گلدمن ساکس از پیش‌بینی قبلی خود در مورد رشد اقتصادی ۴.۸ درصدی چین عقب نشینی کرد.

کاهش انتظارات از رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۲۲

به گزارش سی ان بی سی، گلدمن ساکس پیش بینی قبلی خود درباره اقتصاد چین در سال ۲۰۲۲ میلادی را پس گرفت. تحلیل های این بانک سرمایه گذاری بین المللی بر مبنای افزایش محدودیت بر فعالیت های تجاری ناشی از شیوع اُمیکرون تغییر کرده است.

در روزهای اخیر، شمار مبتلایان به اُمیکرون در برخی شهرهای چین مانند کلانشهر تیانجین و آنیانگ به شدت افزایش یافت که به برقراری محدودیت های کرونایی منجر شد. شهر شی آن از شهرهای مهم چین نیز از اواخر دسامبر ۲۰۲۱ برای جلوگیری از شیوع اُمیکرون قرنطینه شد گرچه مقامات، این اِعمال شدید محدودیت ها را به اُمیکرون مرتبط نمی دانند.

پیش بینی جدید از رشد اقتصادی چین

گلدمن ساکس در گزارش خود آورده است: با توجه به تصمیمات و رخدادهای اخیر بر اثر شیوع اُمیکرون، پیش بینی های گذشته از رشد اقتصادی ۴.۸ درصدی چین محقق نخواهد شد. انتظار می رود اقتصاد چین، رشد ۴.۳ درصدی را تجربه کند. این در حالی است که میزان مصرف داخلی همچنان بالا خواهد بود اما به دلیل حفظ توان زنجیره تامین، صادرات بسیار کاهش خواهد داشت.

در سه ماه اول سال ۲۰۲۰، به واسطه شیوع ناگهانی کرونا و اعمال شدید محدودیت ها در بیش از نیمی از شهرهای این کشور، ‌اقتصاد چین به شدت تحت تأثیر قرار گرفت. اما در سه ماه دوم سال ۲۰۲۰ و تسلط دولت بر اوضاع، اقتصاد بار دیگر به سمت رونق حرکت کرد.

اکنون پس از گذشت نزدیک به دو سال، به رغم کاهش نسبی آمار مبتلایان نسبت به سال ۲۰۲۰، مقامات محلی بار دیگر محدودیت های سفر و سایر اقدامات پیشگیرانه را تشدید کرده اند.

در این گزارش آمده است: مقامات ارشد محلی، جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا را اولویت اصلی می دانند". این در حالی است که مقامات ارشد دولتی در نشست برنامه ریزی اقتصادی در ماه دسامبر تأکید کردند: حفظ ثبات اقتصادی، اولویت اصلی است.

اقتصاد چین

بسیاری از تحلیل گران پیش بینی می کنند چین سیاست های زیرو تالِرِنس خود را برای کنترل پاندمی حداقل تا فصل پاییز حفظ کند. سیاست های زیرو تالرنس (Zero Tolerance)؛ به سیاست های عدم تحمل اطلاق می شود که کوچکترین تخطی از قانون و نقض محدودیت ها منجر به حداکثر مجازات می شود.

با توجه به در پیش بودن تعطیلات و مراسم سال نوی چینی (Lunar New Year)، مقامات به دنبال آن هستند از شیوع گسترده بیماری جلوگیری کنند تا در روند برگزاری مسابقات المپیک زمستانی، خللی ایجاد نشود.

المپیک زمستانی ۲۰۲۲ در تاریخ ۴ فوریه ۲۰۲۲ (۱۵ بهمن ۱۴۰۰) در چین آغاز می شود و به مدت دو هفته ادامه خواهد داشت. به گزارش گلدمن ساکس، از ۱۷ ژانویه (۲۷ دی) تا ۲۵ فوریه، فصل سفرهای سال نوی چینی یا سال نوی آسیای شرقی محسوب می شود.

مقامات چینی بسیار امیدوارند که بتوانند تحقق پیش بینی ۵ درصدی رشد اقتصادی سال ۲۰۲۲ را در نشست سالانه ماه مارس اعلام کنند. فاصله میزان تولید ناخالص داخلی مورد انتظار مقامات چینی با رقم پیش بینی شده گلدمن ساکس (۴.۳ درصد)، تفاوت بسیار دارد.

مقامات بانک گلدمن ساکس می گویند برای تطبیق فاصله رشد واقعی و تولید ناخالص داخلی (GDP)، پکن می تواند اقداماتی مشابه سال ۲۰۲۰ انجام دهد مثلا" محرک های اقتصادی بیشتری وضع کند.

گرچه گلدمن ساکس می گوید: صحت آمارهای اقتصادی اعلام شده توسط پکن، بارها مورد تشکیک واقع شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =