های فسیلی به سرمایه‌گذاری بیشتر بر انرژی هسته‌ای چشم دوخته‌اند.

در طرف مقابل، آلمان به‌ همراه اتریش، لوکزامبورگ، پرتغال و دانمارک نگرانی‌های خود را از احداث نیروگاه‌های هسته‌ای و زباله‌های رادیواکتیو آن‌ها ابراز کرده‌اند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.